Podľa ruských predstaviteľov tieto inštitúcie poskytujú finančnú podporu čečenským povstalcom a boli aj v kontakte s čečenským komandom počas nedávnej rukojemníckej drámy v Moskve. Informovala o tom dnes turecká tlačová agentúra Anatólia.
V západnom Turecku a v Istanbule žije približne 25.000 Čečencov a päť miliónov Turkov má svoje korene v kaukazskej oblasti, ktorá zahŕňa aj Čečensko. Pôsobí tam niekoľko čečenských charitatívnych organizácií a organizácií sponzorujúcich kultúrne a spoločenské aktivity.
Ako uviedol ruský veľvyslanec v Turecku Alexander Lebedev, "existujú dôkazy", že ozbrojenci, ktorí obsadili minulý týždeň kultúrne stredisko Dubrovka v Moskve, boli v telefonickom kontakte s istými skupinami v Turecku, ako aj v Saudskej Arábii a Spojených arabských emirátoch. Lebedev tieto skupiny bližšie nešpecifikoval.
"Čečenské nadácie udržiavajú už dlho telefonický kontakt s čečenskými teroristami a (teroristickou sieťou) al-Káida. Napriek tomu vo svojej činnosti naďalej pokračujú," povedal Lebedev.
Rusko už dlho obviňuje Turecko z tolerovania útokov pročečenských povstalcov, ktorí sú, podobne ako väčšina Turkov, moslimami.
Lebedev konštatoval, že momentálne "nie sú celkom vhodné podmienky" na návštevu ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý, ako poznamenáva Anatólia, by mal podľa predbežných plánov pricestovať do Turecka na budúci rok. Svoje vyjadrenie ďalej nekonkretizoval, dodal však, že návšteva nebola zrušená.
Ankara sa snaží od povstalcov dištancovať. "Politika Turecka v boji proti medzinárodnému terorizmu je známa," uviedlo dnes tamojšie ministerstvo zahraničných vecí.
Pročečenskí rebeli majú v Turecku na svedomí niekoľko únosov a rukojemníckych drám. V apríli 2001 obsadili istanbulský hotel, v ktorom 12 hodín zadržiavali 120 ľudí. Rebeli sa potom vzdali a rukojemníkov prepustili.
2 sla pel