Belehrad 25. júna (TASR) - Právnický tím Slobodana Miloševiča dnes podal oficiálnu sťažnosť na Ústavnom súde Juhoslovanskej zväzovej republiky, v ktorej označuje sobotňajší vládny dekrét o vydaní bývalého prezidenta JZR medzinárodnej justícii za protiústavný.
Miloševičovi právnici považujú haagsky Medzinárodný súdny dvor pre bývalú Juhosláviu (ICTY) za nelegitímny orgán a navyše sú presvedčení, že ústava JZR neumožňuje prijatie zákona o spolupráci s ním, ani vydávanie juhoslovanských občanov na konanie pred týmto tribunálom.
V podaní na ústavný súd požiadal Miloševič prostredníctvom svojich právnikov o vydanie predbežného opatrenia, ktorým by sa pozastavilo uplatňovanie vládneho dekrétu až do definitívneho rozhodnutia o jeho súlade alebo nesúlade s ústavou. O zámere napadnúť dekrét pred ústavným súdom už v sobotu informovala aj Miloševičova Socialistická strana Srbska (SPS).
Dekrét, ktorý schválila juhoslovanská federálna vláda, umožní vydať bývalého juhoslovanského prezidenta, ako aj ďalších štyroch osôb obvinených v roku 1999 z vojnových zločinov v Kosove, na stíhanie do Haagu.
Juhoslovanská zväzová republika dekrétom prijala oficiálne pravidlá pre spoluprácu s tribunálom v Haagu, ktorý pôsobí na základe rezolúcie OSN č. 827 z roku 1993. Dekrét nadobudne účinnosť deň po jeho publikácii v oficiálnej zbierke zákonov. Predpokladá sa, že toto nariadenie publikujú urýchlene. Juhoslovanská tlačová agentúra BETA informovala o slovách srbského premiéra Zorana Djindjiča, podľa ktorých by k Miloševičovmu vydaniu mohlo dôjsť o 15-20 dní.
Bývalého juhoslovanského diktátora zatkla srbská polícia 1. apríla kvôli podozreniu z finančných podvodov. O tom, či sťažnosť Miloševičových právnikov má legálnu bázu, alebo ju možno ignorovať, rozhodne príslušná rada ústavného súdu v najbližších dňoch.