Únia sa zmierila s tým, že Krym ostane ruský. Ak Rusi budú chcieť viac z Ukrajiny, Brusel i Washington sú pripravené zaviesť ekonomické sankcie proti Rusku.Toto kolo Západ opäť prehral. Ide už len o to, či sa konečne poučí
Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
BRUSEL, BRATISLAVA. Prvýkrát od pádu komunizmu v Európe obmedzí Európska únia ruským občanom vstup na územie Únie a zmrazí ich kontá vo svojich bankách.
Deň po referende na Kryme sa na sprísnení sankcií v pondelok v Bruseli dohodli ministri zahraničných vecí 28 štátov Únie vrátane Slovenska, ktoré tak ako Únia považuje referendum za pripojenie Krymu k Rusku za „nelegálne a nelegitímne“.
Politici hovoria o najhoršej kríze od skončenia studenej vojny.
Druhý z troch krokov
Sankčný zoznam
Naeurópskom zozname je 21 osôb, z toho 13 Rusov a 8 vysokých politikov na Kryme. Desať osôb sú ruskí poslanci, traja sú vysokí vojenskí predstavitelia, medzi nimi aj veliteľ Čiernomorskej flotily.
Americké sankcie postihnú sedem vládnych ruských úradníkov, podpresdedu vlády Dmitrija Rogozina, ukrajinského exprezidenta ViktoraJanukovyča, premiéra Krymu Sergeja Aksionova.
Ľuďom na zoznamoch zakážu cestovať na územie Únie a Spojených štátov a zmrazia im bankové kontá.
Je to druhé z troch opatrení, na ktorých sa Únia dohodla na mimoriadnom summite o Ukrajine začiatkom marca ako reakcii na faktické obsadenie Krymu ruskými jednotkami.
Najprv zastavila rokovania o zjednodušení vízovej povinnosti a základnej dohode s Ruskom, teraz zakázala cestovanie a zmrazí majetok konkrétnym osobám, posledným krokom bude zavedenie ekonomických sankcií, ak sa Rusko nestiahne a nezačne rokovať s Ukrajinou.
Na európskom „čiernom zozname“ nie je sto mien, ako sa pôvodne hovorilo, ale len 21, z toho 13 Rusov a 8 vysokopostavených politikov na Kryme, ktorí sú podľa Bruselu zodpovední za krízu na Ukrajine.
„Tento zoznam je v prvom rade reakciou na vzniknutú situáciu a signálom toho, že EÚ to myslí vážne. Sankcie nie sú našou prvou prioritou, ale keď nemáme na výber, a teraz nemáme, tak s nimi ideme von a môžeme tento zoznam rozširovať,“ povedal po rokovaní novinárom slovenský šéf diplomacie Miroslav Lajčák.
Na zozname je krymský premiér Sergej Aksionov či šéf ruskej Čiernomorskej flotily Aleksandr Vitko.
Nie sú tam ruský prezident Vladimir Putin, šéf diplomacie Sergej Lavrov ani šéfovia firiem Gazprom a Rosnefť.
Len symbolické gesto
„Je to úspešné sprísnenie európskej politiky, ale má hlavne symbolickú hodnotu. Sankcie jasne ukazujú, že Únia odsudzuje ruskú politiku, ale sú slabé na to, aby konflikt vyriešili. Paralelne majú pokračovať rozhovory s Ruskom,“ hovorí pre SME Dirk Peters z inštitútu na riešenie konfliktov vo Frankfurte nad Mohanom.
Najtvrdšie sankcie od konca studenej vojny prijali v pondelok aj Američania.
Na ich zozname je sedem vládnych ruských úradníkov, najvyšší medzi nimi je podpredseda ruskej vlády Dmitrij Rogozin, ukrajinský exprezident Viktor Janukovyč a proruský premiér Krymu Sergej Aksionov, ale aj poradcovia ruského prezidenta Vladimira Putina Vladislav Surkov a Sergej Glazjev.
Únia sa Krymu vzdala
Napriek sankciám už Brusel ani Washington nič nezmenia na tom, že Krym ostane ruský.
„Dnes sme nepožehnali niečo, čo je ilegálne. Ale v reálnej politike musíme vidieť, aká je skutočnosť. Od začiatku nie je na svete nikto, kto by chcel zasiahnuť vojensky, takže musíme uznať realitu a to, čo sa stalo a povedať stop,“ povedal po schválení sankcií luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn.
Európska únia chce tlak stupňovať, zoznam mien môže rozširovať podľa toho, ako bude Moskva reagovať na jej návrhy, ale stále chce s Ruskom a jeho prezidentom Vladimirom Putinom rokovať.
„Obe strany konfliktu vedia, že je to posledný krok symbolickej politiky zo strany Únie. Ak Rusko neobmedzí svoje aktivity len na Krym a bude stupňovať napätie, príde posledný krok: ekonomické sankcie. Tie Rusko nenechá bez odpovede. Ekonomické sankcie vyjdú draho obe strany – Rusko, ale aj mnohé krajiny Únie,“ hovorí Peters.
Pritlačia možno vo štvrtok
Ekonomické sankcie by mohli lídri Únie prijať už na štvrtkovom summite v Bruseli.
„Ďalšie kroky Ruskej federácie k destabilizácii situácie na Ukrajine budú mať rozsiahle dôsledky,“ píše sa vo vyhlásení šéfov diplomacií.
Pritvrdiť sú pripravení aj Američania. „Ak Rusko bude zasahovať aj ďalej na Ukrajine, sme pripravení na ďalšie sankcie,“ povedal podľa médií americký prezident Barack Obama.
„Únia i Spojené štáty musia reagovať, aby odradili Rusko od ďalších teritoriálnych nárokov, ktoré by znamenali destabilizáciu na východe a juhu Ukrajiny,“ povedal pre SME nemecký politológ Hans-Peter Spanger.
Sankcie proti Rusku odmietla Čína, ktorá je blízkym spojencom Moskvy, ale v konflikte s Ukrajinou sa vyjadruje opatrne. Podľa nej to nie je spôsob riešenia krízy.