SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Rusi trvajú na starej dohode s Janukovyčom, NATO brzdí spoluprácu (streda)

Rusi žiadajú plnenie dohody z 21. februára uzavretej medzi Janukovyčom a opozíciou.

Putin zaprel ruských vojakov na Kryme. Podľa neho ide o domobranu.Putin zaprel ruských vojakov na Kryme. Podľa neho ide o domobranu. (Zdroj: TASR/AP)

Rusi žiadajú plnenie dohody z 21. februára uzavretej medzi Janukovyčom a vtedajšou opozíciou.

 • Západ rokoval v Paríži s Ruskom, zatiaľ bez výsledku
 • Proruskí ozbrojenci vyhnali z Krymu vyslanca OSN
 • Rusko hrozí, že v prípade sankcií zabaví majetok západným firmám
 • Únia je pripravená Ukrajine poskytnúť pomoc 11 miliárd eur

Spravodajstvo minútu po minúte sme ukončili

0:39 V ruskej štátnej televízii RT oznámila moderátorka Liz Wahl v živom vysielaní svoj koniec na protest proti neobjektívnemu spravodajstvu.

23:18 Ukrajinskú vojnovú loď Hetman Sahajdačnyj pri návrate do domovského prístavu na Kryme jej velenie pre podozrenie z pripravovanej vzbury odklonilo z trasy a priviedlo do náhradného cieľa v meste Odesa. Podľa agentúry RIA Novosti sa tak stalo po tom, čo väčšina mužstva na palube vyjadrila túžbu dezertovať a podporiť tak nezávislú vládu krymského polostrova.

22:51 Lotyšsko zakázalo vstup na svoje územie osemnástim ukrajinským predstaviteľom, politikom a úradníkom, vrátane zosadeného prezidenta Janukovyča a odvolaného premiéra Azarova.

22:44 Počas telefonického rozhovoru sa americký prezident Barack Obama a britský premiér David Cameron zhodli, že súčasné dianie na Ukrajine je neprijateľné.

22:40 Reportérka Olga Ivšinová pre BBC opísala, ako bola pri stretnutí s vojakmi v ruských uniformách na vojenskej základni Beľbek nútená kráčať pred hlavňou zbrane.

22:39 Podľa viacerých správ dochádza na niektorých základniach k presunu ruských vojakov. Podľa šéfa Ukrajinského centra pre vojenské a politické vyšetrovanie Dmytra Timčuka však môže ísť len o súčasť rotácie jednotiek a nie o ich odsun.

22:26 "Ukrajina by mohla začať jednať s veriteľmi o reštrukturalizácií svojho dlhu v cudzej mene," povedal podľa Reuters ukrajinský minister financií Oleksandr Šlapak.

22:23 Zavedenie sankcií proti Ukrajincom ohlásila aj Kanada. "Na žiadosť ukrajinskej generálnej prokuratúry uvalíme ekonomické sankcie na príslušníkov Janukovyčovho režimu," povedal premiér Stephen Harper.

22:20 Julia Tymošenková vyhlásila, že predstavitelia USA a Británie musia využiť "tie najmocnejšie nástroje", aby priamo pôsobili na Rusko a donútili ruské jednotky opustiť Krym, cituje ju AP.

22:18 Americký prezident Barack Obama hovoril telefonicky o situácii na Ukrajine s britským premiérom Davidom Cameronom. Podrobnosti o rozhovore nie sú zatiaľ známe.

22:15 USA zdvojnásobia počet stíhačiek chrániacich vzdušný priestor v Pobaltí. Spolu so šiestimi stíhačkami typu F-15 vyšle Pentagón do Pobaltia aj tankovacie lietadlo KC-135, píše Reuters.

21:51 Počas protestov v Donecku sa zranilo najmenej sedem ľudí.

Kerry: Rusko si vybralo zle

21:47 Tlačovú konferenciu skončil Kerry so slovami: "Bol by som radšej tam, kde sme dnes, ako tam, kde sme boli včera."

21:46 Na tlačovej konferencii v Paríži Kerry uviedol, že mal nulové očakávania, že budú Rusi akceptovať nového ministra zahraničných vecí Ukrajiny. Avšak postoj Spojených štátov sa podľa neho nezmenil.

21:44 USA podľa Kerryho nedovolia, aby porušenie suverenity Ukrajiny zostalo bez odpovede.

21:40 "Rusko porušením suverenity Ukrajiny zjednotilo svet, aby podporoval ukrajinský ľud," povedal Kerry. Rusko si podľa neho vybralo. "A my sme jasne uviedli, že veríme, že je to zlá voľba, voľba presunúť vojská na Krym."

21:39 Ministri zahraničia podľa Kerryho súhlasili s ďalšími rokovaniami nasledujúci deň.

21:32 Americký minister zahraničných vecí John Kerry na tlačovej konferencii v Paríži vyhlásil, že Ukrajinci chcú vládu so súhlasom ľudu a ekonomiku, ktorá im dá šancu "žiť tak, ako žijú ostatní ľudia".

21:28 Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski oznámil, že Európska únia sa musí rozhodnúť, či je ochotná "pripustiť, že jedna krajina má právo vojensky intervenovať na územie susedného štátu pod zámienkou ochrany práv menšín".

21:06 V Sevastopole prerušili dodávky elektriny pre rodiny ukrajinských vojakov, oznámil ukrajinský rezort obrany.

20:54 Obvodný súd v Kyjeve nariadil zadržať samozvaných lídrov Autonómnej republiky Krym - premiéra Sergeja Aksionova a predsedu parlamentu Vladimira Konstantinova. Ako dôvod uviedli podozrenie z trestnej činnosti proti štátu, zamerané voči územnej celistvosti krajiny, respektíve na zmenu ústavného poriadku.

20:34 Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov odišiel z rokovaní ministrov so slovami, že budú pokračovať zajtra, píše BBC.

20:20 Zástupca ministerstva zahraničných vecí USA uviedol, že Kerry a Lavrov sa na ničom nedohodli. Ruský minister pritom tvrdil, že sa zhodli ohľadne dodržiavania dohody z 21. februára.

20:06 Rusko sa podľa všetkého na rokovaniach so Západom zameriava na dodržanie dohody z 21. januára medzi Janukovyčom a opozíciou, ktorá vtedy vyzvala na konzultácie s regionálnymi vládami, ústavnú reformu ešte pred voľbami a vytvorenie vlády národnej jednotky. Zosadenie prezidenta však situáciu zmenilo.

20:02 Británia zmrazila aktíva osemnástim Ukrajincom podozrivým zo sprenevery ukrajinských štátnych fondov, píše Reuters.

19:50 Šéf NATO Anders Fogh Rasmussen oznámil, že NATO prehodnotí svoju spoluprácu s Ruskom. Môže to znamenať aj prerušenie spolupráce na likvidácii sýrskych chemických zbraní.

19:41 Ruský, ukrajinský, americký a britský minister zahraničných vecí prišli na francúzske ministerstvo zahraničných vecí v Paríži, píše Reuters.

19:36 Pozorovatelia OBSE skontrolujú základne na Kryme. Ich misia by mala trvať od 5. do 12. marca.

19:34 Spojené štáty zintenzívnia spoločný letecký výcvik s poľskými vzdušnými silami, uviedol to americký minister obrany Chuck Hagel aj poľský premiér Donald Tusk.

19:21 Janukovyč nemal právo pozvať ruské vojská. Tvrdí to list ukrajinského veľvyslanca pri OSN Jurija Sergejeva pre Bezpečnostnú radu OSN, podľa ktorého "schváliť rozhodnutie o vstupe ozbrojených síl cudzieho štátu na ukrajinské územie má len ukrajinský parlament".

19:17 V Donecku pokračujú strety medzi proruskými aktivistami a priaznivcami jednotnej Ukrajiny. Podľa BBC je na mieste viac ako tristo policajtov.

Proruskí demonštranti rozháňali pokojný protest žien na Kryme:


19:15 Šéf ukrajinských pohraničníkov Kovalov, ktorého mali uniesť zo základne neďaleko Jalty, sa spojil s tlačovým strediskom pohraničnej stráže a oznámil, že je v poriadku, informuje Interfax-Ukrajina.

19:14 Rokovania západnych diplomatov v Paríži budú pravdepodobne pokračovať do neskorého večera, píše BBC.

18:58 Priemyselné združenie zastupujúce veľkú časť nemeckej ekonomiky varovalo, že sankcie proti Rusku by mohli trvalo poškodiť európsku ekonomiku.

18:57 Zahraničný výbor americkej Snemovne odsúdil porušovanie ukrajinskej suverenity a vyjadril podporu sankciám voči Rusku.

18:44 Poľský premiér Donald Tusk vyhlásil, že Poľsko je pre krízu na Ukrajine pripravené posilniť vojenskú spoluprácu s USA, píše agentúra Reuters.

Uniesli generála, zadržali zástupcu OSN

18:34 Podľa štátneho kanála Rossiya 24 začali demonštranti, ktorí obsadili budovu regionálnej vlády v Donecku, zbierať podpisy na výzvu o pomoc Ruska, informuje Reuters.

18:32 Ukrajinský premiér Jaceňuk v príhovore ocenil ozbrojené sily na Kryme a prisľúbil im ďalšiu podporu.

18:14 Zástupcu OSN na Ukrajine Roberta Serryho pri odchode zo Sevastopoli zastavila skupina mužov a násilne držala v kaviarni. Pustili ho až keď súhlasil s odchodom priamo na letisko a ukončením misie na Kryme. Keď odchádzal, dav skandoval "Rusko".

18:12 Skupina približne 40 útočníkov uniesla poobede generála ukrajinskej pohraničnej stráže Myhajla Kovala zo základne neďaleko Jalty. Dôstojníci vypovedali, že Kovala vybrali spomedzi nich a naložili do džípu, píše BBC.

17:56 Turecko povolilo americkej vojovej lodi preplávať cez Bospor do Čierneho mora, informuje turecký server hurriyetdailynews. Viac informácií nie je známych.

17:55 Kongres Strany regiónov bude 15. marca v Donecku, kde by mali zvoliť aj nového lídra strany. Podľa ukrajinských médií je favoritom voľby nového predsedu Serhij Tihipko, jeden z desiatich najbohatších Ukrajincov.

17:53 Americký minister financií Jacob Lew varoval Rusko, že jeho prítomnosť na Kryme bude mať dopad na jeho postavenie v skupine G8.

17:51 Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk varoval, že ruská prítomnosť na Ukrajine má veľmi negatívny dopad na ukrajinskú ekonomiku.

17:32 Estónske ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo originalitu uniknutej nahrávky medzi šéfom rezortu Urmasom Paetom a šéfkou európskej diplomacie Catherine Ashtonovou. V nej malo odznieť, že ostreľovačov v Kyjeve si najali lídri nepokojov. Čítajte viac

17:14 Rusko trvá na vytvorení koaličnej vlády na Ukrajine podľa dohody podpísanej 21. februára a vyjednanej Európskou úniou.

17:09 Ďalšie stretnutie medzi USA a Ruskom je naplánované na podvečer.

17:04 John Kerry a Sergej Lavrov absolvovali krátke spoločné stretnutie v Paríži. Americký minister nabádal ruského, aby sa Rusko zúčastnilo na priamych rozhovoroch s Ukrajinou.

16:43 Putin vyhlásil, že kríza by mohla mať negatívny dopad na colnú úniu medzi Ruskom, Bieloruskom a Kazachstanom a vyzval na zavedenie opatrení, ktoré by chránili výrobcov a exportérov.

16:38 Demonštrácia v Charkove je zatiaľ pokojná, píše reportér BBC.

16:23 Demonštranti v Donecku pozitívne prijali informáciu stanice Russia 24, podľa ktorej je Putin medzi nominovanými na Nobelovu cenu za snahu o ochranu Ukrajincov. Putin je podľa Reuters skutočne na zozname 278 nominovaných, no zrejme za jeho úlohu pri dohode o zničení chemických zbraní v Sýrii.

16:19 Proruskí demonštranti sa podľa reportérky Guardianu opäť obsadili budovu regionálnej vlády v Donecku. Zhruba dvetisíc protestujúcich skandovalo heslá "Berkut" či "Rusko". Z reproduktorov hrali sovietske pesničky.

V Paríži rokujú Rusi so Západom

16:11 USA plánujú rozšíriť vojenskú spoluprácu so svojimi spojencami Poľskom a baltskými štátmi, oznámil americký minister obrany.

15:56 Parížske stretnutie je prvým od začiatku krízy na Ukrajine, na ktorom sa šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov stretáva so svojimi západnými náprotivkami.

15:48 V Paríži sa začalo stretnutie ministrov zahraničia USA, Ruska, Británie, Francúzska a Nemecka. Kľúčové však bude dostať na spoločné rokovania Moskvu a Kyjev, zhodli sa západní lídri.

15:41 Prieskum volebných preferencií ukrajinských strán agentúry Socis: Prvá je Vlasť expremiérky Tymošenkovej s 15,4 percentami hlasov, nasleduje UDAR Vitalija Klička (15,0), tretia je Solidarita podnikateľa Petra Porošenka (13,1) a štvrtá Strana regiónov (9,5). Termín parlamentných volieb zatiaľ neurčili, hovorí sa o máji.

15:16 USA, Ukrajina a Británia sa zhodli, že priame rozhovory medzi Ukrajinou a Ruskom pod dohľadom medzinárodného spoločenstva sú rozhodujúce pre vyriešenie napätej situácie, píše Reuters. Na Krym a Ukrajinu by podľa nich mali okamžite prísť medzinárodní pozorovatelia.

15:05 Najviac hlasov v prezidentských voľbách by podľa najnovšieho prieskumu získal nezaradený poslanec parlamentu Petro Porošenko (21,2 percenta). Druhý je Vitalij Kličko (14,6), tretia Julija Tymošenková. Voľby budú 25. mája.

Únia zmrazila majetok viacerých Ukrajincov

14:59 V Donecku chystajú večer zhromaždenia zástancovia novej vlády i proruskí demonštranti.

14:57 Kyjevská Univerzita Tarasa Ševčenka chce zamestnať ruského historika Andreja Zubkova, ktorého prepustili z moskovského Štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov. Zubov vo svojom článku kritizoval vstup ruských vojsk na Krym a situáciu prirovnal k obsadeniu Rakúska Hitlerom.

14:53 Európska únia zmrazila majetok osemnástich ukrajinských prominentov, ktorých podozrieva zo sprenevery miliárd dolárov zo štátnych účtov. Brusel tak reagoval na žiadosť novej ukrajinskej vlády.

14:39 USA a EÚ sa podľa BBC stále snažia sprostredkovať priamy kontakt medzi Rusmi a ukrajinskými lídrami. Ak nie v rovnakej miestnosti, aspoň cez sprostredkovateľov.

14:34 Šéf ukrajinskej diplomacie práve napísal na Twitter: "Bezvýhradná podpora od Johna Kerryho (USA), Williama Hagua (Británia) a Laurenta Fabiusa (Francúzsko). Jediné, čo chýba, je ruská odpoveď."

14:30 Premiér Jaceňuk zároveň povedal, že chce zreformovať súčasný politický systém tak, aby mali pri rozhodovaní väčšie slovo jednotlivé regionálne administratívy. Označil to za najvyššiu prioritu jeho kabinetu.

14:29 Ukrajinský premiér Jaceňuk poprel správy, že Ukrajina rokuje s USA o rozmiestnení protiraketovej obrany na svojom území výmenou za finančnú pomoc.

14:10 Na pozorovateľskej misii OBSE na Ukrajine sa zúčastní aj Slovensko. Vyšleme dvoch príslušníkov Ozbrojených síl.

14:01 Poslanci strany Vlasť podľa idnes.cz predložili ukrajinskému parlamentu návrh na členstvo krajiny v NATO. Šance na schválenie návrhu sú pre veľký počet nezaradených poslancov nejasné.

14:00 Bývalý ukrajinský prezident Viktor Juščenko oznámil, že nemieni kandidovať v predčasných prezidentských voľbách, ale podporí v nich Vitalija Klička.

Vláda pripúšťa Krymu väčšiu autonómiu

13:58 Vchod do budovy regionálnej vlády v Donecku chráni zhruba 80 policajtov. Pred nimi je dvesto proruských demonštrantov, ktorých z budovy evakuovali po nahlásení bomby. Ich líder sľúbil, že ešte dnes opäť vstúpia dnu.

13:52 To, že nová vláda v Kyjeve vymenovala jedného z najbohatších mužov v krajine Sergeja Tarutu za guvernéra v Doneckom regióne, je znakom, že mocní oligarchovia teraz stoja za vládou, píše Reuters.

13:46 Ukrajinský minister financií nevylúčil pokračovanie spolupráce s Ruskom ohľadom 15-miliardovej pôžičky. Rozhodnutie podľa neho bude závisieť od toho, či Kyjev dostane lepšiu ponuku inde, informuje Reuters.

13:39 Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk povedal, že Krym musí zostať Ukrajine, ale mohol by získať väčšiu autonómiu.

13:28 "Dnešným cieľom je dostať Rusov k diplomatickým rozhovorom... aspoň začať," povedal šéf britskej diplomacie Hague po stretnutí s americkým a ukrajinským kolegom.

13:08 Hague sa neskôr stretol so Sergejom Lavrovom. Varoval, že nie je optimistický čo sa týka progresu v ukrajinskej kríze. Podľa neho budú rozhovory s Lavrovom a Kerrym testom, či je Moskva pripravená začať robiť ústupky, aby upokojila situáciu.

13:01 Britský minister zahraničných vecí William Hague oznámil, že sa počas dneška ešte pokúsi dostať Moskvu a Kyjev na spoločné stretnutie.

12:58 Šéf americkej diplomacie John Kerry oznámil, že Rusko neprišlo na stretnutie s USA, Britániou a Ukrajinou v Paríži.

pariz_r6900_res.jpeg

Únia poskytne Ukrajine pomoc

12:54 Gazprom oznámil, že ho Ukrajina informovala o neschopnosti zaplatiť za februárové dodávky plynu v plnej cene. Podľa plynárenskej firmy sa dlh Ukrajiny voči nej blíži k dvom miliardám dolárov.

12:50 Únia je podľa predsedu Európskej komisie José Manuela Barrosa pripravená Ukrajine poskytnúť finančnú pomoc 11 miliárd eur cez pôžičky a granty.

12:47 Mimoriadna schôdza slovenského parlamentu k situácii na Ukrajine sa pravdepodobne uskutoční na budúci týždeň.

12:39 Americkú televíznu moderátorku ruskej štátnej stanice Russia Today Abby Martinovú, ktorá sa v živom vysielaní vyjadrila proti ruskej invázii, poslal jej zamestnávateľ na Krym. Vraj preto, aby "lepšie pochopila" situáciu. Čítajte viac

12:18 Na Kryme začína pôsobiť pozorovateľská misia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), v ktorej sú zástupcovia 15 krajín. O vyslanie misie požiadala ukrajinská vláda. Mala by trvať týždeň, ale je možné, že sa predĺži.

12:16 Šéfka diplomacie Únie Catherine Ashtonová odložila na dnes plánovanú návštevu Kyjeva, pretože má dohodnuté dôležité stretnutia v Bruseli a v Paríži.

12:00 Za posledných 24 hodín nepovolili Ukrajinci na hraniciach s Ruskom vstup viac než päťsto ľuďom s tým, že by mohli vyvíjať extrémistickú činnosť.

11:53 Krymská vláda podpísala v Simferopoli dohodu o ekonomickej spolupráci s Tatárskom.

11:49 Ruskí vojaci rozbili ovládanie jednotiek protilietadlovej obrany na Fiolente v Sevastopoli. Raketové odpaľovacie rampy sú teraz pod ich kontrolou, časť zariadenia zamkli. Informoval o tom hovorca rezortu obrany.

11:37 Do Nemecka prepravia asi päťdesiat ľudí, ktorí utrpeli zranenia pri protestoch v Kyjeve.

11:20 Na ukrajinských hraniciach zadržali Rusa, ktorý mal v batožine maskovaciu uniformu a vojenskú obuv. Našli uňho preukaz veliteľa jednotky osobitného určenia výsadkárskych síl. Medzi odoslanými správami v mobile mal: "Odišiel som na Krym. Odtiaľ na front bojovať. Keby niečo, som chorý".

Rusi chcú trestať vodcu Pravého sektora

10:49 Rusi vyhlásili medzinárodné pátranie po vodcovi ukrajinského radikálneho Pravého Sektora Dmytra Jaroša. Vinia ho z terorizmu.

10:43 Podľa šéfa ruskej diplomacie Lavrova je na krymských a ukrajinských predstaviteľoch, či chcú pozvať medzinárodných pozorovateľov.

10:41 Rusko nemôže jednotkám na Kryme prikázať, aby sa stiahli, pretože nejde o ruské jednotky, zopakoval Lavrov stanovisko Putina z utorka.

10:39 Lavrov v Madride zopakoval tvrdenie, podľa ktorého sa stal Janukovyč ako legitímny prezident obeťou protiústavného prevratu.

10:33 Na pozorovateľskej misii OBSE na Ukrajine sa chce zúčastniť pätnásť krajín, oznámil diplomatický zdroj pre agentúru AFP.

10:27 V utorok večer zadržali v Moskve zhruba štyridsať ľudí, ktorí demonštrovali proti zásahu na Kryme pred ministerstvom obrany. Väčšinu z nich zakrátko prepustili, asi desať osôb si nechali cez noc na policajnej stanici.

10:17 Podľa agentúry Interfax sa ruskí vojaci sa na Kryme zmocnili dvoch jednotiek protiraketovej obrany. Ukrajinské ministerstvo obrany správu nepotvrdilo.

10:17 Ukrajinskú loď Slavutič v Sevastopoli blokuje ruská bojová loď.

Rusko hrozí odvetou za sankcie

10:09 Cena ropy v utorok klesla takmer o dve percentá, zlato kleslo o percento.

10:07 Európske a americké akciové trhy v utorok posilnili. Podstatnú časť strát z predošlého dňa vymazali po Putinovom prejave, v ktorom označil vojenskú intervenciu za krajnú možnosť. Index Standard & Poor’s 500 uzatvoril na rekordnom maxime.

10:00 Budovu regionálnej vlády v Donecku, ktorú obsadzovali proruskí demonštranti, evakuovala polícia po nahlásení bomby. Znova na nej vztýčili ukrajinskú vlajku.

09:55 Prípadná izolácia Ruska západných spojencov rozdeľuje, nielen nemecké firmy sa sankcií boja. Čítajte viac

09:50 Horná komora ruského parlamentu začala pracovať na návrhu zákona, ktorý by v prípade uvalenia sankcií na Rusko umožnil zabavenie majetku, aktív a účtov súkromných spoločností z Únie a USA. Čítajte viac

09:31 Julija Tymošenková bude požadovať odchod ruskej Čiernomorskej flotily z Ukrajiny. "Čiernomorskú flotilu, a to predovšetkým po posledných udalostiach, treba definovať ako zdroj vojenskej nestability, zdroj vojny."

Rozhovor BBC s Julijou Tymošenkovou

Rusko chce na Ukrajine ústavnú reformu

09:23 V Janukovyčovej rezidencii objavili ďalšie tri miestnosti so vzácnymi predmetmi: džbánom, ktorý možno pochádza z obdobia tripoľskej kultúry, litografiami, množstvom starožitností, vyznamenaniami, ale aj pozlátenou sochou kozmonauta.

09:20 Únia môže zajtra schváliť sankcie voči Rusku, ak napätie na Kryme neutíchne, povedal francúzsky minister zahraničia Fabius.

09:00 Podľa mnohých ruských médií sa Putin prejavil v utorkovom vystúpení ako sebavedomý a kompetentný politik, všíma si BBC. Vo viacerých vyjadreniach však zavádzal. Čítajte viac

08:49 Proruský predseda krymskej vlády Aksionov odmieta rokovať s Kyjevom, ukrajinská vláda podľa neho nie je legitímna.

08:44 Lavrov povedal, že Ukrajina musí prijať ústavnú reformu, ktorá vezme do úvahy priania všetkých regiónov. Žiadal tiež odchod "ilegálnych jednotiek" z ukrajinských ulíc.

07:30 Základom pre urovnanie situácie má byť dohoda opozície a Janukovyča z 21. februára, zdôrazňoval v utorok šéf ruskej diplomacie Lavrov na stretnutí s Ashtonovou.

07:02 Austrália poskytne dočasný azyl Ukrajincom, ktorým majú vypršať víza a museli by sa tak vrátiť do vlasti.

Reportáž z obkľúčenia ukrajinskej základne v Sevastopoli

Obama a Merkelová hľadali riešenia

06:54 Šéfka európskej diplomacie Ashtonová pricestuje do Kyjeva na rokovania s vládou.

06:22 Ministrov zahraničných vecí USA a Ruska čakajú dôležité rozhovory o situácii na Ukrajine.

06:20 V stredu sa bude z iniciatívy NATO konať mimoriadna schôdzka s Ruskom. NATO bude tlmočiť stanovisko, v ktorom Rusko obvinilo z porušovania medzinárodných záväzkov a suverenity Ukrajiny.

06:19 Biely dom potvrdil, že sa nezúčastní na summite G8 v Soči, ak sa situácia na Ukrajine nezlepší.

06:15 Obama navrhuje, aby sa ruské jednotky stiahli na svoje základne na Kryme, aby sa ich počet znížil na 11-tisíc, ako to stanovuje dohoda s Ukrajinou, a aby na dodržiavanie práv ruskej menšiny na Kryme dohliadali medzinárodní pozorovatelia.

06:13 Barack Obama telefonoval s Merkelovou o situácii na Ukrajine. Bavili sa aj o možnosti, že by Nemecko vystupovalo v úlohe mediátora.

Kliknutím infografiku zväčšíte

krym2-web_r1791_res.jpg

Udialo sa v utorok:

 • Putin si v televízii vyhradil právo na zásah a zaprel vojakov na Kryme
 • Ruským vojakom na cvičení pri Ukrajine nariadili návrat na základňu
 • Obama: Svet je presvedčený, že Rusko porušuje medzinárodné právo
 • Začala sa kybervojna, ukrajinský internet a mobily napadli hackeri
 • Ruský Gazprom od apríla ruší zľavu na plyn pre Ukrajinu
 • Ukrajina a Rusko nadviazali kontakty na ministerskej úrovni
 • EÚ sa pri Ukrajine predbežne dohodla na personálnych sankciách
 • Rusko pohrozilo, že bude reagovať na prípadné sankcie USA
 • Na juhu Ruska otestovali medzikontinentálnu balistickú strelu
 • Gubernátor Doneckej oblasti nevylúčil, že by pozval ruskú armádu
 • Kyjevský súd: nová vláda a referendum na Kryme sú protizákonné

Zdroje príspevkov: BBC, The Guardian, Kyiv Post, Interfax, Reuters

Editori: Marek Bažík, Martin Lipták

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 6. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 9. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 10. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 27 024
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 24 265
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 257
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 151
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 745
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 662
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 444
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 645
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 542
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 582
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).
Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.

Zuzana Kepplová.
Do skúmavky treba pľuť minútu, aby bolo dosť slín na test. Netreba robiť výtery z nosa a hrdla.

Neprehliadnite tiež

Nastupujúci americký prezident Joe Biden.
Taliansky premiér Giuseppe Conte.

Dvanásť príslušníkov Národnej gardy odvolali z Bidenovej inaugurácie

Majú väzby na pravicové skupiny alebo zverejňovali na internete extrémistické názory.

Vojaci Národnej gardy USA vo Washingtone.

Prieskum: Európska verejnosť Bidena výrazne podporuje

V porovnaní s Trumpom ide o dramatický obrat.

Novozvolený americký prezident Joe Biden.