SIMFEROPOĽ, BRATISLAVA. Rešpektovaní pozorovatelia ako misia OBSE sa na referende na Kryme odmietli zúčastniť, argumentujúc jeho nelegimitou.
Napriek tomu na polostrov prišlo 135 pozorovateľov z 23 štátov. Tí pre ruské médiá hovorili, že dopadlo v poriadku.
Blízko k neonacistom
„Bolo zorganizované podľa najzákladnejších a najdôležitejších medzinárodných štandardov,“ povedal pre RT šéf misie pozorovateľov, Poliak Mateusz Piskorski.
Práve on je dobrý príklad, akí zahraniční pozorovatelia prišli kontrolovať referendum na Kryme. Viacerí členovia majú blízko ku xenofóbnym, krajne pravicovým až neonacistickým stranám.
Mateusz Pikorski bol hovorcom teraz už marginálnej poľskej krajne pravicovej strany Sebaobrana Andrzeja Leppera.
Podľa Polska Times o ňom ruský novinár Filip Leontiev kedysi napísal, že je „ich politikom a agentom vplyvu“, v minulosti vydával časopis, ktorý Gazeta Wyborcza označila za rasistický. Ešte pred referendom povedal, že udalosti na Kryme prebehli bez účasti ruských vojakov.
Podobne priaznivý pohľad na Rusko a zároveň krajne pravicové názory majú aj ďalší pozorovatelia.
Medzi nimi je poslanec za rakúskych Slobodných, expertka na zahraničnú politiku Marine Le Penovej z Francúzska či člen malej „rasistickej a xenofóbnej“ katalánskej strany. Bývalým členom neonacistického hnutia je vraj aj belgický aktivista Luc Michel.
Proruskí radikáli
Krymská aj ruská vláda často označujú novú vládu na Ukrajine za fašistickú. Podľa Halji Kojnašovej zo Skupiny na ochranu ľudských práv v Charkove však už Rusom neprekáža, že okrem pozorovateľov majú blízko ku krajnej pravici aj niektorí proruskí demonštranti na východe Ukrajiny.
Na stránke menuje Pavla Gubarjova, ktorý tiež má podľa nej blízko k neonacistom.
Gubarjova zvolil proruský dav za nového gubernátora oblasti, neskôr ho ukrajinská polícia zatkla a zostáva vo väzbe.