
Praha 25. júna (TASR) - Český premiér Miloš Zeman, ktorý tento rok opustil predsednícke kreslo v sociálnej demokracii a v nadchádzajúcich voľbách sa už nechystá kandidovať, by z politiky neodišiel, keby nebol úspešný. "V okamžiku, keď sa dostavil úspech, mám právo odísť. Nehovorím o povinnosti odísť, ale o práve odísť," uviedol v rozhovore pre český denník Mladá fronta Dnes (MfD).
Premiér je presvedčený, že má právo oddýchnuť si, ak odchádza z čela vlády v situácii, keď naplní svoj sľub a odovzdá ďalšej vláde krajinu v lepšom stave, v akom ju zdedili. "Veľmi by som váhal, keby som bol neúspešný, to znamená, keby pokračoval ekonomický prepad, keby klesala životná úroveň, narastali sociálne konflikty a tak ďalej," dodal.
Vládnutie je podľa českého premiéra strašným bremenom, ale nie rozkošou. Vládnutie je obrovská zodpovednosť, je to ako záťažový test. "Vládnutie je pocit, že ak vám bola daná šanca niečo urobiť, urobte to, aby ste sa mohli na konci svojho života za sebou obzrieť a zistiť, že niečo tam zostalo. Nie pre vás, ale pre tých druhých," dodal Zeman pre MfD. Premiér pripúšťa, že jeho vláda okrem úspechov na poli ekonomiky, životnej úrovne a poklesu kriminality zaznamenala aj neúspechy. Nepodarilo sa jej napríklad zlepšiť výber daní, či razantnejšie rozbehnúť akciu čisté ruky.
Podľa Zemana je politika v Česku obdivuhodným spôsobom personifikovaná. "Ja si myslím, že politika je prúd myšlienok. Že osobnosť, politik, je len nositeľom myšlienok. Politika je ako štafetový beh, kde odovzdáte kolík ďalšiemu bežcovi a môžete byť hrdý na to, že ste na svojom úseku trate dosiahli zo súťažiacich najlepší čas. Ale nezabudnite, že stále je to družstvo. Nepretekáte za seba, ale za tím," dodal premiér. Českí novinári podľa neho neustále preceňujú v politike osoby na úkor programu. V tejto súvislosti pripomenul aj svoj vlastný zákon: "Mediálna prezentácia určitého problému je nepriamo úmerná dôležitosti tohto problému."
Premiér v rozhovore pre MfD poodhalil aj skrytejšie zákutia svojej duše a na otázku, či verí v Boha, "povedal niečo, čo ešte nikdy nikomu nepovedal". "Môj Boh umrel v Osvienčime. Potom, čo som zažil informácie o Osvienčime, neverím, že existuje Boh. Pretože neverím, že by akýkoľvek milosrdný Boh, nie diabol, ale Boh, mohol dopustiť to, čo sa tam odohralo. Potom som prestal veriť," dodal Zeman.
Na záver rozhovoru zdôraznil, že je zástancom plurality. "Mám preto rád becherovku, aj portské," povedal český premiér, ktorý je označovaný za milovníka bylinného likéru. "To, že som bol spojený s becherovkou, je dané tým, že väčšina novinárov ako tvorov vyznačujúcich sa extrémne nízkou inteligenciou má takzvanú binárnu pamäť. To znamená, že je schopná rozlíšiť len dva stavy reality, ale stavov reality je veľmi mnoho," dodal premiér.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) juh