Krym sa vyhlásil za Rusko, Únia prijala prvé sankcie voči Moskve (štvrtok)

Krymský parlament schválil pripojenie k Rusku, referendum má byť 16. marca.

Potopená vyradená protiponorková loď Ochakovo pri vstupe do zálivu Donuzav na západe Krymu. Vo štvrtok ju potopili ruskí námorníci, aby zabránili ukrajinským lodiam v prístupe k Čiernemu moru.(Zdroj: SITA/AP)
 • Únia prijala mierne diplomatické sankcie voči Rusku (viac)
 • tvrdšie budú nasledovať o týždeň, ak Moskva nezačne ustupovať
 • pozorovateľskú misiu OBSE na Kryme zastavili ozbrojenci
 • Rusko chce zjednodušiť rozdávanie občianstva
 • Únia zmrazila účty 18 Ukrajincom vrátane Janukovyča

Spravodajstvo minútu po minúte sme ukončili

22:53 Ukrajinský podnikateľ Rinat Achmetov je kategoricky proti rozdeleniu Ukrajiny a vyzýva Rusko, aby riešilo súčasný konflikt diplomatickou cestou. Povedal to novinárom v Donecku.

22:48 Európa by hoci s odreninami prežila aj tie najtvrdšie obchodné protiopatrenia Ruska. Moskva by však skončila v bankrote, myslí si komentátor Peter Schutz.

22:27 Bezpečnostná rada OSN v New Yorku opäť mimoriadne rokuje o Ukrajine, tentoraz za zatvorenými dverami.

22:06 Sevastopoľ sa síce nachádza na Kryme, ale administratívne doň nepatrí. Na mape polostrova je označený sivou farbou.

sevastopol_res.jpg

21:59 Vedenie Sevastopoľa oznámilo, že sa mesto zúčastní referenda o pripojení Krymu k Rusku. Rozhodli o tom v hlasovaní členovia mestskej rady. Sevastopoľ technicky nepatrí ku Krymskému autonómnemu regiónu.

21:27 Ruská armáda začala rozsiahle cvičenie protivzdušnej obrany na základni Kapustin Jar približne 450 kilometrov východne od Ukrajiny. Čítajte viac

21:23 Americká Snemovňa reprezentantov schválila záruky na finančnú pomoc Ukrajine vo výške jednej miliardy dolárov, pomerom hlasov 385:23.

21:18 Ak ruská vláda podporuje referendum na Kryme, umožní/podporí tiež podobné hlasovanie v republikách v rámci Ruskej federácie? pýta sa na Twitteri bývalý americký veľvyslanec v Rusku Michael McFaul.

21:08 USA zvažujú, ako využiť vlastné rozsiahle zásoby zemného plynu, aby zmiernili váhanie Európy ohľadom sankcií voči Rusku, povedal námestník ministra zahraničných vecí William Burns.

20:49 Prezidentský kandidát Ján Čarnogurský neodsudzuje Krymský parlament za vyhlásenie zvrchovanosti. „Krymský parlament to urobil a nebudem ho odsudzovať. Po prvé preto, že aj slovenský parlament to kedysi urobil, po druhé, že Krym je historicky ruským územím a po tretie, že tam žije väčšina Rusov,“ povedal. Čítajte viac

20:42 "Sme ochotní baviť sa o širšej autonómii Krymu, za prítomnosti ruských vojakov to však nejde." V exkluzívnom rozhovore pre poľský denník Rzeczpospolita to povedal ukrajinský premiér Jaceňuk. Idnes.cz má celý rozhovor v češtine.

20:16 Západ posilňuje ochranu okolo Ukrajiny:

 • do Poľska priletí dvanásť amerických stíhačiek F-16
 • na základňu pri Poznani príde navyše 300 amerických vojakov
 • v Litve už pristálo šesť amerických stíhačiek typu F-15 a 2 tankovacie stroje
 • do Čierneho mora poslali USA torpédoborec USS Truxtun

Kliknutím obrázok zväčšíte

20:07 Ukrajinská expremiérka Julia Tymošenková mala emotívny prejav v Dubline, v ktorom vyzvala k väčšej európskej integrácii. "Budujeme Európsku úniu a nikto nás v tom nemôže zastaviť. Dlhujeme to tým, ktorí zomreli, aj tým, ktorí žijú."

tymos_r9921_res.jpeg

Julia Tymošenková v objatí s Vitalijom Kličkom.
FOTO - SITA/AP


Európske sankcie sú mierne, môžu byť tvrdšie

20:04 USA uvažujú nad rozšírením tzv. Magnitského zoznamu porušovateľov ľudských práv, ktorí podliehajú vízovým obmedzeniam na cesty do USA a zmrazeniu vkladov v tamojších finančných inštitúciách, o ďalšie osoby zodpovedné za pôsobenie ruských vojakov na ukrajinskom polostrove Krym.

19:31 Kerry tiež povedal, že Rusko vyhrotilo situáciu na Ukrajine, ale stále má možnosť urobiť správne rozhodnutia.

19:30 "Nemôžeme umožniť Rusku ani inej krajine, aby beztrestne porušovala medzinárodné právo," povedal v Ríme šéf americkej diplomacie John Kerry.

19:28 Obama tiež vyhlásil, že referendum na Kryme by porušilo medzinárodné právo a na akomkoľvek rozhodnutí o polostrove sa musí podieľať ukrajinská vláda.

19:27 Americký prezident Barack Obama mal tlačovú konferenciu v Bielom dome. Vyhlásil, že sankcie proti Rusku USA zaviedli v spolupráci s európskymi spojencami.

19:13 Vo vysielaní Russia Today zverejnili mapu s Krymom ako súčasťou Ruska. Stanica vysiela v angličtine a je vo všeobecnosti vnímaná ako televízia Kremľa.

19:07 Interpol dostal od ukrajinských úradov žiadosť o vydanie medzinárodného zatykača na zvrhnutého prezidenta Janukovyča.

18:58 Únia na summite prijala mierne diplomatické sankcie voči Rusku, zhrnula z Bruselu redaktorka SME Miriam Zsilleová. "O týždeň sú lídri pripravení prijať tvrdšie sankcie, ak Rusko nezačne rokovať. Išlo by o zákaz cestovania do Únie a zmrazenie bankových kont ruských politikov a úradníkov zodpovedných za destabilizáciu Ukrajiny." Čítajte viac

Na čom sa Únia na summite dohodla

 • pozastavila rokovania o zjednodušení vízovej povinnosti pre Rusko
 • pozastavila rokovania o novej zmluve s Ruskom.
 • zastavila prípravy na júnový summit G8 v ruskom Soči

18:44 Dočasný ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov v krátkom televíznom príhovore povedal, že ukrajinský parlament rozpustí krymský parlament. Dôvodom je jeho rozhodnutie pripojiť sa k Rusku.

18:39 Rozhodnutie Krymu o referende je v rozpore s ukrajinskou ústavou a je teda nezákonné, uviedla Únia.

18:37 "Rusko sa musí stiahnuť," povedal Van Rompuy po summite v Bruseli. Ukrajinskú krízu zároveň označil za "najvážnejšiu hrozbu pre bezpečnosť nášho kontinentu od vojny na Balkáne" v 90. rokoch.

18:26 Americká armáda vyšle dvanásť stíhačiek F-16 na cvičenie do Poľska. Informovali o tom poľské médiá, poľské ministerstvo obrany však správu nepotvrdilo. Americké letectvo už skôr oznámilo, že posiela šesť ďalších stíhačiek F-15 do Litvy, ktoré tam medzitým pristáli.

Únia stopla víza a obchodnú dohodu

18:14 Únia požaduje rozhovory medzi Kyjevom a Moskvou. Ak neprinesú výsledky, prijme ďalšie opatrenia. Predstavitelia Únie sa na tom zhodli na summite v Bruseli. Celé vyhlásenie nájdete tu

18:11 Zábery vyradenej protiponorkovej lode Ochakovo pri vstupe do zálivu Donuzav na západe Krymu. Rusi ju potopili, aby zabránili ukrajinským lodiam v prístupe k Čiernemu moru.

18:07 Únia sa dohodla na okamžitom pozastavení rozhovorov s Ruskom o vízach, oznámil Herman Van Rompuy.

17:59 Bankomaty v Kyjeve sú prázdne, píše novinár Lucian Kim na svojom Twitteri. "Od včerajška som z tuctu bankomatov nemohol vybrať ani 50 dolárov."

17:52 Na predaj v kyjevských uliciach.

17:44 Niektorí ukrajinskí športovci zvažujú bojkot paralympiády v Soči. Hry sa začínajú v piatok.

17:40 NATO považuje krízu na Ukrajine za najvážnejšiu hrozbu pre európsku bezpečnosť od konca studenej vojny, vyhlásil šéf NATO Rasmussen po stretnutí s ukrajinským premiérom Jaceňukom.

17:35 Členovia SND zverejnili výzvu, v ktorej žiadajú vrcholných slovenských predstaviteľov o vyjadrenie jasného odmietavého stanoviska k situácii na Kryme. Pod výzvu sa podpísali Richard Stanke, Marián Geišberg, Jozef Vajda, Emília Vášáryová, Mária Breinerová, Tomáš Maštalír, Alexander Bárta, Vladimír Obšil, Martin Nahálka, Szidi Tobias.

Putin nie je na americkom zozname

17:28 Viac ako dvadsať rokov po páde Sovietskeho zväzu kosák a kladivo hrdo vejú na Kryme, píše z polostrova korešpondent americkej ABC News Terry Moran.

17:17 Európski lídri mali v Bruseli ukončiť rokovania o sankciách proti Rusku už pred dvoma hodinami. Podľa niektorých informácií robia záverečné vyhlásenie, podľa ďalších začali odznova, píše Miriam Zsilleová z Bruselu.

16:52 Putin nie je na zozname osôb, na ktoré USA uvalia sankcie, potvrdil hovorca Bieleho domu podľa ruského denníka Kommersant.

16:45 Krymský parlament odhlasoval vytvorenie ministerstiev, ktoré budú nezávislé od Kyjeva. Má ísť o rezorty vnútra, spravodlivosti a energetiky.

16:41 Ukrajinský minister zahraničia vidí v aktuálnych rozhodnutiach krymského a ruského parlamentu dôkaz o ich vzájomnej koordinácii.

16:37 Ukrajinský premiér Jaceňuk pozval do Kyjeva lídrov NATO na rokovania o vojenskej intervencii.

Lídra proruských demonštrantov zadržali

16:24 Zoznam ruských občanov, ktorým USA zakázali vstup, ešte nezostavili, povedal šéf ruskej diplomacie Lavrov po stretnutí s americkým partnerom Kerrym.

16:22 Americké obmedzenie víz sa netýka Putina, povedal pre agentúru Reuters nemenovaný americký predstaviteľ. Podľa neho by to bolo veľmi nezvyčajné, ak by boli sankcie namierené voči hlave štátu.

16:10 Reportéri BBC potvrdili zatknutie lídra proruských demonštrantov v Donecku Gubareva. Je obvinený z narúšania teritoriálnej integrity a nezávislosti Ukrajiny. Polícia ráno vytlačila radikálov zo sídla oblastnej správy v Donecku, pričom zatkla asi 70 z nich.

16:05 Rokovania európskych lídrov o sankciách proti Rusku sa mali skončiť pred hodinou. Rozhodnutie musí byť prijaté jednohlasne.

16:00 Šéf francúzskej diplomacie Laurent Fabius povedal v Ríme, že ak sa Krym stane súčasťou Ruska, bude to koniec svetového mieru a štátnych hraníc.

15:44 Únia je rozdelená v otázke, aké sankcie by mala proti Rusku prijať. Tvrdú reakciu žiadajú hlavne východné štáty, ktoré sa cítia Ruskom ohrozené. Dialóg namiesto sankcií presadzujú hlavne Nemecko, Holandsko a Rakúsko.

Časť príhovoru Arsenija Jaceňuka v Bruseli (celý záznam)

Jaceňuk: Separatizmus Krymu je nelegálny

15:42 Krymská kríza by nateraz nemala doľahnúť na eurozónu, povedal guvernér ECB Draghi.

15:35 Misia OBSE ja na ceste naspäť do mesta Chersov po tom, čo jej vo vstupe na Krym zabránili ozbrojenci.

15:25 Na frekvencii najväčšej krymskej súkromnej televízie Čiernomorská TV začala vysielať ruská štátna televízia Rossiya 24.

15:24 Rozhodnutie krymského parlamentu o pripojení sa k Rusku označil ukrajinský premiér Jaceňuk za nelegálne. Vyhlásenie referenda podľa neho nemá právny základ. Požiadal Rusko, aby separatizmus nepodporilo.

15:20 Ministri zahraničia V4 vyzvali na podpis Asociačnej dohody s Ukrajinou.

15:10 Ukrajinský parlament môže v dohľadom čase rokovať o rozpustení parlamentu na Kryme. Pripustil to ukrajinský podpredseda Košulynskyj.

15:07 Ministri zahraničných vecí USA a Ruska sa na rokovaniach o riešení krízy na Ukrajine nedohodli.

15:05 Ukrajinský premiér Jaceňuk poďakoval Únii za podporu a finančnú pomoc 11 miliárd eur. Vyzval Rusko, aby stiahlo vojakov z Krymu a začalo rokovať. Jeho tlačová konferencia vyvolala na summite v Bruseli záujem stoviek novinárov, prihovoril sa k nim anglicky.

15:01 Na Kryme vypli signál ukrajinským televíziám Piaty kanál a 1+1.

Ozbrojenci zastavili pozorovateľov OBSE

14:58 Ozbrojenci zabránili pozorovateľom OBSE vo vstupe na Krym, správu potvrdil poľský minister obrany Siemoniak.

14:50 Americký torpédoborec USS Truxtun mieri k Čiernemu moru. Podľa armády ide o rutinný manéver, naplánovaný ešte pred krymskou krízou.

14:43 Zatiaľ nie je jasné, na koho americké obmedzenie víz smeruje. V oficiálnom vyhlásení sa píše, že na osoby, ktoré sú priamo zodpovedné za destabilizáciu Ukrajiny a inváziu na Kryme. Môže teda medzi nimi byť aj ruský prezident Putin.

14:25 Vzhľadom na poslancami schválené pripojenie k Rusku sú jediné legitímne vojská na Kryme ruské a vojská iných krajín sú okupačné, vyhlásil podpredseda krymskej vlády Temirgalijev. Ukrajinské vojská by podľa neho mali zložiť zbrane, prijať ruské občianstvo a pridať sa k ruskej armáde. Nie je však jasné, ako vážne treba brať tieto vyhlásenie vzhľadom na nejasnú povahu rozhodnutí krymského parlamentu.

14:20 Ukrajinský Naftogaz zaplatil za ruský zemný plyn za január. S Gazpromom teraz rokuje o ďalších platbách.

14:12 Pozorovateľom OBSE zabránili vo vstupe na Krym ozbrojenci. Informovala o tom agentúra AFP, odvoláva sa na nemenovaného západného diplomata. Správu zatiaľ oficiálne nepotvrdili.

USA obmedzia víza Rusom a Krymčanom

14:10 Podľa oficiálneho vyhlásenia zváži Biely dom podľa vývoja situácie ďalšie kroky a sankcie, ak to bude nevyhnutné.

14:00 Spojené štáty zastavili udeľovanie víz pre Rusov a Krymčanov, ktorí ohrozujú suverenitu a teritoriálnu integritu Ukrajiny. Mená neuviedli. Zavedú tiež sankcie voči osobám zodpovedným za podkopávanie demokracie. Už predtým rozhodli o obmedzeniach víz pre osoby, ktoré sa pričinili o porušovanie ľudských práv.

13:46 Cameron chce, aby summit v Bruseli vyslal „veľmi jasný signál Rusku, že to čo sa stalo, je neakceptovateľné a bude mať dôsledky.“ Pred summitom Cameron považoval za kľúčové tri veci: dostať za rokovací stôl Ukrajinu a Rusko, pomôcť finančne Ukrajine a vyslať signál Rusku. „Som presvedčený, že summit bude mať pozitívny výsledok."

13:44 Rusko sa snaží prepísať hranice druhej svetovej vojny a jeho ďalším cieľom by mohlo byť Moldavsko, povedala v Bruseli litovská prezidentka Grybauskaiteová. Podľa nej treba konať, kým nie je neskoro.

13:35 Rusko plánuje anexiu Krymu a ďalších častí Ukrajiny, povedal v Dubline ruský politik Leonid Gozman. Odvolal sa na "podporu väčšiny Rusov pre agresiu".

13:32 Sýrsky prezident Bašar Asad vyjadril solidaritu s Putinovou pozíciou na Ukrajine.

13:24 Ukrajinský rezort vnútra znova dostal informácie o plánovaných provokáciách na Kryme, ktoré majú previesť muži v ukrajinských uniformách.

Krym plánuje prijať rubeľ a znárodniť majetok

13:13 Krym je pripravený prijať ruský rubeľ za svoju menu a znárodniť majetok Ukrajiny v rámci plánov pripojenia k Rusku, povedal krymský vicepremiér Temurgalijev.

13:10 Niekdajšie demonštrácie proti vláde Janukovyča si vyžiadali stú obeť. V kyjevskej nemocnici zomrel muž, ktorý bol so zraneniami hospitalizovaný od 28. februára.

13:05 Európski lídri budú v Bruseli rokovať ešte zhruba dve hodiny. Bezpečnostná rada OSN sa stretne večer v New Yorku.

12:57 Situácia na Ukrajine sa môže zdať pokojná, ba takmer normálna, no v skutočnosti je extrémne napätá a možno považovať za zázrak, že nedošlo ku krviprelievaniu, povedal v Kyjeve zástupca misie OBSE Guildimann.

12:55 Ruská Štátna duma sa môže už na budúci týždeň zaoberať návrhom zákona o možnosti pripojenia Krymu k Rusku.

12:48 Lídri ukrajinskej, rusky hovoriacej židovskej komunity napísali otvorený list Putinovi. Odmietajú v ňom, že by bola ruská menšina na Ukrajine diskriminovaná.

12:47 Ukrajinskí ministri vo vyjadreniach trvajú na tom, že plánované krymské referendum nie je legitímne.

12:41 Spred krymského parlamentu odvliekli dve polonahé aktivistky Femen, ktoré protestovali proti ruskej invázii.

Únia je v otázke sankcií voči Rusku rozdelená

12:33 Merkelová považuje sankcie za nevyhnutné, ak Moskva nie je ochotná viesť diplomatické rokovania. „To znamená, že sa budeme zaoberať aj sankciami,“ povedala novinárom pred summitom v Bruseli.

12:31 Česko uprednostňuje diplomatické riešenie a odmieta plošné ekonomické sankcie voči Rusku, povedal v Bruseli premiér Sobotka.

12:17 Žiadosť krymských poslancov o pripojenie k Rusku odráža len vôľu parlamentu, treba počkať na reakciu Moskvy a definitívne rozhodnutie, ktoré padne v referende, povedal BBC jeden z poslancov.

12:09 Neďaleko budovy Justus Lipsius, kde rokujú európski lídri a ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, protestuje niekoľko desiatok Ukrajincov a žiada Európu o podporu. "Sankcie by mali dopad na Rusko, keď ich prijali voči Ukrajine, Janukovyč ušiel," povedala pre SME Ukrajinka Sofia, ktorá žije striedavo v Belgicku a Luxemburgu.

12:08 Premiér Robert Fico, ktorý sa už stretol s premiérmi Visegrádskej štvorky, pred summitom novinárom nepovedal, aká je pozícia Slovenska a čo od summitu očakáva, ako to zvykne robievať.

12:07 Väčšina krajín, ktoré sú na summite v Bruseli, chce tvrdú reakciu voči Moskve, ale len kým to neohrozí jej ekonomiku, píše z Bruselu naša redaktorka Miriam Zsilleová. Skôr sa preto očakáva debata o diplomatických sankciách, ako je pozastavenie rokovaní o uľahčení víz alebo prebiehajúca spolupráca v rôznych oblastiach.

12:04 Presné znenie otázok Krymského referenda 16. marca: Ste za zlúčenie Krymu s Ruskom ako súčasti Ruskej federácie? Ste za obnovenie ústavy Krymskej republiky z roku 1992 a udržanie štatútu Krymu ako súčasti Ukrajiny?


a4718_res.jpg

Začína sa summit v Bruseli. Foto: TASR/AP

Krymskí poslanci chcú byť súčasťou Ruska

12:03 Zdroje z krymského parlamentu pre BBC uviedli, že čakajú na odpoveď z Moskvy ohľadne svojej žiadosti, aby sa Krym stal súčasťou Ruska. Kremeľ už potvrdil obdržanie výzvy.

11:58 Tretí najväčší ruský mobilný operátor Vimpelcom nemá v pláne opustiť Ukrajinu, kde je najväčším operátorom so značkou Kyivstar, vyhlásil podľa Reuters jeho generálny riaditeľ Jo Lunder.

11:57 "Neuvažujeme nad situáciou, čo sa stane, ak sa Krym pripojí k Rusku, pretože veríme, že je to protiústavné," povedal podľa BBC ukrajinský minister hospodárstva Pavlo Šeremeta.

11:52 Podľa ruského poslanca Mironova môže parlament už na budúci týždeň schváliť zákon o začlenení "častí cudzích štátov" do Ruskej federácie.

11:48 Ruský prezident bol informovaný o žiadosti Krymského parlamentu pripojiť Krym k Rusku, píše AFP.

11:25 Americká vláda vydala vyhlásenie, v ktorom upozorňuje na desať vecí, v ktorých Putin o Ukrajine zavádza.

11:18 Krymský parlament podľa AFP prijal návrh na pripojenie Krymu k Rusku. Poslanci žiadajú ruského prezidenta a parlament, aby zvážili túto požiadavku.

11:17 Sevastopoľ sa podľa jeho proruských špičiek odmieta zúčastniť na májových predčasných prezidentských voľbách.

11:08 Z futbalového klubu Černomorec Odesa odišlo pre napätú politickú situáciu na Ukrajine päť cudzincov. V tíme nepokračujú Brazílčan Anderson Santana, Dja Djédjé z Pobrežia Slonoviny, Španiel Riera, Argentínčan Fontanello a Rakúšan Berger, informuje server eurofotbal.cz.

11:04 Kerry sa ešte pred mimoriadnym summitom Únie stretne v Ríme s ministrami zahraničných vecí Talianska, Británie, Nemecka a Francúzska.

Rusi potopili vyradenú loď, aby blokovali ukrajinské lode

Referendum o Kryme bude 16. marca

10:58 Ruskí námorníci potopili vyradenú protiponorkovú loď Ochakovo pri vstupe do zálivu Donuzav na západe Krymu, aby zabránili ukrajinským lodiam v prístupe k Čiernemu moru, informovala agentúra Unian.

10:57 Lídri Európskej únie budú dnes na mimoriadnom summite v Bruseli rokovať o situácii na Ukrajine.

10:40 Podľa vicepremiéra krymskej vlády Rustama Temirgalieva by ľudia v referende mali odpovedať na otázku, či chcú, aby Krym zostal súčasťou Ukrajiny alebo sa pripojil k Rusku. Dátum referenda posunuli už na 16. marca.

10:31 Spojené štáty vyšlú nad pobaltské štáty ďalších šesť stíhačiek F-15, oznámil litovský premiér Juozas Olekas.

10:29 Kyjevský kanál One Plus One informoval, že dvanástim lodiam ukrajinskej pobrežnej stráže sa podarilo prelomiť ruskú blokádu v krymskom Kerči.

10:17 Ďalšia moderátorka televízie Russia Today, Liz Wahl, v priamom prenose vyhlásila, že nesúhlasí s ruskými vojakmi na Kryme a oznámila svoj odchod z televízie.

Rusko zjednoduší získanie svojho občianstva

10:15 Rusko síce stále vyhlasuje, že na Kryme nie sú jeho vojaci, no jeden z príslušníkov špeciálnych jednotiek si na sociálnu sieť zavesil fotky z Krymu.

10:13 Rusko zjednoduší získanie občianstva pre osoby s ruským rodným jazykom, oznámil podľa Interfaxu ruský premiér Dmitrij Medvedev.

10:11 Viacerí reportéri tvrdia, že na Kryme je dnes ráno vidieť menšiu aktivitu ruských vojsk, čo je v rozpore s inými správami o posilňovaní blokády.

10:10 Nový proruský premiér Krymu Sergej Aksenov na nočnom zasadnutí miestneho parlamentu podľa AP vyhlásil, že 11-tisíc členov jednotiek domobrany kontroluje prístup do regiónu.

10:09 Ukrajinský premiér Jaceňuk v Bruseli jednal s predstaviteľmi Europarlamentu. Jeho šéf Martin Schulz vyjadril Ukrajine podporu a opäť zdôraznil možnosť sankcií.

10:08 Americká exministerka zahraničia Hillary Clintonová prirovnala ruské presuny na Kryme k nacistom počas vojny. "Ak to teraz znie nejako povedome, tak preto, že Hitler to robil v 30. rokoch."

V Donecku už veje ukrajinská zástava

10:07 Lindsey Hilsum z Kanálu 4 píše z Krymu, že Rusi opustili niektoré protilietadlové základne, no zanechali zničené zariadenie.

10:03 Krymský konflikt vyústi v posilnenie európskej integrácie a Česko na to doplatí, varoval v komentári pre Lidové noviny bývalý český prezident, euroskeptik Václav Klaus.

10:02 Nad oblastnou radou v Donecku opäť veje ukrajinská zástava. Ukrajinská polícia ráno ráznym zákrokom vytlačila zo sídla oblastnej správy proruských radikálov, ktorí budovu obsadili a na jej streche vyvesili ruskú vlajku. Medzi 70 zatknutými je údajne aj vodca radikálov Pavel Gubarev.

08:30 Ruské jednotky na Kryme posilnili blokádu základní ukrajinskej armády na Krymskom polostrove a začali v ich blízkosti hĺbiť zákopy. Informovala o tom tlačová agentúra UNIAN.

08:00 Krymská autonómna republika, ktorá odmieta novú vládu v Kyjeve, si podľa predsedu miestneho parlamentu Volodymyra Konstantynova zriaďuje vlastné úrady. "Vytvárame úrad prokuratúry, ministerstvo vnútra a bezpečnostnú službu," citovala šéfa parlamentu agentúra RIA Novosti.

07:50 Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen sa vo štvrtok v Bruseli stretne s novým ukrajinským premiérom Arsenijom Jaceňukom.

07:45 Európska únia zmrazila účty osemnástim ukrajinským predstaviteľom, vrátane zvrhnutého prezidenta Viktora Janukovyča.

Zdroje príspevkov: BBC, The Guardian, Kyiv Post, Interfax, Reuters

Editori: Marek Bažík, Martin Lipták, Denisa Ballová a Miriam Zsilleová z Bruselu

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru?
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 14 319
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 8 965
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 4 110
 4. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 3 485
 5. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 2 751
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 612
 7. Kam do tepla v januári? 1 966
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 792
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 615
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 975

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Opäť si zavaril. Trump nevie skrývať, že je rasista

Trump útočí na Mexičanov, nemá rád Afroameričanov. Prezidentovi neveria, že nie je rasista.

KOMENTÁRE

Trumpova Amerika prichádza o líderstvo

Neschopnosť a nepredvídateľnosť Trumpa je dôvodom pádu povesti USA.

Neprehliadnite tiež

Pápež František navštívil v Peru oblasť zničenú záplavami

František odslúžil v meste Trujillo omšu, na ktorej sa zúčastnilo takmer 200-tisíc veriacich.

V Rumunsku protestovalo proti korupcii skoro 30-tisíc ľudí

Rumuni protestovali proti kontroverzným reformám.

Ukrajina konečne priznala vojnu s Ruskom. Slova vojna sa však bojí

Na východe Ukrajiny už aj formálne neprebieha protiteroristická operácia, ale otvorený konflikt.

Merkelová podporila plány na stretnutie zástupcov Únie a Turecka

Pracovné stretnutie má za cieľ zlepšiť vzťahy Bruselu a Ankary.

Pri požiari v indickej továrni zahynulo najmenej 17 ľudí

Požiar vypukol v továrni na výrobu zábavnej pyrotechniky v indickej metropole Naí Dillí.