Londýn/Tokio/Berlín 30. októbra (TASR) - Vojna proti Iraku nie je nevyhnutná, pokiaľ sa OSN dohodne na prísnej novej rezolúcii o odzbrojovaní Iraku, uviedol dnes pre BBC britský minister zahraničných vecí Jack Straw.
Šéf britskej diplomacie sa aj napriek nezhodám jednotlivých členov OSN domnieva, že je možné krízu vyriešiť aj mierovou cestou. V tomto kontexte však zdôraznil, že OSN sa musí dohodnúť na novej tvrdej rezolúcií poskytujúcej viac právomocí zbrojným inšpektorom.
Straw v tejto súvislosti poznamenal, že hoci sú rokovania medzi členmi Bezpečnostnej rady OSN pomalé, sú zároveň konštruktívne.
"Som si celkom istý, že USA nechcú vojnu, ak by sa jej dalo predísť," dodal britský minister, pričom túto skutočnosť odôvodnil tým, že americký prezident George W. Bush a americký minister zahraničných vecí Colin Powell by nevenovali toľko času a pozornosti OSN.
X X X
Japonský premiér Džuničiro Koizumi dnes v Tokiu uviedol, že jeho krajina bude pokračovať v diplomatickom úsilí pri riešení irackej otázky tak, aby sa zabránilo prípadnej vojne.
Počas stretnutia s lídrami opozície v parlamente japonský premiér vyhlásil, že Japonsko USA opakovane pripomína potrebu medzinárodnej koordinácie pri riešení východiska.
X X X
Nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer dnes odcestoval na trojdňovú návštevu USA, ktorá bude jeho prvou zahraničnou cestou od opätovného zvolenia do tejto funkcie od septembrových parlamentných volieb.
Fischer sa má ešte dnes stretnúť so svojim rezortným kolegom Colinom Powellom. Neskôr by mal v New Yorku rokovať s generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom.
Dominantnou témou Fischerových rokovaní bude iracká otázka. Táto schôdzka je tiež považovaná za prvú osobnú snahu znížiť napätie vo vzájomných vzťahoch.
Biely dom totiž rozhorčila skutočnosť, že členka Schröderovho bývalého kabinetu - ministerka spravodlivosti Herta Däublerová-Gmelinová prirovnala amerického prezidenta Georgea W. Busha k Adolfovi Hitlerovi. Bývalá ministerka už v novej vláde nefiguruje.
Nemecký kancelár Gerhard Schröder v utorok síce znovu zopakoval negatívny postoj svojej krajiny k možnej vojne proti Iraku, avšak v tejto súvislosti zdôraznil dôležitosť vzájomných nemecko-amerických vzťahov.
"Transatlantické vzťahy Nemecka majú strategický význam a principiálnu dôležitosť," vyhlásil Schröder. V tomto kontexte dodal, že ani táto skutočnosť nevylučuje názorové rozdiely v mnohých otázkach. "Keď vzniknú takéto rozdiely, je potrebné riešiť ich praktickým spôsobom a v duchu priateľskej spolupráce," vyhlásil nemecký kancelár.
2 3 20 mic juh