Na polostrov mierila misia OBSE aj so Slovákmi. Európska únia pomôže Ukrajine 11-miliardovou pomocou.
KYJEV, BRATISLAVA. Ministri zahraničia kľúčových štátov, Európska únia aj Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.
Tí všetci sa v stredu snažili diplomatickou cestou vyriešiť krízu na Kryme, ktorý od víkendu obsadili ruskí vojaci.
Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu (OBSE) poslala na polostrov, veľký asi ako polovica Slovenska, svojich pozorovateľov.
Požiadala ju o to Ukrajina a nepotrebovali na to súhlas Rusov.
Dvaja Slováci
Pomoc Ukrajine
Európska únia dá Ukrajine 11-miliardovú pôžičku,
v Paríži sa stretli ministri zahraničia USA, Ruska, Británie, Francúzska a Nemecka
Únia zmrazila majetok osemnástim ukrajinským prominentom, podozrivým zo sprenevery.
Ide totiž iba o 40 ľudí z 21 štátov. Zareagovalo aj Slovensko, ktoré do misie poslalo dvoch vojakov.
Týždenná misia bude neozbrojená a jej úlohou je „objektívne zhodnotenie faktov na mieste“.
Rusko stále tvrdí, že na Kryme nie je ich armáda (mimo Čiernomorskej flotily) a vojaci, ktorí obliehajú ukrajinské základne, sú ozbrojená krymská domobrana.
Opakujú to napriek tomu, že ozbrojenci majú výzbroj a armádne vozidlá ruskej armády.
Ukrajinci hovorili, že Rusi sa budú chcieť pred pozorovateľmi skryť.
„Dokonca sa utorkový večer, keď bolo jasné, že misia OBSE príde na Krym, snažili preskupiť tak, aby zostali len jednotky Čiernomorskej flotily, zatiaľ čo tí, čo prišli z Ruska, sa snažili vrátiť späť na základne,“ povedal Andrij Parubij, šéf ukrajinskej Národnej bezpečnostnej rady.
Medzitým ministri zahraničia Spojených štátov, Veľkej Británie, Ukrajiny a Ruska sa zišli v Paríži, aby rokovali o vyriešení napätia.
Ministri Ukrajiny a Ruska si však za jeden stôl nesadli.
Jedenásť miliárd
Únia v stredu rozhodla, že Ukrajine pošle pomoc 11 miliárd eur na najbližšie roky. Zverejnila tiež, že od štvrtka zmrazí na rok účty 18 Ukrajincom, ktorí sú zapletení do krviprelievania na majdane.
Mal by byť medzi nimi aj odvolaný prezident Viktor Janukovyč.
O rovnakých sankciách sa hovorilo aj proti ruským politikom či oligarchom za okupáciu ukrajinského polostrova Krym.
Je však skôr nepravdepodobné, že by sa na tom dohodli už vo štvrtok, keď sa stretnú lídri Európskej únie na mimoriadnom summite v Bruseli.
Skôr sa bude hovoriť o diplomatických sankciách, než o ekonomických, ktoré by mohli vyvolať reakciu Ruska a poškodiť tak aj krehkú európsku ekonomiku.
Horná komora ruského parlamentu už začala pracovať na návrhu zákona, ktorý by po uvalení sankcií umožnil konfiškáciu majetku, aktív a účtov súkromných spoločností z Únie a USA.
Opatrní sú najmä Nemci. V Rusku pôsobí šesťtisíc nemeckých firiem, čo je viac, než majú ostatné členské štáty Únie dokopy. Obchod s Ruskom tak Nemecku zabezpečuje 300-tisíc pracovných miest.
Obchody medzi oboma krajinami sa vlani dostali podľa magazínu Der Spiegel na sumu 76,5 miliardy eur, pričom ruský export v hodnote 40,5 miliardy eur bol o niečo vyšší než nemecký - 36 miliárd.
Slovenská diplomacia ide na summit bez jasného postoja. „Ideme tam s cieľom hľadať riešenie,“ povedal hovorca diplomacie Boris Gandel.
Premiér Fico v stredu novinárom povedal, že neočakáva, že by sa nejaké sankcie prijali.
Autor: trš