Až po zásahu ostatných športovcov nechali ruskí organizátori športovkyňu pri ukončení hier vojsť na štadión.
BRATISLAVA. Hoci ukrajinskej športovkyni organizátori strhli z kvetinového venca žlto-modré stuhy s nápisom MIER v ruštine a v angličtine, tričko s rovnakým posolstvom jej nevyzliekli.
Aj vďaka športovcom z ostatných krajín.
Na záverečný ceremoniál paralympijských hier v ruskom Soči vyslal národný ukrajinský výbor opäť len jedného športovca.
Bežkyňa na lyžiach Ludmila Pavlenková si v deň referenda o odtrhnutí Krymu od Ukrajiny dala na hlavu kvetinový veniec, inak súčasť kroja, so stuhami a obliekla žltý rolák.
Na oboch boli nápisy MIER v ruštine aj v angličtine.
No 'peace' in #Russia? Rus #Paralympic guys tried to keep this girl fr getting #Ukraine's message out #RussiaInvasion pic.twitter.com/RkWIE00RR4
— Ukrainian Updates (@Ukroblogger) March 17, 2014 Bez nápisu nepôjde V zákulisí k nej prišli ruskí organizátori, strhli jej stuhy z venca a prikázali jej vyzliecť tričko. Ludmila im však stroho oznámila, že bez oblečenia s nápisom nevyjde na záverečný ceremoniál.
Okolostojaci športovci z iných krajín ju podporili. "My sme všetci za mier, čo je na tom zlé?" kričali na organizátorov.
Keď ju všetci začali fotografovať, organizátori ustúpili. Pavlenková sa po celý čas tvárila veľmi zachmúrene a vážne.
Na facebooku informovala o incidente v zákulisí hovorkyňa ukrajinského výboru Natalia Garačová, ktorá to potvrdila aj pre Ukrajinskú Pravdu.
Ukrajinský paralympijský výbor už na otvárací ceremoniál poslal len jedného športovca, biatlonistu a bežca na lyžiach Michajla Tkačenka.
Politika na olympiáde Olympiáda má byť podľa charty apolitickým miestom, čo sa však medzinárodnému olympijskému výboru nie vždy v histórii darilo.
Berlínske hry v roku 1936 zneužil Adolf Hitler, keď odmietol odovzdať štyri zlaté medaily černošskému bežcovi Jesse Owensovi.
Mníchovskú olympiádu v roku 1972 zneužili palestínski teroristi a zabili jedenásť izraelských športovcov, hry sa však zastavili len na jeden deň a potom pokračovali.
Olympiádu ovplyvnil aj boj proti segregácii, keď napríklad černošskí športovci žiadali vylúčenie Nového Zélandu, pretože jeho rugbyový tím hral počas aparteidu v Juhoafrickej republike.
Studená vojna a vstup sovietskych vojakov do Afganistanu sa podpísali najprv na neúčasti amerických športovcov na olympiáde v Moskve. O štyri neskôr im to ZSSR a poslušne aj ostatné socialistické krajiny vrátili v Los Angeles.
Z politizácie bol olympijský výbor obvinený aj pri hlasovaní a výbere miest olympijských hier. Obhajcovia ľudských práv ho kritizovali pre olympiádu v Pekingu a aj pre Soči.
V čase konania práve zimnej olympiády v Soči Rusko vtrhlo na ukrajinský Krym.