MOSKVA, PRAHA. Verejná mienka je v zajatí provládnych médií.
Keď vo Vedomostiach vyšiel článok Toto tu už bolo od 62-ročného profesora Moskovskej štátnej univerzity Andreja Zubova, v ktorej ostro odsúdil ruskú inváziu na ukrajinský Krym, na trest nemusel čakať dlho.
Za tri dni ho vyhodili.
V stredu vedenie školy zmiernilo postih profesora, možno aj preto, že jeho kolegovia zverejnili otvorený list, v ktorom ho bránia pred trestom nadriadených.
Len nie kritizovať Putina
Že Krym znamená pre ruskú politickú a intelektuálnu elitu zásadnú skúšku, naznačil rozkol v Rade pre ľudské práva.
Tú polovicu, ktorá vystúpila proti vstupu vojsk na Kryme, druhá polovica označila za „agentov Západu“: „Našou úlohou je pripravovať návrhy, ale nie spochybňovať rozhodnutie prezidenta,“ kričal Igor Borisov, ruský právnik a politológ.
Najväčší protivojnový náboj prejavili nezávislí novinári, niekoľko politológov a rockoví muzikanti. Na čele s legendárnym spevákom skupiny DDT Jurijom Ševčukom zverejnili zásadný protest proti vstupu vojsk na Krym.
Šéf skupiny Akvárium Boris Grebenščikov vyjadril postoj veľkej časti ruskej inteligencie, keď Ukrajincom odkázal: „Vaša krajina alebo naša, rovnako sme jedna krajina, jeden národ.“
Boom nacionalistov
Alexej Malašenko z moskovského Carnegieho centra vidí problém určitej tolerancie Putinovej agresie v Kryme aj v tom, že jednoznačný postoj Západu sa štiepi a úplná izolácia Rusku už nehrozí.
Názor, že Krym patrí Ukrajine a že na obranu Rusov v zahraničí nemožno používať armádu, je totiž medzi ruskou verejnosťou nepopulárny. Navyše mnoho ľudí ľutuje rozpad Sovietskeho zväzu.
„A toto je pokračovanie tohto procesu – sovietsky priestor sa ďalej rozpadá,“ tvrdí politológ.
Dôsledkom mlčania inteligencie bude podľa neho boom nacionalistických nálad.
„Všade okolo sú predsa nepriatelia. Musíme sa teraz zomknúť okolo nášho skvelého vedenia. To je geniálna cesta ku konsolidácii spoločnosti,“ povedal ironicky.
Autor: Agentúra Epicentrum