SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Krym vyhlásil nezávislosť, Putin ho uznal (pondelok)

Po spornom referende požiadal Krym o pripojenie k Rusku, Kremeľ mu chce vyhovieť čo najskôr.

Krym chce byť ruský.Krym chce byť ruský. (Zdroj: SITA/AP)


 • EÚ a USA sankcionujú ruských a ukrajinských úradníkov a politikov
 • Na sankčnom zozname sú Putinovi poradcovia či krymský premiér
 • Krym znárodnil dve energetické firmy, založil vlastnú štátnu banku
 • Od 30. marca prejde Krym na moskovský čas. Zavádza aj rubeľ

Online spravodajstvo sme ukončili

21:37 USA zatiaľ neuvažujú o poskytnutí vojenskej pomoci Ukrajine, povedal hovorca Bieleho domu.

21:35 OBSE opäť predĺžila mandát svojej pozorovateľskej vojenskej misie na Ukrajine, a to do štvrtka 20. marca.

21:33 Lídri všetkých štyroch frakcií v dolnej komore ruského parlamentu predložili pracovnú verziu spoločného stanoviska ku Krymu. Zaväzujú sa prispieť k prosperite a ochrane práv.

20:50 Aj Kanada uvalí ďalšie sankcie voči Rusku. Francúzsko zase zrušilo utorňajšiu návštevu svojich ministrov zahraničia a obrany v Moskve. V sobotu pohrozilo, že môže prehodnotiť vojenskú spoluprácu s Ruskom.

19:50 Putin podpísal dekrét, ktorým uznal Krym ako suverénny a nezávislý štát. Dekrét vstupuje do platnosti okamžite. Ide pravdepodobne o prvý krok smerom k pripojeniu k Rusku.

19:02 S pripojením k Rusku bude musieť Krym chvíľu počkať. Procedúra to nie je vôbec jednoduchá a rýchla. Čítajte viac

18:59 Experti naznačujú, že americké sankcie mieria na významnejšie posty než tie európske, píše BBC.

18:38 Putin sa ku Krymu nevyjadrí do utorka, ráno vystúpi pred poslancami.

Tatári referendum ignorovali

18:28 Podľa Zaorálka Únia nekoordinovala sankčný zoznam s USA. "Viacerých ministrov napadlo porovnať tieto zoznamy, ale nešlo to. Američania zostavili zoznam podľa svojich kritérií a my sme mali tiež vlastné kritériá."

18:25 Šéf českej diplomacie Zaorálek prezradil, že na sankčnom zozname Únie nechýba Sergej Mironov, predseda poslaneckého klubu strany Spravodlivé Rusko a spoluautor návrhu zákona o možnosti pripojenia Krymu k Rusku.

18:23 Kyjev je pripravený rokovať s Moskvou o ruskom obsadení Krymu, ale na pripojenie nikdy nepristúpi, povedal dočasný prezident Turčynov.

18:14 Referenda sa zúčastnilo asi tisíc krymských Tatárov zo 185-tisíc voličov, čo je 0,54 percenta, informoval tatársky vodca Čubarov. Hovoril aj o podvodoch, keď sa pripisovali hlasy. "Na rozdiel od všetkých predchádzajúcich volieb, keď boli poskytnuté kópie protokolov, tentokrát to nikto (z organizátorov) nepovažoval za potrebné."

18:09 Krymskí Tatári požiadali vládu v Kyjeve, aby uznala Tatárov za domorodý národ. Rádio Sloboda o tom informoval zástupca hlavy Medžlisu Nariman Dželal.

"Vieme, že ruská vláda pripravuje anexiu Krymu... Každému je jasné, že krymskí Tatári sú obhajcovia suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny. Preto sme sa obrátili na ukrajinský parlament, ukrajinský ľud, aby nám dal možnosť posilniť svoj štatút ako miestneho obyvateľstva."

Pripojenie k Rusku jednoduché nebude

18:01 Turecko, ktorému je blízka krymsko-tatárska populácia, vyjadrilo znepokojenie nad situáciou na Kryme a domino-efektom, ktorý môže spôsobiť.

17:58 Krym je ohniskom rusko-ukrajinskej krízy. Ako tento geopoliticky nejednoznačný stav vznikol? Prečítajte si, čo písal historik David Keys.

17:44 Ruská Duma odvolala projekt zákona o zjednodušenom pripojení nových subjektov do Ruskej federácie. Viac informácií zatiaľ nie je známych.

17:20 Medzi sankcionovanými je aj ruská poslankyňa Mizulinová. "V cudzine nemám žiadne účty ani majetok. Ale je to samozrejme nepríjemné," povedala. Prekvapilo ju, že USA nešli so sankciami po významnejších ľuďoch.

17:15 EÚ začala z dlhodobého hľadiska rokovať o potrebe zníženia energetickej závislosti na Rusku.

16:41 EÚ poskytne Ukrajine silnú finančnú podporu na ekonomickú a finančnú stabilizáciu, uviedla Ashtonová. Pomôže aj so zásobovaním energie.

16:37 Krymské referendum nepovažuje za chybu bývalý sovietsky líder Michail Gorbačov. "Krym bol predtým pripojený k Ukrajine na základe sovietskych zákonov, to znamená, že bez toho, aby sa niekto spýtal ľudí. Ale teraz títo ľudia napravili túto chybu. A to treba privítať."

16:35 "Apelujem na vedenie Ruska, aby nepripojilo Krym, ale naopak prispelo k upokojeniu situácie," povedala Catherine Ashtonová, šéfka európskej diplomacie.

Spojené štáty zaviedli sankcie

Spojené štáty chcú izolovať Rusko

16:18 Alexej Navaľnyj, jeden z lídrov ruskej opozície, na svojom Twitteri uviedol, že sankcie USA sú len na smiech. "Obama našich podvodníkov len rozosmial a povzbudil."

16:07 Spojené štáty budú podľa Obamu pokračovať v tom, aby Rusku jasne ukázali, že ďalšie provokácie nebudú viesť k ničomu inému len k izolácii Ruska a zníženiu jeho postavenia vo svete. Obama však stále trvá na diplomatickom riešení krízy.

16:04 Americký viceprezident Bidden vycestuje ešte dnes v noci do Európy, aby na pôde NATO hovoril so zástupcami Litvy, Lotyšska, Estónska a Poľska. Obama vycestuje do Európy budúci týždeň.

16:03 Námestník ruského ministra hospodárstva Sergej Beljakov na podnikateľskej konferencii priznal, že ekonomika krajiny je v kríze. "Ekonomická situácia prejavuje jasné známky krízy," povedal Beljakov. Ruskí ekonómovia majú obavy z toho, ako sa prípadné sankcie zo strany USA a EÚ odrazia na domácom finančnom trhu a na hospodárení veľkých firiem.

16:02 Ukrajina stiahla svojho veľvyslanca z Moskvy na konzultácie.

15:59 USA budú podľa Obamu konať spoločne so svojimi spojencami v EÚ a najmä NATO, s ktorými budú USA rokovať o spoločnej obrane. Ďalšie opratrenie podľa neho závisia od krokov Ruska.

15:55 Ak bude Rusko pokračovať v akciách na Ukrajine, zavedú Spojené štáty ďalšie sankcie, povedal prezident Barack Obama.

15:31 Spojené štáty majú dôkazy o tom, že niektoré hlasovacie lístky v referende boli v mnohých krymských mestách označené dopredu. Podľa agentúry Reuters to uviedol nemenovaný americký úradník.

15:28 Aby Európska únia vyjadrila svoju podporu Ukrajine, dočasne zrušila clá na ukrajinský vývoz do EÚ.

Spojené štáty uvalili sankcie

15:25 Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin, ktoré sa tiež dotknú sankcie USA, povedal, že opatrenia by nemali mať vplyv na tých, ktorí nemajú majetok v zahraničí. "Kolega Obama, a čo budete robiť s tými, ktorí nemajú účty ani majetok v zahraničí? Alebo ste na to ani nemysleli?" uviedol na Twitteri.

15:18 Neuznanie krymského referenda Spojenými štátmi a ďalšími krajinami nie je podľa europoslankyne za Smer Moniky Flašíkovej Beňovej v poriadku.

Ako povedala pre agentúru SITA, ak príde 85 percent obyvateľov autonómnej časti na referendum a z nich sa 95 percent vyjadrí, že si inak predstavujú svoje postavenie, nemôže nikto povedať, že to bude ignorovať. Čítajte viac

15:15 Ruský prezident Vladimir Putin nie je na zozname sankciovaných osôb, pretože by to bolo "veľmi nezvyčajné a výnimočné", aby podliehala sankciám hlava štátu. Uviedol to pre agentúry Reuter nemenový americký politik.

15:13 Spojené štáty uvalili sankcie celkovo na 11 ľudí, sedem z nich sú ruskí politici a úradníci. Na zozname figurujú aj mená Putinových poradcov Surkova a Glazjeva, či predsedu krymského parlamentu Vladimira Konstantinova.

15:05 Z oficiálnych údajov vyplýva, že účasť na referende v Sevastopoli dosiahla aspoň 123 percent, všimol si portál Ukrajinská pravda. Médiá počas plebiscitu často informovali o prípadoch, keď hlasovali nezaregistrované osoby. Voliť mohli všetci ľudia s ruským pasom. V Sevastopoli sa ich počas referenda náhodou vyskytli desaťtisíce.

15:02 Krym sa ocitol na prahu humanitárnej katastrofy a hrozia tam aj etnické čistky, uviedol to líder ukrajinskej strany UDAR Vitalij Kličko.

14:54 Sankcie USA sa dotknú napríklad predsedu krymskej vlády Sergeja Aksionova, ruského vicepremiéra Dmitrija Rogozina či predsedkyne hornej komory ruského parlamentu Valentiny Matvijenkovej. Na zozname je aj meno zosadeného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča.

annex.jpg

Zdroj: Twitter/Hayes Brown

14:43 Gazprom zvažuje zmeny v kontraktoch pre Európu. Čítajte viac

14:25 NATO prisľúbilo posilnenú spoluprácu s Ukrajinou.

Únia schválila sankcie pre Rusov aj Ukrajincov

14:23 Na zozname sankcií EÚ bude trinásť Rusov, medzi ktorými sú aj traja príslušníci ozbrojených síl. Na zozname je tiež osem proruských politických predstaviteľov z Autonómnej republiky Krym.

14:18 Ukrajinské ministerstvo zahraničia podľa BBC odmietlo návrhy Ruska na ukončenie krízy na Kryme. Podľa ministerstva je to ultimátum, ktoré je pre Ukrajinu absolútne neprijateľné.

14:16 Predseda krymskej vlády uviedol, že poloostrov založil vlastnú štátnu banku, ktorá sa stane súčasťou centrálnej ruskej banky.

14:15 Moskva navrhla Krymu pomoc vo výške 15 miliard rubľov.

14:14 Poslanci krymského parlamentu schválili výzvu adresovanú OSN a všetkým štátom so žiadosťou o uznanie.

14:13 Od 30. marca bude na Kryme platiť moskovský čas.

14:12 Krymský parlament schválil zmenu svojho mena na Štátnu radu Krymskej republiky miesto doterajšej Najvyššej rady Krymskej autonómnej republiky.

14:07 Európska únia schválila sankcie voči 21 Rusom a Ukrajincom. Čítajte viac

14:06 Krym podal žiadosť o prijatie polostrova do zväzku Ruskej federácie. Krymský parlament Ruskej federácii navrhol, aby "prijala Krymskú republiku ako nový subjekt (federácie) so štatútom republiky".

13:40 Štyridsať rodín českých krajanov na Ukrajine sa obrátilo listom na českého prezidenta a premiéra so žiadosťou, aby im pomohli vrátiť sa do Česka, informuje ČT24.

Krym si privlastnil ukrajinské štátne spoločnosti

13:38 Krymské úrady chcú vytvoriť zberňu ukrajinských štátnych symbolov, aby sa predišlo ich hanobeniu, píše ITAR-TASS.

13:34 Krymský parlament odhlasoval vlastníctvo ukrajinských štátnych energetických spoločností na Kryme. Podľa BBC ide o spoločnosť Čornomornaftohaz, miestnu ropnú a plynárenskú spoločnosť, a Ukrtranshaz, ukrajinskú hlavnú tranzitnú plynárenskú spoločnosť. Obe spoločnosti teraz podľa vyhlásenia vlády patria "republike Krym". Čítajte viac

13:28 Pripojenie Krymu k Ruskej federácii podporuje vyše 90 percent Rusov, ukázal prieskum dvoch ruských sociologických agentúr.

13:26 Lídri Európskeho parlamentu odsúdili krymské referendum a žiadajú pozorovateľov OBSE na Ukrajine.

13:24 Európska únia predloží Moskve "ten najsilnejší možný odkaz", ktorý bude mať podobu sankcií, uviedla to šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová.

13:16 "Referendum v podobe, ako bolo pripravené a uskutočnené, je nelegálne a nelegitímne," uviedlo ministerstvo zahraničných vecí SR.

12:56 Rusko navrhlo, aby Bezpečnostná rada OSN prijala rezolúciu, ktorá by potvrdila vojenskú a politickú neutralitu Ukrajiny. Neutrálny štatút Ukrajiny navrhuje Rusko zakotviť v novej, federálnej ústave, píše ITAR-TASS.

12:54 "Rusko sa do značnej miery izolovalo uznaním tohto takzvaného referenda," uviedol to hovorca nemeckej kancelárky Merkelovej

12:49 Ukrajinská hrivna zostane platidlom na Kryme do konca roka 2015, píše Kyiv Post.

12:47 Podľa šéfa krymského parlamentu Vladimira Konstantinova budú jednotky ukrajinskej armády dislokované na polostrove rozpustené.

12:41 Do Moskvy po schválení dekrétu o nezávislosti odletela delegácia krymského parlamentu a vlády. Tí majú s poslancami ruskej Štátnej dumy prejednať ďalšie kroky. Podľa krymských médii by ich mohol prijať aj prezident Putin.

Rusko chce z Krymu federálny štát

12:17 Ruské ministerstvo zahraničia podľa AP navrhuje, aby sa z Krymu stal federálny štát a vyhlásili sa tam nové voľby.

12:15 Dočasný ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov označil krymské referendum za "veľkú frašku".

12:11 Rusko navrhlo, aby pre urovnanie ukrajinskej krízy vznikla medzinárodná podporná skupina v zložení, ktoré by bolo prijateľné pre všetky politické sily na Ukrajine.

11:48 Bezpečnosť v Doneckej oblasti pomôžu po minulotýždňových nepokojoch chrániť posily z Dnepropetrovskej a Kirovohradskej oblasti.

11:38 Predseda krymského parlamentu povedal, že záležitosti týkajúce sa hraníc s Ukrajinou je krymské vedenie pripravené riešiť s vládou v Kyjeve. Upozornil však, že najprv musí byť ukrajinská vláda legitímna.

11:34 Putin sa v utorok prihovorí na tému Krymu k poslancom oboch komôr ruského Federálneho zhromaždenia.

11:15 Rusko do konca roka rozmiestni na bieloruskej základni asi 150 kilometrov od poľských hraníc letecký pluk s 24 stíhačkami Su-27, oznámil vrchný veliteľ ruského vojenského letectva.

11:10 Rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz pre ORF povedal, že sankcie zrejme nebudú namierené proti šéfom veľkým ruských energetických podnikov. "Myslím si, že vyberať šéfov podnikov bez rozmyslu by bolo nesprávnym krokom," citovala ho agentúra Reuters.

minis_res.jpg

Európski šéfovia diplomacie diskutujú, ako ďalej.
Foto - SITA/AP

11:05 Ukrajinský parlament schválil prezidentský výnos o čiastočnej mobilizácii 40-tisíc záložníkov. Jedna polovica bude pôsobiť v rámci jednotiek ozbrojených síl, druhá sa stane súčasťou novovytvorenej Národnej gardy.

11:03 Delegácia krymskej vlády na čele s premiérom Sergejom Aksionovom popoludní odcestuje do Moskvy.

10:59 Krym na základe uznesenia parlamentu zároveň prechádza od 30. marca na moskovský čas.

10:46 V dokumente, ktorý schválil krymský parlament, sa píše, že na Kryme prestávajú platiť zákony a nariadenia prijaté ukrajinským parlamentom a majetok ukrajinského štátu sa stáva majetkom krymského štátu.

10:33 Krymský parlament po referende vyhlásil nezávislý zvrchovaný štát s názvom Krymská republika a zároveň požiadal o vstup do Ruskej federácie. (viac)

10:11 Ruská ekonomika vykazuje jasné známky krízy. Podľa agentúry Reuters to vyhlásil námestník ruského ministra hospodárskeho rozvoja Sergej Beljakov.

Za Rusko hlasovalo v referende 97 percent

09:32 Nemecko pred rokovaniami o sankciách voči Rusku vyzvalo na rozvážny prístup. "Rozhodneme tak, aby bolo možné aj v ďalších dňoch udržať kontakty s Ruskom a vrátiť sa na cestu rokovaní," povedal minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier pre televíziu ARD.

09:27 Predseda krymského parlamentu Vladimir Konstantinov označil vyhlásenia Západu o neústavnosti referenda za veľkú urážku.

08:54 Pozorovatelia referendum kritizujú. Domnievajú sa, že ľudia mohli vďaka zjednodušenému zapisovaniu voličov hlasovať viackrát.

08:42 Ruské ministerstvo financií uviedlo, že Moskva môže ponúknuť Krymu osobitný daňový režim.

08:29 Účasť v krymskom referende dosiahla 83,1 percenta, čo predstavuje zhruba 1,3 milióna voličov.

08:13 Za spojenie Krymu s Ruskom sa v referende vyslovilo 96,7 percenta hlasujúcich. Po sčítaní všetkých hlasov to oznámila volebná komisia.

krym2_res.jpg

Členovia volebnej komisie otvárajú urnu v Simferopoli.
Foto - TASR/AP

07:42 Podpredseda ruskej Štátnej dumy Sergej Neverov povedal, že Krym a Rusko majú spoločnú budúcnosť - "v krajine, kde sa dodržiavajú zákony, kde sú chránené práva a slobody občanov, ktorá má silného vodcu, ktorého zásadový postoj obnoví dejinnú spravodlivosť".

07:31 Ruský parlament chce čo najskôr schváliť legislatívu umožňujúcu pričlenenie Krymu k Rusku. (viac)

Únia bude hovoriť o sankciách, hľadá zhodu

06:43 Účasť v referende je po zrátaní troch štvrtín hlasov 82,7 percenta. V Sevastopoli, meste s osobitným štatútom, dokonca 89,5 percent.

06:42 Na Kryme spočítali tri štvrtiny hlasov. Za pripojenie k Rusku bolo 95,7 percenta voličov, za zotrvanie pod Ukrajinou 3,2.

06:36 Viceprezident USA Joe Biden cestuje do Európy. Vo Varšave sa stretne s poľskými lídrami, vo Vilnuse s prezidentmi Estónska, Litvy a Lotyšska.

06:34 Únia sa chystá zmraziť účty a zakázať vstup významným Rusom. Medzi 28 členskými krajinami však podľa BBC zatiaľ nie je zhoda, ktoré osoby by mali zahrnúť: na širšom zozname sú ľudia blízki samotnému Putinovi, na kratšom iba tí priamo zodpovední za Krym.

06:20 V Bruseli by sa o 9:30 mali zísť ministri zahraničných vecí Európskej únie, aby prediskutovali ďalšie sankcie voči Rusku. (viac)

06:11 Proruské obyvateľstvo Krymu v nedeľu večer oslavovalo na námestiach výsledky referenda.

krym_r1440_res.jpeg

Veľké oslavy na Leninovom námestí v Simferopoli.
Foto - SITA/AP

05:48 Ukrajine sa podľa šéfa Rady národnej bezpečnosti a obrany Andrija Parubija podarilo zabrániť operácii, v rámci ktorej mali do krajiny vtrhnúť ruskí separatisti s cieľom vyvolávania masových nepokojov, obsadenia administratívnych budov či vytvárania ozbrojených formácií. Operácia sa mala začať v nedeľu a vyvrcholiť zhruba o týždeň pochodom na Kyjev.

05:37 Národná garda a Ukrajinská bezpečnostná služba prevzali kontrolu nad sústavou prepravy a distribúcie plynu. Rozhodol o tom ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

05:16 USA sú spoločne s európskymi partnermi pripravené na ďalšie sankcie voči Rusku, povedal Obama.

05:14 Obama v telefonickom rozhovore s Putinom povedal, že USA výsledky referenda na Kryme nikdy neuznajú. (viac)

Udialo sa v nedeľu:

 • Krym hlasoval za pripojenie k Rusku, druhá možnosť bola samostatnosť
 • Referendum bolo pochybné, hovorilo sa aj o volebných podvodoch
 • Západ ani Ukrajina referendum neuzná, pre Rusko je v poriadku
 • Krymský premiér navštívi v pondelok Moskvu, požiada o pripojenie
 • Ukrajinský a ruský minister obrany dohodli prímerie do piatku
 • Na východe sa búrili proruskí demonštranti, Rusko môže zaútočiť

Editori: Marek Bažík, Denisa Ballová, Martin Lipták

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 10. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 1. Neprekonaný VAM systém, ktorý zabráni krádeži vášho auta
 2. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 3. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 4. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 5. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 6. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 7. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 8. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 9. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 10. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 1. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 19 471
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 19 419
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 18 425
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 17 122
 5. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci 8 461
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 7 698
 7. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 421
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 285
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat 7 275
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 6 913
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Portugalské nemocnice zažívajú nápor pacientov s covidom.

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Maďarsku a ďalších krajinách?

4 h
Ilustračné foto.

Nemecko prekonalo dôležitú hranicu v boji proti pandémii.

9m
Bernie Sanders na inaugurácii Joea Bidena.

Už deň po inaugurácii boli na Sandersovej stránke k dispozícii tričká či svetre.

31m
Stephan Ernst dostal doživotie.

Politika zavraždili v roku 2019.

2 h