SME

Na Kryme zadržali veliteľa ukrajinského námorníctva, vojaci opustili štáb

Sergej Gajduk vraj šíril príkaz používať zbrane proti civilistom. Brániť sa zbraňou povolil Kyjev.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR/AP)

Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka SME.

SEVASTOPOĽ, PRAHA. Rusi si čistia dobyté územie od „cudzích“ vojsk. Aj keď príslušníci ukrajinskej armády dostali v utorok od svojho velenia inštrukciu „použiť zbrane pri obrane životov“, v stredu sa nestrieľalo.

Vojaci ruských ozbrojených síl sprevádzaní euforickými členmi krymskej domobrany obsadili bez streľby najskôr štáb ukrajinského námorníctva v Sevastopoli, potom základňu v obci Novoozernoje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Päťdesiat Ukrajincov odišlo zo základne pod konvojom ruských vojakov, vzápätí bola nad objektom vztýčená ruská vlajka a zaznela ruská hymna.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi krymskými ozbrojencami útočiacimi na posádku mali byť aj ženy. Ukrajinská strana tvrdí, že to bol tiež dôvod, prečo ukrajinskí vojaci nestrieľali.

Admirál v rukách Rusov

Streda priniesla aj prvého oficiálneho vojnového zajatca. Stal sa ním veliteľ ukrajinského námorníctva kontraadmirál Sergej Gajduk.

Po rokovaní s veliteľom ruskej Čiernomorskej flotily viceadmirálom Alexandrom Vitkom mal opustiť so svojimi podriadenými aj s osobnými vecami a dokumentmi štáb.

Lenže, kým sa akciu podarilo zorganizovať, s pomocou sily preniklo do štábu asi 150 krymských ozbrojencov. Úradovali, našťastie, len päste, nie samopaly.

Zatiaľ čo vojaci mohli štáb nakoniec opustiť a odísť do svojich obydlí, admirála odviedli neznámi muži na neznáme miesto. Sevastopoľské bezpečnostné orgány najskôr uviedli, že sa ho len chcú na niečo opýtať.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa agentúry Kryminform totiž Gajduk šíril medzi ďalších ukrajinských veliteľov na polostrove príkaz „použiť zbrane proti civilnému obyvateľstvu“.

Lenže neskôr krymské vedenie poprelo, že by admirála vypočúvala krymská prokuratúra. Podľa krymských médií vysokého ukrajinského dôstojníka odviezli ľudia z ruskej Federálnej služby bezpečnosti.

Dočasný ukrajinský prezident Ukrajiny Olexandr Turčynov dal v stredu predstaviteľom Krymu ultimátum, do vypršania ktorého o 20.00 hod SEČ očakáva prepustenie všetkých zadržiavaných, uniformovaných i civilných osôb na polostrove a ukončenie provokácií.

Ak by sa tak nestalo, Kyjev prijme adekvátne opatrenia, vrátane technických a technologických, informovala agentúra UNIAN.

krym_res.jpg

Členovia proruských jednotiek vstupujú do sídla ukrajinského námorníctva v Sevastopoli.
FOTO - TASR/AP

SkryťVypnúť reklamu

Odvolať je kapitulovať

Rusi sa chystajú zrejme aj na ďalšiu ukrajinskú posádku, tentoraz v Jevpatoriji.

V stredu večer sa im podarilo obsadiť ukrajinskú námornú základňu v krymskom meste Bachčisaraj.

"Ruskí vojaci prišli a požiadali nás, aby sme opustili základňu, čo sme urobili. Zajtra sa na ňu opäť pokúsime vrátiť," povedal podľa Ruters priamo pred základňou dôstojník ukrajinského námorníctva Eduard Kusnarenko.

Čo bude s ukrajinskými vojakmi dislokovanými na Kryme, nie je stále jasné. Dostanú zrejme ponuku prejsť na stranu Ruska, čo by znamenalo, že by si mohli napríklad aj materiálne polepšiť.

Ak odmietnu, mali by mať možnosť opustiť polostrov s osobnými vecami. Napokon, plán evakuácie všetkých ukrajinských občanov, ktorí nechcú žiť na ruskom území, ktorým sa v utorok Krym stal, v stredu schválila ukrajinská vláda.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa tajomníka Rady národnej bezpečnosti a obrany Andrija Parubija plánuje Ukrajina armádu z Krymu stiahnuť. Niektorí jej členovia to odmietajú, pretože by to znamenalo de facto priznanie odtrhnutia polostrova a jeho pripojenie k Rusku.

Obkľúčené jednotky

Aj keď zatiaľ k väčším ozbrojeným konfliktom na Kryme nedošlo, dvaja muži predsa len pri utorkových potýčkach pri ukrajinských obkľúčených posádkach zomreli. Jeden Ukrajinec, jeden Rus.

Zostávajúce ukrajinské vojenské objekty na Kryme sú stále obkľúčené – ruskými vojakmi aj krymskou domobranou. Stačí, aby niekomu zlyhali nervy a môže dôjsť k bojom.

Celkovo je na Kryme zhruba 20-tisíc ukrajinských vojakov. Proti ruskej presile nemajú najmenšiu šancu.

ukrajina1_res.jpg

Proruskí ozbrojenci v hlavnom štábe ukrajinskej vojenskej flotily v Sevastopoli.
FOTO - SITA/AP

SkryťVypnúť reklamu

Ministra obrany nepustili na Krym

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v stredu nariadil prvému podpredsedovi vlády Vitalijovi Jaremovi a ministrovi obrany Ihorovi Teňuchovi, aby okamžite odcestovali na Krym.

Krymské úrady im však vstup neumožnili. V súvislosti s tým sa popoludní v Kyjeve zišla Rada národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny.

Ako informovali ukrajinské tlačové agentúry, mnoho ukrajinských jednotiek na Kryme sa domáha od Kyjeva jasných rozkazov, ako postupovať.

Proruský krymský premiér Sergej Aksionov v utorok vyhlásil všetok majetok ukrajinských ozbrojených síl za vlastníctvo Krymskej republiky.

Bývalý veliteľ ruskej Čiernomorskej flotily admirál Vladimir Komojedov, ktorý je predsedom branného výboru ruskej Štátnej dumy, pre agentúru RIA Novosti povedal, že dvadsať vojenských lodí a ďalších plavidiel ukrajinskej námornej flotily, zakotvených momentálne na Kryme a v Sevastopole, sa formálne stane najprv majetkom "námorných síl domobrany Krymu" a potom prejde pod ruskú Čiernomorskú flotilu.

SkryťVypnúť reklamu

Británia sa vyhráža vylúčením z G8

Británia varovala ruského prezidenta Vladimira Putina, že Rusko by mohli natrvalo vylúčiť zo skupiny G8, ak Kremeľ urobí ďalšie kroky, aby destabilizoval Ukrajinu.

"Myslím si, že by sme mali rokovať o tom, či vylúčiť alebo nevylúčiť Rusko natrvalo z G8, ak prijme ďalšie opatrenia," povedal šéf britského kabinetu David Cameron.

Zároveň vyzval na razantnú reakciu krajín Únie, ktorej lídri sa stretnú tento týždeň v Bruseli.

Rusko medzičasom vytklo USA a Európskej únii, že "nadržiavaním štátnemu prevratu v Kyjeve" porušili záväzky o rešpektovaní suverenity Ukrajiny, ktoré pre ne vyplývajú z Budapeštianskeho memoranda z roku 1994.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že kroky Spojených štátov a Únie boli v rozpore so zárukami poskytnutými Spojenými štátmi, Britániou a Ruskom výmenou za záväzok Ukrajiny, že sa vzdá svojho jadrového arzenálu.

Ukrajina

Súvisiace témy: Krym
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 139
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 101
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 445
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 224
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 102
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 523
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 165
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 904
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu