Polostrov ovláda človek, ktorého volili len štyri percentá ľudí. Vraj to bol v minulosti mafián s menom Goblin.
SIMFEROPOĽ, BRATISLAVA. Ešte pred pár týždňami ho na Kryme mnohí nepoznali. Jeho strana v posledných voľbách v roku 2009 získala len štyri percentá a v miestnom parlamente troch zo sto poslancov.
Dnes je fakticky pánom Krymu, ukrajinského polostrova, ktorý sa chystá odtrhnúť a pripojiť k Rusku.
Premiér Sergej Aksionov sa pritom koncom februára dostal k moci pochybným spôsobom. A rovnaká je aj jeho minulosť.
Ukrajine neslúžil
Štyridsaťdvaročný politik sa narodil v Moldavsku, jeho otec bol rovnako ako dedko dôstojníkom Červenej armády. Ten sa odmietol zmieriť so vznikom samostatného Moldavska a viedol tam ruskú komunitu.
Nakoniec sa rodinu rozhodol presťahovať na Krym, kde jeho syn študoval vojenskú školu.
„Celej našej triede povedali, už nemáte krajinu, ktorej by ste slúžili. Teraz zložte prísahu nezávislej Ukrajine,“ spomínal Aksionov na rozpad Sovietskeho zväzu pre Time.
To odmietol a v 90. rokoch sa venoval biznisu. Podľa jeho slov začal predávaním dáždnikov, no viaceré zdroje hovorili, že bol v tých rokoch v Simferopoli pod prezývkou Goblin známy ako člen mafiánskej skupiny Salem.
O jeho zločineckej minulosti písali v roku 2009 aj proruské noviny na Kryme, Michaila Bachareva z Ruskej spoločnosti na Kryme preto aj zažaloval za ohováranie. Odvolací súd Bachareva oslobodil.
Svoju stranu založil Aksionov v roku 2008. Vo voľbách sľuboval Krym plný viníc a turistov, no odmietal, že by jeho túžbou vtedy bolo odtrhnutie sa od Ukrajiny.
Zároveň bývalý profesionálny boxer začal formovať svoje polovojenské jednotky, najmä z mladého jadra svojej strany. Počas udalostí v Kyjeve vo februári už viedol niekoľko tisíc mužov a všetci zodpovedali jemu.
Hlasovanie s vojakmi
K moci sa Aksionov dostal 27. februára, teda v dňoch, keď v Kyjeve vznikala nová vláda a prezident Viktor Janukovyč utekal do Ruska.
Neznámi ozbrojenci (je možné, že išlo o ruské špeciálne jednotky) obsadili parlament Krymskej autonómnej republiky v Simferopoli. Poslancom, ktorí tam boli, vzali mobily, vyhnali von novinárov a zaistili dvere.
Za prítomnosti vojakov so samopalmi aj granátometmi v sále odvolali poslanci starú vládu. Takmer jednohlasne zvolili za nového premiéra Sergeja Aksionova a zároveň vyhlásili referendum o budúcnosti Krymu.
„Vybrali ma ako krízového manažéra. Všetci ostatní ušli. Bol som prinútený vziať to na seba,“ povedal pre Time.
S ruským prezidentom Vladimirom Putinom sa nikdy nestretol, no ten legitimitu jeho zvolenia nespochybnil.
Kyjevské orgány na Aksionova vydali zatykač za rozvracanie štátu. Kým však Krym budú ovládať ruskí vojaci, väzenia sa báť nemusí.