SIMFEROPOĽ, PRAHA. Súčasťou Ruska sa môže stať len nezávislý Krym, usúdili poslanci krymského parlamentu a bez zdĺhavých a búrlivých diskusií v utorok prijali deklaráciu o nezávislosti. Minulý týždeň urobili podobnú o pripojení sa k Rusku.
Inak by ukrajinskému polostrovu zmenu majiteľa musel povoliť Kyjev. Ako nezávislý štát si však môže vybrať vlajku, akú sám chce.
Úvahy sú to síce z pohľadu medzinárodného práva úplne absurdné, ale krymský parlament trvá na tom, že všetko musí prebiehať podľa zákona. Takého, aký sa práve hodí ruskému vedeniu polostrova.
Podobne k tomu pristupuje aj ruský parlament. Už budúci týždeň sa bude zaoberať zákonom zjednodušujúcim prijímanie nových subjektov do Ruskej federácie.

Ako si získať Tatára
Väčšina krajín sveta už dopredu vyhlásila, že tak rýchlo zvolané referendum, ktoré ide proti ukrajinskej ústave, nemôže byť legitímne.
Bojkotovať ho chcú aj krymskí Tatári, ktorých sa v poslednej chvíli snaží Putin dostať na svoju stranu.
V utorok si Putin do Moskvy pozval duchovného vodcu Tatárov Mustafu Džemileva.
Jeho kolegovia v utorok vyhlásili, že nedeľné referendum bude zrejme zmanipulované, keďže sa vytlačilo o 400-tisíc viac hlasovacích lístkov ako žije na polostrove voličov.
Na získaní si Tatárov pracuje aj krymský parlament, ktorý im sľúbil práva pôvodných obyvateľov Krymu vrátane statusu oficiálneho jazyka či vládne funkcie. A Tatári začali diskutovať o tom, či by im Rusko neposkytlo lepšie podmienky ako Ukrajina.
Utorkový príhovor Viktora Janukovyča
Janukovyč bez otázok
Snaha Moskvy ako-tak vyargumentovať vojenskú okupáciu Krymu pokračovala v utorok vystúpením zosadeného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča, ktorý ušiel z Ukrajiny do Ruska.
„Žijem,“ bolo hlavné posolstvo Janukovyča, ktorý vládu v Kyjeve označil za fašistov, plánované voľby 25. mája za nelegitímne a seba stále za lídra armády.
O tom, či naozaj napísal pozývací list pre ruskú armádu, radšej pomlčal a pred otázkami ušiel.
Podľa šéfa Centra aplikovaných politických výskumov Vladimira Fesenka jeho list ani nemá právnu silu. „Ak hlava štátu chce pozvať cudzie vojská na pomoc, musí mu to schváliť parlament, inak to nejde.“
Janukovyča podľa neho berie vážne už len Rusko. Aj jeho bývalí straníci zo Strany regiónov tvrdia, že útekom aj katastrofálnou politikou stratil legitimitu.
Jeho bývalá poradkyňa Hana Hermanová mu podľa servera Korespondent odkázala, že by mal ísť radšej na Krym zabrániť nezákonnému referendu.
Ruská armáda pritom môže okamžite vstúpiť na ukrajinské územie. V rámci cvičenia je za hranicami zhruba štvrtina príslušníkov ruských ozbrojených síl (220-tisíc vojakov).
„To niekoľkonásobne prevyšuje sily ukrajinskej armády, “ priznal včera minister obrany Ukrajiny Ihor Teňuch.
Samozvaný premiér Sergej Aksionov má v pláne znárodniť aj ukrajinské vojenské krížniky a objekty Černomorneftegazu.
Ukrajinského premiéra prijme Obama
Arsenij Jaceňuk si letenku do Washingtonu platil sám. Chystá tvrdé reformy.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Kremeľ aj zosadený ukrajinský prezident označujú vládu v Kyjeve za „fašistov“. Jej lídra Arsenija Jaceňuka (39) v stredu prijme americký prezident Barack Obama.
Jaceňuka (strana Vlasť) za premiéra zvolila väčšina poslancov riadne zvoleného parlamentu vrátane bývalých straníkov zosadeného prezidenta Viktora Janukovyča.
Po sankciách, ktoré Amerika schválila proti tým, čo ohrozujú územnú celistvosť Ukrajiny, je Jaceňukovo prijatie v Bielom dome ďalšou významnou podporou vláde, ktorú Rusko nechce uznať.
Podľa Jaceňuka, ktorý letel do Washingtonu za vlastné, mu Putin už päť dní ani nedvíha telefón. Vo Washingtone sa stretne aj s predstaviteľmi Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu, od ktorého žiada pôžičku na zvrátenie štátneho krachu.
Výmenou za to sľubuje tvrdé ekonomické reformy, ktoré Janukovyč odmietol a radšej si požičal od Ruska. Podľa servera Ukrajinská Pravda chce v budúcom rozpočte ušetriť okolo šesť miliárd eur.
Mirek Tóda
Autor: Agentúra Epicentrum