Najviac míňajú Číňania.
VIEDEŇ, BRATISLAVA. Rakúsko najlepšie vie, čo potrebujú najbohatší turisti. A zarába na tom.
V minulom roku pribudlo najviac postelí v štvor- a päťhviezdičkových hoteloch, a to o 1,7 percenta, čo je podľa Martina Stanitsa z Rakúskeho hoteliérskeho zväzu najvyšší prírastok vo všetkých hotelových kategóriách.
Najviac sa to týka Viedne. „Ponuka na trhu luxusných hotelov explodovala vo Viedni, kde sme zaznamenali najvyšší nárast doteraz,“ hovorí Stanints pre ORF.
Nedávno otvorili vo Viedni DC Tower, najvyššiu budovu v Rakúsku aj so štvorhviezdičkovým hotelom na 15. poschodí, a hneď vedľa ponúkajú klientom skrášľovacie plastické operácie.
Otvoriť 250 metrov vysokú budovu so 60 poschodiami prišiel aj bývalý newyorský starosta Rudy Giuliani, ktorý ocenil, že kým v historickej časti Viedne sa stavať nesmie, nové budovy vyrastajú v novších mestských častiach mesta.
„Je vzrušujúce ako sa rozvíja nová tvár Viedne,“ povedal Giuliani.
Služby, obchody a opera
Viedeň
rakúske hlavné mesto má niekoľko titulov najlepšieho mesta pre život v niekoľkých medzinárodných rebríčkoch.
odborníci a obyvatelia oceňujú bezpečnosť v uliciach, upravené parky a cyklotrasy, kvalitné zdravotníctvo a dodržiavanie zákonov
Viedeň podľa posledných zistení expertov rastie najrýchlejšie medzi mestami v Európskej úniii.
Medzi nemecky hovoriacimi mestami sa stala druhým najľudnatejším mestom po Berlíne, býva tam 1 741 246 obyvateľov.
Rakúsko a špeciálne Viedeň má oproti ostatným krajinám tri výhody, ktoré luxusných turistov lákajú a odlišujú ich od bežných návštevníkov.
„Luxusné ubytovanie s výborným servisom, nákupy v luxusných značkových obchodoch a veľký výber kultúrnych podujatí ako sú premiéry opier.
„Vo všetkých troch kategóriách je Rakúsko veľmi dobre vybavené,“ hovorí pre ORF Peter Zellmann z Inštitútu pre výskum voľného času a turistiky.
Vo Viedni najradšej nakupujú bohatí Rusi, Číňania a arabskí turisti, hlavne z Kataru, Spojených arabských emirátov, Saudskej Arábie a Kuvajtu.
Číňania zbožňujú veľké drahokamy, ruská a arabská aristokracia neodolá značkovým elegantným šatám.
V roku 2012 nechal čínsky turista za priemerný nákup v rakúskych obchodoch 623 eur, to je o 109 eur viac ako v roku 2011. Práve čínski turisti rýchlo dobiehajú Rusov, ktorý zatiaľ robili v Rakúsku najvyššiu tržbu.
Pravé značky na šatách
Až 60 percent peňazí, ktoré si vezmú na dovolenku, utratia Číňania v obchodoch.
Oceňujú hlavne to, že značky majú pravý pôvod a nie sú to žiadne napodobeniny, tak často vyrábané práve v Číne. Kupujú v Rakúsku hodinky a šperky, za ktoré nechali v priemere 2755 eur.
„Čínski hostia, tak ako ruskí alebo arabskí, radi siahnu po módnych značkách. Tejto brandži narástol v roku 2012 zisk o 20 percent a Číňania sa o to postarali 78 percentami,“ povedal rakúskym médiám Gerd Gfrerer z Global Blue, najväčšej z troch firiem firiem, ktoré vracajú DPH.
Najviac sa nakupuje vo Viedni na známej Kärtner Strasse v centre mesta, okrem Viedne lákajú tiež spolkové krajiny Tirolsku a Salzburg.