- proruské vedenie Krymu ponúklo Tatárom funkcie a oficiálny jazyk
- zároveň vyplo všetky ukrajinské televízie a nahradilo ich ruskými
- NATO vyšle lietadlá, aby monitorovali krízu na Ukrajine (viac)
KYJEV. Proruský krymský parlament pozval Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBCE), aby vyslala svojich pozorovateľov na monitorovanie nedeľňajšieho referenda o pripojení polostrova k Rusku.
OBSE však pozvanie odmietla. "Pokiaľ vieme, Krym nie je zmluvným štátom OBSE, a tak je akosi ťažké pripustiť, že nás môžu pozývať," povedala hovorkyňa OBSE agentúre Reuters.
Vojenských pozorovateľov OBSE pritom ruské sily v posledných dňoch opakovane odmietli na Krym vpustiť.
Podpredseda krymského parlamentu Rustam Temirgalijev argumentoval, že doterajšia skupina sa skladala predovšetkým zo zástupcov členských krajín NATO. "Vojenských poradcov tu nepotrebujeme," povedal.
Referendum na Kryme vyhlásil tamojší parlament na 16. marca. Ukrajinskí predstavitelia v Kyjeve ho zamietli ako protiprávne a zahraniční lídri zdôraznili, že jeho výsledky neuznajú.
Rusko v pondelok oznámilo, že vypracovalo vlastné návrhy na návrat situácie na Ukrajine do legislatívneho rámca, ktorý bude prihliadať na záujmy všetkých Ukrajincov.
Spojené štáty odpovedali, že potrebujú vidieť konkrétny dôkaz, že je Rusko pripravené venovať sa americkým diplomatickým návrhom.

Tatárom ponúkli funkcie a oficiálny jazyk
Proruský krymský premiér Sergej Aksionov ponúkol miestnym Tatárom možnosť vstúpiť do všetkých štátnych orgánov. Vyčlenil pre nich aj post podpredsedu vlády.
"Navrhli sme im post vicepremiéra, dva ministerské posty a funkciu námestníka ministra prakticky na každom ministerstve vrátane silových štruktúr," povedal Aksionov v rozhovore pre agentúru RIA Novosti.
Tatárskej menšine, ktorá nechce byť súčasťou Ruska, premiér ďalej prisľúbil, že Krym bude dvojjazyčný - oficiálna bude ruština a krymská tatárčina.
Aksionov tiež sľúbil, že po prípadom pripojení Krymu k Rusku nemajú v úmysle realizovať reprivatizáciu.
"Ak sa Krym pripojí k Rusku, očakávame, že Krymu bude poskytnutá výhoda, možno vo forme zavedenia slobodnej ekonomickej zóny," uviedol premiér.
Obyvatelia Krymu si vraj budú môcť vybrať, či chcú ruský alebo ukrajinský pas.
Pokiaľ ide o ukrajinských vojakov na Kryme, podľa krymského premiéra môžu pokračovať v službe v rámci ozbrojených síl autonómie, alebo sa vrátiť domov.
Na polostrove medzitým postupne povypínali všetky analógové ukrajinské televízie, na ich frekvenciách teraz vysielajú ruské. Minister informácií Dmitrij Polonskij povedal, že na Kryme už neplatia ukrajinské zákony, takže aj televízne vysielanie sa musí dať do právneho súladu s novou situáciou.
Rusi pokračujú v obsadzovaní Krymu
Z Krymu v pondelok opäť prichádzali informácie o stretoch medzi ruskými a ukrajinskými vojakmi.
Rusi podľa nemenovaných ukrajinských vojenských zdrojov strieľali zo samopalov počas obsadzovania námornej základne pri meste Bachčisaraj.
Streľba nikoho nezranila. Ukrajinským vojakom vzali mobilné telefóny a začali presúvať vojenské vozidlá. Veliteľ základne sa pokúšal vyjednávať o ukončení akcie, citovala agentúra Reuters.
Rusi obsadili aj vojenskú nemocnicu v Simferopole, kde sa nachádzalo dvadsať vážne chorých pacientov.
Pod ruskou kontrolou je aj raketová základňa Sevastopoli. Podľa hovorcu ukrajinskej armády na Kryme dorazilo k základni približne 200 vojakov, ktorí hrozili útokom.
Rusi tiež obsadili ďalšie stanovištia pohraničnej stráže. Zablokovali i prístup k letisku neďaleko mesta Saky a obsadili pristávaciu dráhu.
Ukrajinským vojakom na základni Jevpatorija na západnom pobreží Krymu dali ďalšie ultimátum, aby sa vzdali, po jeho vypršaní však k žiadnym násilnostiam nedošlo.
"Vyvíjajú na nás psychologický nátlak," povedal veliteľ základne generálplukovník Alexander Lomaka s tým, že územie základne nesmie opustiť.