WASHINGTON. Výsledky referenda na Kryme, ktoré bolo v rozpore s ústavou Ukrajiny a konalo sa pod hrozbou ruského vojenského zásahu, Spojené štáty a medzinárodné spoločenstvo nikdy neuznajú.
V nedeľňajšom telefonickom rozhovore s ruským partnerom Vladimirom Putinom to povedal americký prezident Barack Obama.
"(Obama) zdôraznil, že kroky Ruska sú porušením suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny a že v spolupráci s našimi európskymi partnermi sme za ne pripravení zaviesť dodatočné sankcie," píše sa vo vyhlásení Bieleho domu.
Za pripojenie Krymu k Rusku hlasovalo 96,6 percenta obyvateľov.
Prečo nebolo referendum na Kryme v poriadkuČítajte
Biely dom stále verí v diplomaciu
Podľa Obamu sa ukrajinská kríza dá stále riešiť diplomaticky.
Šéf Bieleho domu však zopakoval, že diplomatické riešenie nemôže byť dosiahnuté v situácii, keď ruské vojenské jednotky pokračujú vo svojich prienikoch na územie Ukrajiny a rozsiahle ruské vojenské cvičenie pri ukrajinských hraniciach iba zvyšuje napätie.
Obama v rozhovore s Putinom tiež povedal, že šéf americkej diplomacie John Kerry je naďalej pripravený spolupracovať so svojím ruským rezortným partnerom Sergejom Lavrovom a ukrajinskou vládou.
Zároveň požiadal Putina, aby podporil okamžité rozmiestnenie zahraničných pozorovateľov na Ukrajine, ktorí by pomohli zabrániť násiliu zo strany akýchkoľvek skupín.
Putin chce misiu na celej Ukrajine
Podľa tlačovej správy Kremľa prezidenti prerokovali rôzne aspekty krízovej situácie na Ukrajine, vrátane vyslania misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
Putin sa vyslovil za to, aby misia pôsobila vo všetkých regiónoch Ukrajiny.
Ruský prezident v tejto súvislosti upozornil na "neschopnosť a neochotu" novej vlády v Kyjeve zastaviť vyčíňanie "ultranacionalistických a radikálnych skupín, ktoré destabilizujú situáciu a terorizujú civilistov, vrátane rusky hovoriaceho obyvateľstva a našich krajanov".
Rusko sa poponáhľa s legislatívou
Ruská Štátna duma chce po referende na Kryme čo najskôr uskutočniť potrebné legislatívne kroky pre pričlenenie tejto autonómnej republiky k Ruskej federácii.
"Výsledky referenda jasne ukázali, že obyvatelia Krymu vidia svoju budúcnosť iba ako súčasť Ruska. Ľudia hlasovali za zlúčenie s národom, s ktorým vždy žili," citovala podpredsedu Dumy Sergeja Neverova agentúra Interfax.
"To, koľko ľudí prišlo a hlasovalo za vstup Krymu do zväzku s Ruskom, hovorí samo za seba. To je odpoveď všetkým tým, ktorí sa v týchto dňoch snažia zabrániť tomu, aby si obyvatelia Krymu sami určili svoj vlastný osud, svoju budúcnosť a budúcnosť svojich detí," vyhlásil ďalej Neverov.
Neverov je presvedčený, že Krym a Rusko majú spoločnú budúcnosť - "v krajine, kde sa dodržiavajú zákony, kde sú chránené práva a slobody občanov, ktorá má silného vodcu, ktorého zásadový postoj obnoví dejinnú spravodlivosť".