Diplomatický boj o Krym vyhráva Ukrajina, kontrolu nad polostrovom však majú separatisti podporovaní Moskvou. Vypli aj ukrajinské televízie.
SIMFEROPOĽ, BRATISLAVA. Európska únia, Spojené štáty či Kanada otvorene podporujú územnú celistvosť Ukrajiny a tým, čo ju chcú ohroziť, hrozia sankciami.
Turecko vstúpilo do konfliktu ako možný mediátor. Chce chrániť práva krymských Tatárov, ktorí nechcú byť súčasťou Ruska.
Aj tradiční ruskí spojenci ako Bielorusko, Kazachstan či Čína sú ticho a jediný, kto zatiaľ ruskú inváziu na Kryme verejne podporil, je sýrsky diktátor Bašar Asad.
Diplomacia nezabrala
Izolácia a vyhrážky sankciami však nezafungovali. Ukrajinský polostrov je de facto pod kontrolou ruskej armády, ktorá opevňuje hranice so zvyškom Ukrajiny a skrýva sa za ľudí z takzvanej domobrany Krymu.
Tí vyháňajú z vojenských základní ukrajinských vojakov, či dokonca útočia na proukrajinských demonštrantov, ako to natočil reportér britskej televízie BBC v Sevastopoli, kde sídli ruská námorná flotila.
Zrejme z pozície ruskej armády bolo v sobotu podľa servera Zerkalo nedeli zasiahnuté lietadlo ukrajinskej pohraničnej stráže. Ukrajinská pravda informovala, že ruský krížnik Moskva nabral kurz na Ukrajinu.
Na Kryme sa zvyšuje aj tlak na tých, čo sú proti pripojeniu sa k Rusku. Na polostrove zatkli aktivistu euromajdanu, ktorý organizoval proukrajinské demonštrácie na Kryme. Vypli tam ukrajinské televízie.
Komplikácie samozvaným lídrom Krymu údajne spôsobila aj vláda v Kyjeve. Podľa podpredsedu proruskej samozvanej vlády im zablokovala všetky účty.
„Operatívne si preto zakladáme účty v rubľoch v ruských bankách,“ citoval server Zerkalo nedeli vicepremiéra Rustama Temirgalieva. „Ľudia nezostanú bez penzií a výplat.“
Na ukrajinských aktivistov išli v Sevastopoli bičmi
Putin, rukojemník Krymu
Ukrajinský politológ Volodomyr Horbač si napriek tomu, že na polostrove je takmer všetko pod kontrolou Ruska, myslí, že za kratší koniec ťahá ruský prezident Vladimir Putin.
„Inváziou na Krym urobil geopolitickú chybu a stal sa rukojemníkom Krymu. Samozrejme, že sa odtiaľ tak ľahko nestiahne, kým bude pri moci,“ hovorí Horbač.
Väčšina sveta podľa neho stojí z morálneho hľadiska na strane Ukrajiny.
„Ani diktátori Bieloruska a Kazachstanu po osobnom stretnutí nepodporili Putina, pretože vedia, že by mohli byť ďalší na rade,“ dodal.
Podľa jeho kolegu Oleksija Harana však Putin diplomatickú izoláciu nevníma ako prekážku pri okupácii časti Ukrajiny.
„Slabá reakcia lídrov Únie, ktorá len zmrazila vízovú liberalizáciu, preňho nič neznamená a vidno to aj na tom, ako sa opevňuje na polostrove.“
Rusi opevňujú Krym a blokujú vstupy na polostrov (nedeľa)Čítajte