KUALA LUMPUR, BRATISLAVA. Po trinástich dňoch prišla vo štvrtok správa, na ktorú mnohí čakali.
Austrálsky úrad pre bezpečnosť na mori oznámil, že v Indickom oceáne pomocou satelitných snímok objavil niečo, čo by mohlo byť pozostatkom lietadla letu MH370.
Najdlhšie zmiznutie
Tisíce kilometrov od miesta, kde sa lietadlo naposledy ešte 8. marca spojilo so zemou, bližšie k Antarktíde ako k Austrálii. Austrálčania poslali lietadlá aj lode. Keď sa jedno lietadlo na miesto dostalo, trosky tam už neboli.
„Nádeje boli, žiaľ, nenaplnené,“ oznámil redaktor ABC, ktorý bol na palube lietadla.
Pátranie po zvyškoch komplikuje silný dážď a oblačnosť. Potvrdenie „austrálskej stopy“ tak môže trvať i niekoľko dní.
Už teraz ide o najdlhšie pátranie po zmiznutom stroji v dejinách moderného letectva. Medzi pozostalými po 227 pasažieroch a dvanástich členoch posádky rastie frustrácia.
V Malajzii museli v stredu policajti oddeľovať pozostalých po čínskych pasažieroch (medzi zmiznutými tvorili väčšinu, bolo ich 152), ktorí chceli hovoriť s novinármi.
„Každý deň hlásia niečo iné! Kde je to lietadlo? Nájdite našich príbuzných! Nájdite to lietadlo,“ kričala podľa BBC jedna z pozostalých.
Lietadlo smerujúce z Kuala Lumpuru do Pekingu nad Malajziou po poslednej komunikácii so zemou náhle zmenilo smer, rýchlo a nepravidelne menilo výšku. Aj preto sa hovorí o možnom únose.
Pátra 26 štátov
Letieť mohlo ešte ďalších sedem hodín, teoreticky až do Kazachstanu, no to by muselo preletieť nad Pakistanom a Afganistanom. Dvoma krajinami, ktoré si pre boje veľmi dobre strážia svoje nebo.
Po lietadle pátrajú Čína i Austrália, malajzijským úradom zasa pomáha americká FBI. Spolu sa do pátrania zapája 26 krajín. Okrem pátrania po samotnom lietadle prehľadali domy pilota a spolupilota.
Prepojenie na teroristické organizácie sa zatiaľ u nikoho nepotvrdilo, ani u dvoch pasažierov, ktorí cestovali s falošnými pasmi.