Kyjev 25. júna (TASR) - Pápež Ján Pavol II. dnes vzdal úctu desaťtisícom židom, ktorých v roku 1941 povraždili nacisti v úžľabine Babi Jar neďaleko Kyjeva.
Po liturgii vo východnom obrade, ktorú pápež celebroval na kyjevskom letisku Čajka, sa hlava katolíckej cirkvi pomodlila pri pamätníku židovských obetí nacizmu v údolí Babi Jar, kde pri jednej z najväčších masakier v histórii zahynulo 120.000 ľudí, pričom väčšina z nich bola židovského pôvodu.
Ján Pavol II. sa na cintoríne stretol aj s predstaviteľmi židovských náboženských obcí na Ukrajine. Podľa vyhlásenia Vatikánu sa pápežova zastávka v Babom Jare začlenila do programu pastoračnej návštevy Ukrajiny na jeho vlastnú žiadosť.
Masakra ukrajinských židov sa začala krátko pred pádom Kyjeva. Koncom septembra 1941 sa v uliciach mesta objavili plagáty s nariadením, podľa ktorého sa mali židia z dôvodu presunov zhromaždiť na určitých miestach Kyjeva. Následne ich nacisti odviedli do úžľabiny Babi Jar, kde likvidačné komandá nacistov zavraždili podľa historických dokumentov v prvé dva dni 33.771 židov.
Do 70. rokov nebolo miesto masakry nijako označené. Až v roku 1974 povolila sovietska vláda postaviť pamätník obetiam masakry, no odmietla tvrdenia, že ide o miesto masového hrobu židovských obetí z Kyjeva. O nový pamätník s Dávidovou hviezdou sa postarali židovské organizácie spolu s ukrajinskou vládou po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991.
V súčasnosti žije na Ukrajine približne 500.000 židov, pričom táto komunita je po USA, Izraeli a Rusku štvrtou najväčšou na svete.