PANAY. V husto osídlených oblastiach filipínskeho ostrova Panay netreba po stopách tajfúnu Haiyan dlho pátrať.
Na pobreží či na ostrovoch niektorí obyvatelia stále nemajú kde bývať. Ani po štyroch mesiacoch od katastrofy.
„Pozrite sa, toto je môj dom,“ útla žena s dieťaťom na rukách ukazuje na bambusové steny popadané jednu na druhej. Anna Len žije už štyri mesiace s celou päťčlennou rodinou u svojej mamy.
Len niekoľko riadov
Tajfún Haiyan
- Na Filipínach udrel supertajfún 8. novembra 2013. Spôsobil zosuvy pôdy, záplavy a výpadky elektriny. Zabil takmer štyritisíc ľudí.
- Vietor dosahoval rýchlosť 315 km/h.
Podobný osud majú stovky ďalších rodín na severovýchode ostrova Panay, kde sa 8. novembra 2013 prehnal tajfún Haiyan.
Všetko, čo mali, zmizlo s vodou. „Zostalo mi len niekoľko kuchynských riadov,“ vraví María Luz Baís, obyvateľka ostrova Lat-Aasan.
Okrem riadov má ešte plech zo strechy domu. S manželom ho použili na stavbu dočasného prístreška, kým nebudú mať peniaze na nový dom. Jeho základy už stoja.
„S humanitárnou pomocou to bolo na Panayi jednoduchšie ako v Taclobane na ostrove Leyte, pretože v meste Iloilo na juhu bolo dostupné letisko. Mohli sme konať hneď,“ vraví Mary Ann Belga z medzinárodnej organizácie ADRA.
Potreby vydržali
„Vďaka tomu, že Iloilo nebolo zničené, mali sme prístup k potravinám na distribúciu,“ doplňuje.
Ryžu, fazule mungo, rezance či soľ niektorí obyvatelia nespotrebovali dodnes. Obsah mal pritom stačiť na päť dní.
Medzinárodné organizácie aj miestna vláda najprv distribuovali potraviny a vodu. Hygienické potreby poskytujú Filipíncom aj štyri mesiace po tajfúne.
Rozdať balíky 120 rodinám z okresu Mambusao trvá asi desať minút. Pred tromi dňami dostali prijímatelia očíslované lístky, ktoré predložia pracovníkom ADRA a na základe nich dostanú, čo potrebujú.
Ďalšiu hodinu postávajú pri ceste a postupne nastupujú na tricykle. Na dopravný prostriedok pre šesť ľudí sa ich zmestí aj desať – i s kanistrami a vedrami.
V nich sú zubné kefky a pasty pre sedem členov rodiny, mydlá na telo a na pranie aj šatka pre ženy na zakrytie tela pri kúpeli.
Podobné hygienické balíky dostali obyvatelia ostrova Panay aj vďaka Slovákom, ktorí prispeli do zbierky na pomoc Filipínam, vyhlásenej organizáciou ADRA Slovensko.
Aj štyri mesiace po tajfúne Haiyan potrebujú obyvatelia Filipín hygienické potreby. Čakajú na distribúciu.
Foto: autorka
Aj bez živobytia
„Väčšina ľudí, ktorých tajfún pripravil o domy, už má čo jesť, piť a majú aj hygienické potreby. Najdôležitejšie teraz sú prístrešky,“ vraví Mary Ann Belga.
Mnohí obyvatelia však stratili živobytie. Tým, čo predávali kokosy, popadali kokosové palmy na domy, rybárom živel zničil lode a pestovateľom ryže úrodu.
Niektorí poslali svojich potomkov pracovať do miest, rybári bez lodí sa pridávajú k tým, ktorí lode majú, a o zisk sa delia. „Ak nemáš kapitál, nemôžeš ušetriť a postaviť si nový dom,“ vraví Anna Len z pobrežnej oblasti.
„Stavba zvyšných domov potrvá možno ďalších päť mesiacov. A elektrina bude v niektorých oblastiach asi až po roku od tajfúnu,“ odhaduje pracovníčka ADRA.