Ukrajinský čokoládový a mediálny magnát prišiel v Rusku o fabriky, zablokovali mu aj účty. Ukrajina reaguje zvýšením cien pre Krym.
Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka SME.
KYJEV, PRAHA. Trest za zradu stihne nielen ukrajinských politikov, ale aj tých oligarchov, ktorí otvorene podporujú cestu Ukrajiny do Európy.
Rusi si ako prvého ukrajinského miliardára vybrali slávneho čokoládového a mediálneho magnáta Petra Porošenka. Jeho cukríky značky Rošen (stred z priezviska podnikateľa - PoROŠENko) už asi ruské deti maškrtiť nebudú.
Do jeho filiálky v Lipeckej oblasti Ruska vnikli tento týždeň policajné jednotky a vo štvrtok už fabrika nefungovala. Rovnaký osud postihol továreň a sklady v obci Sencovo.
„Už 14. marca boli zablokované naše účty v Rusku,“ uviedla tlačová hovorkyňa firmy Inna Petrenko.
Dôvodom je začatie trestného konania proti spoločnosti Rošen, ktoré však mnoho expertov považuje za vykonštruované.
Súvisí to zrejme s angažovanosťou oligarchu Porošenka počas protestov na Ukrajine a jeho výraznou finančnou podporou majdanu.
Firmy vyháňajú
Osud Porošenka zrejme zasiahne aj ďalších podnikateľov, a to aj menších živnostníkov, pre ktorých uzatvorenie ruského trhu môže byť zničujúce.
Moskva už vo štvrtok prestala prijímať ukrajinský tovar, ktorý prúdi do Ruska po zemi.
Z hraníc ruskí pohraničníci všetky ukrajinské autá vracajú, preto sa tvoria na príchode z ukrajinského smeru obrovské kolóny.
Z Ruska sa sťahujú niekoľko dní aj ukrajinskí bankári – majitelia ukrajinskej Moskomprivatbanky už svoj finančný dom skúšajú predať.
No ruská Ústredná banka už spustila náhlu kontrolu, čo sa môže skončiť odobratím licencie ukrajinským finančníkom.
Jeden z najväčších akcionárov, ukrajinský oligarcha Igor Kolomojskij, cez médiá niekoľko dní predtým urazil ruského prezidenta Vladimira Putina.
Krymu zvýšia ceny
Ani ukrajinská strana však nechce nechať kroky Moskvy bez ohlasu.
Ukrajinský minister spravodlivosti Pavel Petrenko už navrhol kompenzovať obrovské straty spôsobené odtrhnutím Krymu nacionalizáciou ruského majetku na Ukrajine.
Petrenko poukazuje predovšetkým na zabranie čiernomorského šelfu krymským vedením, teda Moskvou, a navrhuje „prísne v súlade s medzinárodným právom“ nahradiť tieto straty napríklad objektmi Gazpromu na Ukrajine a v iných európskych krajinách.
Kyjev tiež nechce naďalej sponzorovať územie, ktoré je obsadené ruskými vojakmi. Komunálne služby obyvateľom Krymu, ktorý je úplne závislý od zásobovania vodou z pevniny, chce zdražiť.
Obeťou odvety zo strany Ruska bude opäť Porošenko. Jeho fond PEK kúpil pred niekoľkými rokmi Sevastopoľský námorný závod. Tieto 230 rokov staré lodenice boli najväčšie v ZSSR. Že o ne Porošenko príde, je už skoro isté.
Riaditeľ Inštitútu krajín SNŠ admirál Vladimir Solovjov už deň po referende vyhlásil: „Porošenko do závodu nič nevkladal. Ak sa podarí nájsť financie, môžeme ten podnik vytiahnuť z priepasti.“
Autor: Agentúra Epicentrum