LONDÝN. Niektoré lokálne úrady v Británii používajú detektory lži, aby odhaľovali ľudí, ktorí podvádzajú, keď žiadajú o sociálnu podporu, či daňové úľavy.
Odborníci denníku Guardian povedali, že používaná technológia je predražená a nemá žiadne výsledky.
„Táto metóda nemá žiaden vedecký základ. Má bližšie k astrológii ako k vede,“ napísal vo svojej štúdii Francisco Lacerda, uznávaný lingvista zo Štokholmskej univerzity.
Ten tiež upozornil na to, že Briti už takýto detektor lži skúšali v iných úradoch a ukázalo sa, že ide o nezmysel.
Hodnotia na základe stresu
Napriek tomu sa stále používa. Funguje tak, že špeciálny softvér nahráva telefonát medzi občanom a úradom a identifikuje ľudí, u ktorých sú zvýšené hladiny stresu. Tie by mali naznačovať, že klamú alebo niečo zatajujú.
Podobný systém vraj používajú aj poistné spoločnosti, aby odhalili pokusy o poistené podvody.
Mnohí odborníci ale vystríhajú, že softvér nemá kapacitu rozsúdiť, či ide o klamára alebo čestného človeka, ktorý je len v stresujúcej situácii.
Ak sa má posúdiť, či ide skutočne o podvod, je potrebné ďalšie vyšetrovanie a preverovanie.
Sociálny systém zlyháva
Niektoré britské lokálne úrady uvádzajú, že sa im po zavedení tejto technológie podarilo znížiť počet žiadateľov o úľavy o tri percentá.
Kritici hovoria, že je to žalostne málo, naviac sa rozšíril počet občanov sťažujúcich sa na takéto monitorovanie ich hovorov.
Kauza ukazuje na systémové problémy britského sociálneho systému, ktorý podľa Guardianu zlyháva pri odhaľovaní neoprávnene vyplácanej podpory, ale aj pri pomoci tým, čo sú skutočne odkázaní na asistenciu štátu.
To, že štát presunul niektoré aktivity na súkromné firmy len predlžuje čas na posudzovanie žiadostí o pomoc.