SIMFEROPOĽ, BRATISLAVA. Rusi oslavujú, krymskí Tatári smútia. Nielen preto, že sa Krym stáva ruským polostrovom, ale že to stálo život jedného z nich.
Smrť ich druha im pripomenula, aké nebezpečné môže byť pre nich spojenie s Ruskom.
Stopy po mučení
„Bojoval za pravdu, rovnako ako jeho starý otec bojoval vo svetovej vojne za našu slobodu. Zaslúžil by si medailu cti a nie smrť v rukách zlosynov,“ cituje Washington Post tetu Rešata Ametova, ktorý mal v stredu pohreb.
Aktivistu za práva Tatárov naposledy videli živého 3. marca, keď ho z demonštrácií proti obsadeniu Krymu ruskými jednotkami odviedli traja neidentifikovaní muži.
Ani jeho rodina sa nevedela dopátrať, čo s ním je, až kým ich cez víkend neinformovali, že našli telo. Vyzlečené, so stopami po mučení a násilnej smrti.
„Zmiznutie a smrť Rešata Ametova ukazuje atmosféru bezprávia, ktorá v posledných týždňoch zasiahla Krym,“ uviedla Rachel Denberová z mimovládnej organizácie Human Rights Watch. „Úrady musia potrestať vinníka, nech ním je ktokoľvek.“
Ametov, stavebný robotník a otec troch detí, bol v tatárskej komunite známy. Organizoval petície za práva Tatárov, miestne úrady často kritizoval na Facebooku.
Aj preto môže byť jeho smrť ukážkou, ako sa nová moc bude správať k moslimskej menšine, ktorá tvorí 12 percent obyvateľstva polostrova.
Krymskí Tatári majú navyše skúsenosti s ruskou nadvládou, keďže ešte za Sovietskeho zväzu ich vysťahovali a až po desaťročiach sa mohli postupne vracať domov. Aj preto Tatári bojkotovali víkendové referendum o pripojení sa k Rusku.
Zo smrti Ametova obviňujú priamo ruského prezidenta Vladimira Putina. „Putin príde a hneď sa stane toto. Ako keby mal plán na občiansku vojnu. Je tu ruská armáda, ľudia sa boja. Nikto nechce žiť obklopený hlavňami pištolí,“ cituje International Business Times jedného zo smútiacich na pohrebe.
Nové sťahovanie
Krymských Tatárov síce Putin v utorňajšom prejave ubezpečil, že spojením s Ruskom neutrpia, no krymský vicepremiér Rustan Temirgalijev im už odkázal, že zrejme ich čaká ďalšie sťahovanie.
Keď sa po rozpade Sovietskeho zväzu krymskí Tatári vracali na polostrov, nevedeli sa vždy dostať k pozemkom po predkoch, a preto sa často usadili na pozemkoch, ktoré im oficiálne nepatrili. Tam si už postavili domy či mešity.
„Požiadali sme krymských Tatárov, aby opustili časť svojich pozemkov, ktoré sú potrebné na sociálne účely,“ cituje Temirgalijeva ruská štátna agentúra RIA Novosti. Hneď však dodal, že za tieto pozemky dostanú náhradné v inej časti polostrova.