Belehrad 30. októbra (TASR) - Srbské bezpečnostné sily zatkli pri rozsiahlej akcii trvajúcej niekoľko dní 30 osôb podozrivých z účasti na vražde policajného generála Boška Buhu.
Vysokopostaveného predstaviteľa srbského ministerstva vnútra a bývalého náčelníka belehradskej polície zastrelili 10. júna na parkovisku belehradského hotela Jugoslavia.
Policajnej akcie, ktorá sa skončila v utorok večer, sa zúčastnili aj bezpečnostné sily Čiernej Hory a Bosny a Hercegoviny. Ako hlavného páchateľa zadržala srbská polícia Nikolu Maljkoviča, v byte ktorého sa našlo 300.000 eúr. Médiá tvrdia, že táto suma bola preddavkom na ďalšiu vraždu. Maljkovič sa mal do Belehradu vrátiť z Čiernej Hory, kde sa po atentáte na Buhu schovával.
Ďalší podozrivý, známy maliar Dragan Malaševič - Tapi (53), - zomrel počas zatýkania následkom zlyhania srdca, uvádza sa v dnešnom policajnom vyhlásení.
Podľa srbského ministra vnútra Dušana Mihajloviča skupina zadržaných osôb, ktorá má na svedomí vraždu policajného generála Boška Buhu, plánovala atentát na srbského premiéra Zorana Djindjiča. Ďalšími obeťami sa mali stať predseda poslaneckého klubu Demokratickej opozície Srbska (DOS) v republikovom parlamente Čedomir Jovanovič, vodca nacionalistov Vojislav Šešelj a bývalý šéf srbskej tajnej služby Joviča Stanišič.
Teroristická skupina mala za cieľ pomocou atentátov na známe politické osobnosti destabilizovať štát, uviedol dnes pre štátne rádio a rozhlas Mihajlovič.
Do skupiny patrili bývalí zamestnanci polície a armády, ako aj významní politickí funkcionári bývalej Juhoslávie. Podľa médií sa v bytoch zadržaných našli veľké finančné sumy a zbrane. Šéfa bandy Željka Maksimoviča sa však nepodarilo zatknúť.
Vyšetrenie vraždy policajného funkcionára je prvým veľkým úspechom srbskej polície v posledných dvoch rokoch v rámci odhaľovania série politicky motivovaných vrážd.
Buhu, ktorého vražda odštartovala policajnú akciu, naposledy pôsobil ako zástupca šéfa pre verejnú bezpečnosť na srbskom ministerstve vnútra. Náčelníkom belehradskej polície bol počas vlády prezidenta Slobodana Miloševiča, ktorého teraz súdi trestný tribunál OSN v Haagu.
Počas udalostí, ktoré viedli k "revolúcii" z 5. októbra 2000 a Miloševičovmu pádu, sa Buha pridal k vtedajšej srbskej opozícii. Rodák z Chorvátska sa v roku 2001 stal šéfom belehradskej polície a neskôr zaujal vysoký post na ministerstve vnútra.
Medzi belehradskými novinármi sa vražda Buhu dávala do súvislosti s organizovaným zločinom a vojnovými zločinmi spáchanými srbskými silami v Kosove.
3 5 20 oso juh