- Ukrajina chce založiť národnú gardu a prebudovať armádu (viac)
- Krym uzatvoril svoj vzdušný priestor pre komerčné lety (viac)
- Janukovyč zopakoval, že stále stojí na čele štátu aj armády (viac)
KYJEV, WASHINGTON. Amerika a Rusko sa doťahujú, kedy a za akých podmienok budú o Ukrajine rokovať.
Šéf americkej diplomacie John Kerry povedal, že stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom sa neuskutoční, kým Moskva nepristúpi na americké návrhy riešenia krízy na Ukrajine, píše britská BBC.
Kerry sa mal s Putinom zísť v pondelok, schôdzku však odložil. Svojmu ruskému kolegovi Sergejovi Lavrovovi povedal, že intervencia Moskvy extrémne skomplikovala akékoľvek rozhovory.
Podľa amerických predstaviteľov nie je veľmi o čom hovoriť, pokiaľ sa bude konať referendum na Kryme. To by sa podľa plánu malo uskutočniť v nedeľu, Ukrajina aj Západ ho však považujú za ilegálne.
Veľmoci sa nedokážu stretnúť
Moskva trvá na tom, že obyvatelia Krymu majú na referendum právo. Podľa nej musí akékoľvek riešenie ukrajinskej krízy brať do úvahy záujmy všetkých Ukrajincov.
Lavrov ešte v pondelok povedal, že Kerryho návrhy vyrokovania riešenia na Kryme „nie sú vhodné“, pretože „vychádzajú zo situácie, ktorá vznikla pučom“. Rusko podľa neho preto pripravuje vlastné návrhy riešenia.
Washington uviedol, že zatiaľ nedostal oficiálnu odpoveď na otázky, ktoré Kerry Lavrovovi položil cez víkend.
USA chcú predovšetkým vedieť, či je Moskva pripravená stretnúť sa s predstaviteľmi novej ukrajinskej vlády.
Sankcie voči Rusku môžu byť podľa šéfa francúzskej diplomacie Laurenta Fabiusa zavedené už tento týždeň, ak Moskva nedokáže pozitívne reagovať na návrh zameraný na upokojenie situácie.
Poľský premiér Donald Tusk zase uviedol, že Európska únia uvalí sankcie na Rusko od pondelka.
„Rozhodnutie už bolo v skutočnosti prijaté, predovšetkým o postupe pri zavádzaní sankcií. Dôsledok toho bude, že od pondelka začnú platiť sankcie,“ povedal.
Unesených aktivistov prepustili
Na Kryme medzitým unášali ľudí. Počas ruskej invázie na polostrov zmizlo najmenej šesť aktivistov a novinárov, ktorí prejavovali svoj nesúhlas s okupáciou polostrova.
Dve aktivistky z majdanu, novinárku Olenu Maskymenkovú a fotoreportérov Olesa Krompľasa a Jevhena Rachna už ozbrojenci prepustili.
OBSE medzičasom predĺžila svoju misiu na Ukrajine. Neozbrojení pozorovatelia pôsobia na Ukrajine už takmer týždeň a podľa pôvodného mandátu mali odísť v stredu. Zostanú však do nedele.
Úlohou pozorovateľov je sledovanie ruských vojenských aktivít na Ukrajine. Na Krym sa však nedostali, zabránili im v tom ruskí vojaci.
Krym po počiatočnom odmietavom postoji pozval pozorovateľov na monitorovanie referenda, no OBSE návrh odmietlo s tým, že Krym nie je ani členom 57-člennej organizácie.
Stúpenec novej vlády číta noviny, zatiaľ čo stráži parlament v Kyjeve.
Na Kryme zakázali nacionalistov
Na samozvaného gubernátora Charkovskej oblasti Mychajla Dobkina, ktorý podnecoval proruské protesty, uvalili v utorok domáce väzenie.
Generálna prokuratúra ho vyšetruje pre narúšanie územnej celistvosti Ukrajiny.
Ukrajinský parlament v utorok schválil udelenie titulu Hrdina Ukrajiny in memoriam všetkým aktivistom-obetiam nedávneho násilia v krajine.
Krymskí poslanci naopak zakázali činnosť ukrajinským nacionalistickým hnutiam, ktoré zohrali významnú úlohu pri zosadení prezidenta Viktora Janukovyča.
Na čiernu listinu zaradili nacionalistickú stranu Sloboda aj ultrapravicovú organizáciu Pravý sektor.
Ukrajina ruší ruské televízne kanály
V utorok bolo na území Ukrajiny prerušené vysielanie viacerých ruských televíznych kanálov.
Podľa agentúry UNIAN ide o stanice Vesti, Rossija 24, ORT, RTR Planeta a NTV Mir.
Pred necelým týždňom vyzval príslušný parlamentný výbor providerov, aby upravili ponuku a vyradili z nej ruské stanice, ktorých program predstavuje hrubé porušenie platnej ukrajinskej legislatívy.
Rušenie kanálov prebehlo predtým aj na Kryme, z ponuky postupne zmizli všetky ukrajinské stanice.
Autor: idnes.cz