- pozorovateľov OBSE ozbrojenci opäť nevpustili na Krym
- Rusi obsadili v Ščolkine stanovište ukrajinských pohraničníkov
- v Moskve prebehol prvý osobný kontakt predstaviteľov oboch strán
- Rusko nechce byť považované za jednu zo strán konfliktu
VIEDEŇ, KYJEV. Varovné výstrely sa v sobotu ozývali na priechode na Krym, keď sa tam znova pokúšala dostať misia pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
Vo vstupe im zabránili neoznačení ruskí ozbrojenci, kontrolujúci vstup na polostrov. Strieľali do vzduchu a nikoho zo 40-člennej neozbrojenej misie nezranili, píše agentúra Reuters.
Misia bola vyslaná do oblasti s cieľom monitorovať situáciu na polostrove.
Jej členovia sa vracajú, podobne ako po predchádzajúcich dvoch neúspešných pokusoch, do mesta Cherson, kde chcú zvážiť ďalší postup.
Pozorovatelia, medzi ktorými má zastúpenie aj Slovensko, mali zotrvať na pozvanie ukrajinskej vlády v oblasti týždeň.
Moskva však v reakciách na ich vyslanie namietala, že sa pokúšajú dostať do regiónu bez toho, aby vyčkali na pozvanie krymských úradov.
Streľba nikoho nezranila
Výstrely bolo počuť aj v ďalších častiach Krymu. Ozbrojenci v metropole Simferopol ostreľovali auto kyjevských aktivistov, ktorí sa pokúsili preniknúť do sídla miestnej vojenskej správy obsadeného ruskými vojakmi.
Streľba na aktivistov je zrejme prvým incidentom od začiatku ruskej invázie na Krym, keď boli paľbou ohrozené životy ľudí. Streľbu potvrdzuje videozáznam vystavený na sociálnej sieti YouTube.
V sobotu ráno do budovy vojenskej správy v Simferopole prišlo asi 100 ľudí ozbrojených automatickými zbraňami, uviedla Ukrajinská pravda a priniesla fotografie automobilu s dierami po streľbe.
Patrolujúce ľahké lietadlo ukrajinskej pohraničnej stráže typu Diamond sa zase stalo terčom streľby neidentifikovaných extrémistov z automatickej zbrane.
Informáciu priniesli agentúry UNIAN a Reuters s odvolaním sa na ukrajinskú pohraničnú stráž.
Trojčlenná posádka neozbrojeného stroja reagovala v okolí Armianska na streľbu od Krymu prudkou zmenou smeru letu. K zraneniam nedošlo.
Zastrašovaní každý deň
Ukrajinská pohraničná stráž zase musela podľa ukrajinskej agentúry UNIAN v noci na sobotu opustiť svoje stanovište v obci Ščolkine neďaleko strategického mesta Kerč.
Na základňu podľa velenia pohraničníkov vtrhli ruskí vojaci, zmlátili šéfa jednotky a zmocnili sa zbraní. Na ulici skončili aj rodiny slúžiacich vojakov.
"Ukrajinci sú zastrašovaní každý deň. Domnievajú sa, že proruskí vojaci sa snažia vyprovokovať reakciu ako zámienku," informoval z Krymu korešpondent BBC.
"Ozbrojení Rusi na základňu vnikli v noci. Počas útoku zmlátili dôstojníka, ktorý im kládol odpor, a obsadili muničný sklad. Následne vtrhli aj do bytov, kde žili príbuzní vojakov. Veliteľovi jednotky, jeho manželke a ďalším dôstojníkom zabavili Rusi mobilné telefóny. Všetkým prikázali , aby sa zbalili a opustili budovu. Pohraničnú jednotku tak momentálne okupujú ruskí vojaci," cituje Reuters ukrajinských pohraničníkov.
Stanovište leží asi 70 kilometrov západne od prístavu Kerč, ktorý je z veľkej časti tiež pod kontrolou ruských vojsk.
Rusko nie je v konflikte
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v sobotu podľa BBC povedal, že kríza na Ukrajine bola umelo vytvorená z geopolitických dôvodov.
Moskva je podľa neho pripravená na dialóg o kríze na Ukrajine so svojimi zahraničnými partnermi. Nesmie však byť považovaná za jednu zo strán konfliktu.
"Sme pripravení na dialóg so zahraničnými partnermi, aby sme pomohli ukrajinským stranám prekonať krízu. Avšak neprijmeme pokus prezentovať Rusko ako stranu konfliktu," citovala Lavrova agentúra DPA. "My sme krízu nespôsobili," dodal.
Šéf ruskej diplomacie zopakoval, že by sa ukrajinská vláda mala držať dohody z 21. februára, ktorú podpísal zosadený prezident Viktor Janukovyč a lídri vtedy ešte opozičných politických strán.
Naznačil tým, že Moskva nezmenila svoj postoj v ukrajinskej kríze. Dohoda predpokladala vytvorenie vlády národnej jednoty a vyšetrenie smrtí demonštrantov v Kyjeve.
Vládu v Kyjeve obvinil, že prijíma príkazy od ľudí, ktorých označil za extrémistov.
Prvý osobný kontakt
Námestník ruského ministra zahraničných vecí Grigorij Karasin sa v sobotu v Moskve stretol s ukrajinským veľvyslancom v Moskve Volodymyrom Jeľčenkom. Išlo o prvý osobný kontakt predstaviteľov oboch vlád od vypuknutia krízy na Krymskom polostrove.
Informovalo o tom ruské ministerstvo zahraničných vecí s tým, že diplomati počas schôdzky otvorene predebatovali otázky spojené s dvojstrannými vzťahmi.
Moskva podľa ruských tlačových agentúr zvažuje zmrazenie vzájomných vojenských inšpekcií s USA na základe zmlúv o obmedzení strategických zbraní ako odvetné opatrenie za rozhodnutie Washingtonu zastaviť vojenskú spoluprácu s Ruskom.
Podľa nemenovaného predstaviteľa ministerstva obrany Moskva považuje americký krok za dôvod pre zmrazenie amerických inšpekcií v Rusku v súlade so Zmluvou o obmedzení strategických zbraní (Nový START) a viedenskou dohodou medzi Ruskom a NATO z roku 2011 o opatreniach na budovanie vzájomnej dôvery.
Autor: idnes.cz