TEL AVIV. Brutálna vojna v Sýrii môže trvať ďalších desať rokov a nemusí sa vôbec skončiť pádom prezidenta Bašara Asada.
Tvrdia to viacerí analytici, s ktorými sa rozprávala agentúra AFP.
A zrejmé je to aj v Sýrii, kde vládne jednotky postupujú proti rebelom, a kde oslabená opozícia musí bojovať nielen s vládou, ale aj s odpadlíckymi a čoraz radikálnejšími skupinami.
Arabská jar neuspela
Asadovmu režimu napomáha aj to, že pozornosť svetových diplomatov sa momentálne sústreďuje na krymskú krízu a zlé vzťahy medzi Washingtonom a Moskvou.
Sebavedomie prezidenta narástlo natoľko, že podľa agentúry Reuters sa chystá na svoje znovuzvolenie.
Pred tromi rokmi, keď konflikt vypukol, vládlo presvedčenie, že Asad bude nasledovať severoafrických prezidentov, ktorých zvrhla Arabská jar.
Jeho odchod do politického dôchodku stále požaduje aj sýrska opozícia. Viní ho aj z vojnových zločinov.
Reuters píše, že uprostred občianskej vojny, ktorá si vyžiadala 140-tisíc obetí, sýrsky režim spustil kampaň smerujúcu jednoznačne k znovuzvoleniu Asada za prezidenta.
Organizujú demonštrácie za Asada
Hoci on sám stále verejne nepovedal, že sa o kreslo prezidenta bude uchádzať aj po tretí raz, v Damasku už organizujú demonštrácie jeho prívržencov s cieľom „povzbudiť“ ho ku kandidatúre a vyvolať dojem, že si ho ľudia žiadajú.
Reportér Reuters uvádza, že na prorežimné demonštrácie zvážajú aj školákov bez toho, aby vopred informovali rodičov.
„Ak by sme o tom vedeli, určite by sme deti neposlali do školy,“ povedala Reuters mama 11 ročného školáka, podľa ktorej je v Sýrii veľmi nebezpečne na to, aby tak riskovali s deťmi.
Voľby by mali byť v júli, ale ich usporiadanie bude komplikované. Pre vojnu, aj fakt, že viac ako dva milióny obyvateľov Sýrie sú mimo domova.
Sýrskemu režimu to ale podľa opozície zjavne neprekáža, lebo riadne demokratické voľby sa v krajine nekonali od roku 1963, keď ju ovládla strana Baas.