MOSKVA. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v stredu s generálnym tajomníkom Rady Európy Thorbjörnom Jaglandom posúdil možnosti zapojenia sa RE do urovnania situácie na Ukrajine.
Ako uviedla agentúra RIA Novosti, telefonický rozhovor sa uskutočnil z iniciatívy RE.
Ruský rezort diplomacie vo vyhlásení spresnil, že diplomati si vymenili názory na možnosti použitia mechanizmov, ktoré má k dispozícii RE, aby sa "zabezpečil jej konštruktívny prínos do riešenia situácie na Ukrajine".
Rusi chcú výbor aj analýzu
Ruská delegácia v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy (PZ RE) podľa jej člena Igora Morozova navrhla vytvoriť výbor na prešetrenie zločinov spáchaných na Ukrajine v uplynulých troch mesiacoch sympatizantmi Majdanu.
Ruskí poslanci navrhli európskym kolegom, aby bola vypracovaná i analýza legitímnosti súčasnej vlády v Kyjeve.
Apelovali aj na prešetrenie zásahu snajperov, ktorí majú na svedomí väčšiu časť z vyše sto obetí pouličných demonštrácií v Kyjeve.
Podľa Morozova ruský návrh má zatiaľ podporu nemeckých poslancov.
"Na zasadnutí výboru PZ RE pre politické záležitosti a demokraciu nemecká delegácia prišla s jasným záverom: vláda na Ukrajine sa zmenila v dôsledku štátneho prevratu a na vlne radikálneho nacionalizmu," vysvetlil Morozov.
Rusko: Na Ukrajine došlo k štátnemu prevratu
Nemeckí poslanci podľa neho vyjadrili znepokojenie, že ukrajinský radikálny Pravý sektor nielenže na Ukrajine vyvoláva nacionalistické vášne, ale svojimi myšlienkami ovplyvňuje aj neonacistov v Európe.
Na zasadnutí výboru podľa neho zaznelo, že na pouličných nepokojoch na Ukrajine sa aktívne zúčastnili neonacisti z Poľska, Švédska a Pobaltia.
Na Ukrajine došlo 22. februára k zmene mocenských pomerov, ktoré podľa Ruska vykazovali znaky štátneho prevratu: parlament zbavil Viktora Janukovyča funkcie prezidenta, výkonom prezidentskej funkcie poveril predsedu parlamentu Oleksandra Turčynova a vypísal predčasné voľby hlavy štátu na 25. mája.
Janukovyč sa však naďalej považuje za prezidenta. Vyhlásil, že krajinu bol nútený opustiť, pretože jeho život bol ohrozený.
Viacero oblastí na východe a juhu Ukrajiny, vrátane autonómneho Krymu, neuznáva legitimitu novej vlády v Kyjeve a deklarovalo, že zvažujú vypísanie referenda o svojom štatúte - rovnakého, aké sa túto nedeľu uskutoční v Autonómnej republike Krym.