SIMFEROPOĽ, BRATISLAVA. Na Kryme padlo len niekoľko výstrelov. Z ruských zbraní a zatiaľ len do vzduchu. No na polostrov sa už zbiehajú radikálne sily, ktoré neovládajú Kyjev ani Moskva.
Minulý týždeň na Krym prišla skupina srbských radikálov z hnutia Četnik. Samostatné, často brutálne jednotky malo aj počas balkánskych vojen v 90. rokoch.
„Počas juhoslovanských vojen mnoho ruských dobrovoľníkov bojovalo na srbskej strane, takže my ako ich bratia sme sa rozhodli pomôcť im. Preto sme tu,“ povedal podľa portálu Balkaninsight Milutin Mališič.
Prečo je Kosovo iný prípad ako KrymČítajte
Kontrolujú autá
Zatiaľ hovoria, že neprišli bojovať, ale len morálne podporiť Rusov. Ich úlohou je „kontrolovať cesty a prehľadávať vozidlá a pasažierov“.
„Viac a viac dobrovoľníkov dáva najavo záujem pridať sa k nám. Pomaly, ale isto sa z našej skupiny stáva jednotka,“ povedali podľa portálu. Na polostrov mieria aj radikálni Bulhari.
Obe krajiny s Ruskom spája pravoslávne náboženstvo, ako aj kultúrna blízkosť.
Samotná srbská vláda sa pritom snaží zachovať neutrálny postoj: okupáciu Kremľu (opravené 9:36, pozn.) Krymu neobhajuje, ale ani neodsudzuje.
Krajina by sa chcela stať členom Únie, začala aj rokovania o vstupe. Zároveň si nechce pohnevať Rusov.
Vláda však hovorí, že radikálom za účasť v cudzej vojne hrozí väzenie do piatich rokov, za verbovanie dvanásť.
Front džihádizmu?
Krym by v prípade prehĺbenia konfliktu mohol prilákať aj radikálnych moslimov.
Na Kryme žije vyše 250-tisíc Tatárov, ktorí sú moslimovia. Sú medzi nimi aj radikálne skupiny.
„Máme islamistov, vahábistov, saláfistov, skupiny, ktoré bojujú v Sýrii,“ povedal pre Financial Times Tatár a ukrajinský poslanec Mustafa Jemilev.
V tatárskych rodinách sú silné spomienky na rok 1944, keď Stalin vysídlil takmer celú populáciu Tatárov na Kryme do strednej Ázie. Vrátiť sa mohli až po desaťročiach.
O Kryme sa hovorí medzi radikálnymi moslimami aj mimo polostrova.
„Ľudia sa pýtajú, či udalosti tam legitimizovali otvorenie nového džihádskeho frontu,“ povedal britskému denníku expert na džihádizmus Charles Lister, ktorý sleduje ich sociálne siete.