Už v najbližších dňoch.
BRUSEL, BRATISLAVA. Mimoriadny summit Európskej únie v Bruseli bol minulý týždeň hlavne o sankciách proti Rusku a zatienil iné spoločné rozhodnutie 28 európskych lídrov a nového ukrajinského premiéra Arsenija Jaceňuka: podpis asociačnej dohody medzi Ukrajinou a Úniou ešte pred predčasnými prezidentskými voľbami v máji, čo znamená politickú i ekonomickú podporu novej vláde v Kyjeve.
Ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Deščycja po summite povedal, že časť asociačnej zmluvy chce Ukrajina podpísať už v marci. Buď deň po referende na Kryme, teda 17. marca, alebo na plánovanom marcovom summite Únie 21. marca.
Má podporu Ukrajincov Ukrajina a EÚ
6. marec: Únia rozhodla o zavedení sankcií voči Rusku v troch krokoch, od miernych až po ekonomické sankcie, 16. marec: referendum o nezávislosti na Kryme, 17. marec: šéfovia diplomacií EÚ môžu rozhodnúť o tvrdších sankciách voči Rusku, 21. marec: podpis časti asociačnej dohody s Ukrajinou.
Asociačná dohoda medzi Kyjevom a EÚ, ktorú vtedajší prezident Viktor Janukovyč odmietol podpísať, vyvolala protivládne protesty, ktoré viedli k pádu jeho režimu.
Únia chce teraz dobehnúť zameškané a podpísať hlavne jej politickú časť, čím by vyslala signál Rusku a pomohla vláde na pokraji krachu.
Podľa prieskumov podporuje 58 percent Ukrajincov členstvo v najbližších piatich rokoch.
Najrozsiahlejšia asociačná dohoda, akú Únia s nejakou krajinou podpísala, má 1200 strán a v politickej časti predpokladá spoluprácu v zahraničnej politike, v justícii a základných právach.
Ekonomická časť, ktorá sa podpíše až neskôr, predpokladá spoluprácu ekonomík a vytvorenie zóny voľného obchodu.
Ukrajinské poľnohospodárske produkty, nerastné suroviny i priemyselné výrobky, ktoré doteraz smerovali hlavne na ruský trh, by sa produkovali aj pre štáty Únie.
Dočasne bez cla Kým sa tak stane, Únia prišla s novým druhom ekonomickej pomoci: do 1. novembra zrušila jednostranne colné poplatky na ukrajinský tovar. Tento krok vyčíslila Európska komisia na 487 miliónov eur ročne.
„Ide o gesto z našej strany, že sme pristúpili na takéto dramatické dočasné zrušenie ciel za takmer pol miliardy eur,“ povedal pre TASR podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.
Členstvo Ukrajiny v Únii by zmenilo politické i ekonomické pomery v Európe.
„Ukrajina má potenciál byť motorom EÚ tak ako žiadny iný nový člen – s výnimkou Turecka,“ povedala pre Reuters Amanda Paul, expertka bruselského Centra pre európsku politiku o krajine so 46 miliónmi obyvateľov, ktorá má po Rusku najväčší trh v postsovietskom priestore.
Prečítajte si tiež:
Tatári chcú bojkotovať referendum na Kryme, Putin sa ich snaží kúpiť
Nie je pripravená na vstup Hovoriť o členstve Ukrajiny v Únii je však predčasné, na vstup na polmiliardový európsky trh Ukrajina nie je pripravená.
„Jej firmy nie sú konkurencieschopné voči európskym firmám, zvýšilo by to nezamestnanosť a mnohé firmy by zanikli,“ hovorí pre euractiv.com analytik Lilit Gevorgyan z inštitútu IHS Global Insight.
Preto musí najprv Brusel pomôcť Ukrajine, ktorá je na pokraji bankrotu. Na minulotýždňovom summite jej sľúbil finančnú pomoc 11 miliárd eur, ďalšie milióny jej poskytne potom, čo sa Kyjev dohodne s Medzinárodným menovým fondom.
Zároveň bude musieť Únia rozhodnúť o prísnejších sankciách voči Rusku, ktoré odmieta stiahnuť svoju armádu z ukrajinského polostrova, ktorý okupuje už druhý týždeň.
Francúzsky i nemecký šéf diplomacie Laurent Fabius a Frank-Walter Steinmeier hovoria o prijatí prísnejších sankcií už v najbližších dňoch.
Išlo by o zákaz cestovať do štátov Únie a zmrazenie účtov na jej území, čo je druhý stupeň opatrení, na ktorom sa lídri Únie dohodli vo štvrtok v Bruseli. Tretí by znamenal ekonomické sankcie a mal by ďalekosiahly vplyv na vzťahy s Ruskom.