PARÍŽ, BRATISLAVA. Francúzsky exprezident Nicolas Sarkozy nemá na svojho bývalého najbližšieho poradcu Patricka Buissona dobré spomienky.
Presvedčil ho, aby v roku 2012 zaujal v kampani ultrapravicové postoje, čo viedlo k prehre s Francoisom Hollandom.
A teraz sa navyše ukázalo, že si ho celé roky spoločného pôsobenia v tajnosti nahrával. Diktafónom skrytým vo vrecku.
„Julia Roberts, Sharon Stone, Juliane Moore. Tie všetky dostávajú aj vo vyššom veku lukratívne kontrakty, ale ja teraz nemôžem prijať nič. Spravila som z teba vydržiavaného muža. A to som si myslela, že si beriem muža s dobrým platom,“ posťažovala sa s humorom na jednej z nahrávok Sarkozyho manželka a bývalá modelka Carla Bruniová.
Spomienky z prvej ruky
Patrick Buisson
- Má 64 rokov. Vyštudoval históriu, pracoval ako novinár a odborník na prieskumy verejnej mienky.
- Písal pre ultrapravicové periodiká, na jednej z nahrávok sa sám označuje za monarchistu.
- Sarkozymu radil od roku 2005, keď bol budúci prezident ešte ministrom vnútra.
Verejnosť sa to dozvedela vďaka tomu, že nahrávky unikli do médií, ktoré zverejnili ich prepis. Jedným z nich bol aj satirický týždenník Canard Enchainé.
„Patrick si chcel uchovať spomienky z prvej ruky na Sarkozyho roky,“ povedal týždenníku človek z Buissonovho okolia. Vraj si tiež chcel „poistiť svoju budúcnosť“.
Na nahrávke sú totiž okrem neškodných vecí aj náznaky, ktoré by mohli mať súdnu dohru.
Napríklad keď sa v roku 2011 mal stať Claude Guéant, vtedajší šéf Sarkozyho tímu, ministrom vnútra, prezidentovi spolupracovníci špekulovali, či je to vhodné.
Polícia totiž vtedy vyšetrovala obvinenie, že Sarkozyho strana si za štátne peniaze platila výskumnú agentúru, aby jej vykazovala lepšie čísla. Buisson naznačuje, že nový minister by im mohol pomôcť, lebo o kauze vedel a mohol by v nej pritlačiť na prokuratúru.
„Je dobré, že Guéant sa v posledných troch mesiacoch zorientoval v tejto kauze najmä z pohľadu úradu prokurátora. Bol do toho zapojený aj on,“ hovorí Buisson na nahrávke.
Hlupáci a neschopní
Ďalšie komentáre z nahrávok môžu byť nepríjemné v tom, že aktéri na nich hovoria urážlivo o iných politikoch. Viacerých ministrov označujú za hlupákov alebo neschopných.
Jedným z nich je bývalý minister školstva Xavier Darcos. „Keď vidíte výsledky, ktoré dosiahli títo poradcovia v pozadí, môžete byť hrdí na to, že práve oni o vás takto hovoria,“ povedal pre Canard Enchainé.
Pravosť nahrávok potvrdil Buissonov právnik Gilles-William Goldnadel. Jeho klient ich podľa neho urobil pre účely historického výskumu a nechcel ich zverejniť. Z diktafónu ich nahral do počítača, odkiaľ mu ich niekto ukradol. Sám chce podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, zlodeja informácií.
Už len pre samotné nahrávanie konverzácií však hrozí Buissonovi stíhanie, za porušenie súkromia môže byť vo Francúzsku trest rok vo väzení alebo pokuta 45-tisíc eur.
„Ochrana súkromných konverzácií je jedným zo základov demokratickej spoločnosti,“ cituje Reuters Sarkozyho právnikov, ktorí už podali žalobu na neznámeho páchateľa.
Ohrozená kandidatúra
Pre Sarkozyho prišlo zverejnenie informácií v nepríjemnom čase. Za údajnú korupciu totiž vyšetrujú predsedu jeho strany UMP JeanaFrancoisa Copého. Vyšetrujú aj exprezidenta pre obvinenia, že v súdnom procese tlačil na sudcu.
Ešte nedávno sa pritom hovorilo, že Sarkozy by mohol v roku 2017 opäť kandidovať za prezidenta, najmä keď Hollande prekonáva negatívne rekordy v popularite, no teraz si nemôže byť istý, či na verejnosť nepreniknú ďalšie nepríjemné prepisy súkromných rozhovorov.
Situáciu využili aj Hollandovi socialisti. „Tieto doteraz nepredstaviteľné nahrávky obnažili zhnitý Sarkozyho systém vládnutia plný intríg, zrady, cynizmu, peňazí a opovrhovania štátom,“ povedal podľa Daily Telegraph šéf socialistov Harlem Désir.
Avizovali, že budú presadzovať parlamentné vyšetrovanie káuz spomínaných v prepisoch.