- Rusi kontrolujú de facto celý Krym, okupáciu začali pred 11 dňami
- krymské referendum (16.3.) môže byť zlomovým bodom (viac)
- krymské vedenie verí, že prechod pod Rusko potrvá mesiac (viac)
- Kyjev neplánuje vyslať na polostrov ďalšie jednotky
- kroky Krymu sú podľa Putina v súlade s medzinárodným právom
SIMFEROPOĽ, KYJEV. Ruská armáda už kontroluje prakticky celý Krym. Opevňuje hranice so zvyškom Ukrajiny a rozširuje blokádu oboch hlavných severných prístupov na polostrov.
V oblastiach, kde Krym susedí s Ukrajinou, Rusi podľa neoverených informácií ukrajinských pohraničníkov vztyčujú hraničné stĺpy a chystajú mínové polia.
Obsadili Perekopskú šiju, ako aj Arbatskú kosu, úzky pás zeme vybiehajúci z východu Krymského polostrova na sever k ukrajinskej pevnine.
Podľa podpredsedu krymskej vlády Rustama Temirgalijeva sa Krym už pripravuje na uzavretie severného železničného spojenia s pevninou. Miestne úrady počítajú s tým, že dodávky ruského tovaru nebudú môcť na polostrov smerovať cez Ukrajinu a prepravovať ich bude trajekt cez Kerčský prieliv.
Vlaky podľa Temirgalijeva budú náklad na ruskej strane úžiny prekladať na nákladné trajekty, ktoré ich potom dopravia do krymského prístavu Kerč.
Most, ktorý má v budúcnosti Krym s ruským Krasnodarským krajom spojiť, nebude podľa expertov postavený skôr ako za tri roky.
Referendum o štatúte Krymu tamojší parlament vypísal na 16. marca.
Obsadili letiská aj stanovište
V nedeľu ruské jednotky podľa ukrajinských médií obsadili letisko na základni ukrajinských ozbrojených síl v Novofedorivke a Džankoji.
Podľa ukrajinských ozbrojených síl letisko v Novofedorivke obsadilo asi 80 vojakov, ktorí pozdĺž letiskových dráh rozmiestnili guľomety. Podporu im poskytuje aj 40-50 ľudí v civile, píše agentúra UNIAN.
Rusi sa zmocnili aj ďalšieho stanovišťa ukrajinskej pohraničnej stráže v mestečku Čornomorske v západnej časti, informoval agentúru Reuters hovorca stráže.
Ruské sily majú teraz podľa Ukrajincov na Kryme pod kontrolou 11 pohraničných stanovíšť.
Obsadzovanie ďalších oblastí aj po 11 dňoch prebieha bez krviprelievania. Ukrajinskí vojaci zostali uviaznutí na mnohých základniach, avšak o ozbrojený odpor sa zatiaľ nepokúsili.
Ukrajinské ministerstvo obrany pritom oznámilo, že nemá v pláne vyslať na polostrov ďalšie jednotky. Médiami zaznamenané presuny vojakov a bojovej techniky sú údajne iba súčasťou cvičenia.
Ide o presuny z jednej základne na druhú, Jednotky "vykonávajú obvyklú činnosť, tak ako vždy," povedal minister obrany Ihor Teňuch.
Na ukrajinských aktivistov išli bičmi
Na zhromaždenia po celej Ukrajine sa v nedeľu vybrali tisíce ľudí.
Premiér Arsenij Jaceňuk ľuďom v Kyjeve sľúbil, že Kremľu nepustí ani jediný centimeter ukrajinskej zeme. V stredu sa stretne s Barackom Obamom v Bielom dome.
Na Majdane vystúpil aj prepustený ruský magnát Michail Chodorkovskij. Na vraždení demonštrantov sa podľa neho podieľala ruská vláda.
Na zhromaždení v krymskom Sevastopoli proukrajinských aktivistov zbili proruské skupiny. Na zhruba 200 ľudí útočili aj bičmi, sprostredkoval reportér BBC, ktorý bol priamo na mieste.
„Začalo sa to veľmi mierumilovne,“ povedal Ben Brown z britskej televízie. „Ukrajinci – medzi nimi mnoho žien v strednom veku – mávali zástavami a spievali pesničky pri príležitosti 200. výročia narodenia básnika Tarasa Ševčenka, ktorý je považovaný za otca ukrajinského jazyka.“
Násilie prepuklo, keď proruskí demonštranti, medzi ktorými boli aj ruskí kozáci, vtrhli na zhromaždenie. Po hádkach a vzájomnom osočovaní niektorých aktivistov podľa reportéra BBC zbili a bičovali, ďalší utekali.
Demonštrácie na východe krajiny
Tisíce ľudí vyšli do ulíc vo východoukrajinskom Donecku a domáhali sa vypísania referenda o pripojení mesta k Rusku.
Ako informovala agentúra UNIAN, poslanci mestskej rady sa v tejto veci obrátili so žiadosťou na oblastný parlament.
Guvernér Doneckej oblasti Andrij Šyšackyj však referendum o štatúte Donecka odmietol, pretože protirečí platným zákonom a ústave, ktorá nepredpokladá miestne referendá.
V Charkove, taktiež na východe, zhruba 10-tisíc podľa BBC pochodovalo za ukrajinskú jednotu.
V násilnosti prerástla demonštrácia v Luhansku. Proruskí radikáli prenikli do sídla gubernátora a prinútili ho rezignovať.
Autor: idnes.cz