V takom prípade mu hrozí väzenie.
BERLÍN, BRATISLAVA. Do 20. apríla 2013 to bola futbalová legenda, ktorá dosiahla všetko, čo sa v športe dosiahnuť dalo a užívala si spoločenské uznanie. V Bundeslige získal 62-ročný Uli Hoeness 21 titulov - tri ako hráč, 16 ako manažér, dva ako prezident slávneho FC Bayern.
Ako 27-ročný sa stal v roku 1979 najmladším manažérom FC Bayern, zvýšil zisk klubu z 21 miliónov mariek na 400 miliónov eur. Zachraňoval krachujúce futbalové kluby i futbalistov na drogách, kritizoval korupciu vo futbale, medailu od bavorskej vlády dostal za pomoc obetiam násilia mladistvých.
V septembri 2012 bol na vrchole. V prieskume 88 percent Nemcov uviedlo, že by si želalo „viac Hoenessov v politike“.
V apríli minulého roka ukázal Uli Hoeness svoju druhú tvár. Roky so svojím švajčiarskym kontom špekuloval na burze, získal z toho milióny, ktoré ukryl a neohlásil na daňovom úrade. Nemecký futbal by mohol zažiť pád, aký si doteraz nepamätá.
Video z výročného zasadnutia FC Bayern v roku 2013 po zverejnení aféry
1.Prečo bude proces taký krátky
Bude to proces roka, ktorý bude sledovaný rovnako, ako bol proces s bývalým nemeckým prezidentom Christianom Wulffom obvineným z korupcie alebo s neonacistami v tzv. kebabových vraždách prisťahovalcov.
V nasadení bude 22 súdnych úradníkov a 150 policajtov. 49 miest pre médiá sa vypredalo za pár sekúnd. „Neviem vylúčiť, že príde ďalších 500, ale aj 5000 novinárov,“ povedal pre nemecké médiá Christian Schmidt-Sommerfeld z mníchovského krajinského súdu.
Súdny proces sa začína v pondelok, má trvať len štyri dni a vypovedať budú len štyria svedkovia. Obžalovaný sa totiž ku kráteniu daní pred štrnástimi mesiacmi sám priznal, ide o to, aký trest ho za to čaká. Sudca Rupert Heindl by mohol rozsudok vyniesť vo štvrtok.
2.Aké je obvinenie
V Nemecku platí, že ak sa priznáte ku kráteniu daní skôr, než vás začnú vyšetrovať úrady, spätne sumu zdaníte a zaplatíte penále, vyhnete sa trestu, ktorý môže byť päť, ale aj desať rokov väzenia.
Prokuratúra chce udanie spochybniť z dvoch dôvodov: z formálnych chýb a preto, že prišlo v čase, keď už sa pátralo po kontách vo Švajčiarsku a Hoeness vedel, že ho odhalia.
Prokuratúra prečítala v prvý deň súdneho procesu obvinenia, ktoré boli rozsiahlejšie ako sa očakávalo. Okrem 3,5 milióna zamlčaných eur mu vytkla daňové úniky v siedmich prípadoch. Spolu zamlčal pred finančným úradom 33 miliónov eur.
Na konto si Hoeness odkladal peniaze v rokoch 2003 až 2009. Samotná banka mala Hoenessa v januári 2013 upozorniť, že reportér týždenníka Stern sa vypytuje na konto „veľkého športovca“. Vtedy sa Hoeness obrátil na právnikov, aby dali dokopy priznanie. Jeden zo svedkov podľa denníka Sueddeutsche Zeitung bude v procese tvrdiť, že to futbalová legenda robila v „panike“. Stern zverejnil článok o konte v januári 2013, ale bez spojitosti s Hoennesom alebo FC Bayern, to urobil až v aprílovom vydaní.
3.Aký môže dostať trest
Vďaka nakúpeným CD s menami daňových podvodníkov odhalili nemecké úrady mnohé kontá vo Švajčiarsku, Lichtenštajnsku alebo Luxembursku, ale nikto doteraz nešiel do väzenia. Väzenie by mohlo hroziť, ak bola utajená čiastka vyššia ako jeden milión.
Rozhodol o tom nemecký ústavný súd v roku 2008 a v roku 2012. Podľa jeho rozhodnutia je podmienečný trest možné uložiť len pre „zvlášť poľahčujúce okolnosti“.
V prípade Hoenessa pôvodne hovorila prokuratúra o sume 3,5 milióna eur, pred súdom sumu zvýšila na 18,5 milióna.
Podľa zistení mal robiť Hoeness cez svoje oficiálne konto v mníchovskej súkromnej banke špekulatívne obchody a stratiť 118 miliónov eur, v rovnakom čase si na švajčiarske tajné konto odložil 30 miliónov eur.
Ak Hoeness súd presvedčí, že sa udal sám a nevedel o vyšetrovaní, môže vyjsť bez trestu. Ak budú pochybnosti, môže dostať podmienečný trest do dvoch rokov a dodatočnú peňažnú pokutu, v prípade nepodmienečného trestu môže ísť do väzenia až na päť rokov.
4.Môže prísť o posty v FC Bayern?
Ak Hoeness dostane podmienku, o posty v FC Bayern nepríde. Má veľkú podporu fanúšikov aj funkcionárov zväzu a bavorských politikov. Ak by ho odsúdili do väzenia, o posty by prišiel. Ako prezident FC Bayern má aj miesto v dozornej rade.
5.Budú nasledovať ďalšie udania?
Už po zverejnení prípadu prominentného daňového podvodníka sa zvýšil počet udaní. Za jeden týždeň sa vtedy prihlásilo toľko ľudí ako za celý predchádzajúci rok.
Podobnú vlnu priznaní zažilo Nemecko v roku 2010, keď spolkové krajiny začali nakupovať ilegálne napálené CD s bankovými kontami Nemcov vo Švajčiarsku. Vtedy sa za tri týždne prihlásilo viac ako 2000 osôb a do rozpočtu pribudlo asi sto miliónov eur.
Úrady teraz rátajú, že sa po procese udá ďalších 60- až 120 tisíc osôb, čo bol počet, aký doteraz zaznamenali v predchádzajúci štyroch rokoch.