Na Kryme nie sú ruskí vojaci, tvrdí Putin. Vyhradil si právo na zásah (utorok)

Rusko koná podľa Putina legitímne, keďže dostalo výzvu o pomoc. Na Ukrajine vidia prevrat.

Na Kryme je vraj len domobrana, nie ruské vojská. Podľa Putina.(Zdroj: TASR/AP)

Rusko koná podľa Putina legitímne, keďže dostalo od Janukovyča výzvu o pomoc. Na Ukrajine vidia prevrat.

 • ruský prezident vystúpil v televízii, sumár jeho vyhlásení nájdete tu
 • Gazprom od apríla zruší zľavu na plyn pre Ukrajinu
 • ukrajinský telekomunikačný systém napadli
 • EÚ sa pri Ukrajine predbežne dohodla na personálnych sankciách

Spravodajstvo minútu po minúte sme ukončili

23:28 Kyjevský súd takisto rozhodol, že vyhlásenie lokálneho referenda o statuse Krymu bolo nelegálne.

23:25 Súd v Kyjeve anuloval rozhodnutie krymského parlamentu, ktorý nedávno rozpustil tamojšiu vládu a ako premiéra ustanovil promoskovského lídra Aksenova.

23:09 Podľa ukrajinskej pohraničnej služby sa výrazne znížil počet ľudí, ktorí prechádzajú hranice Ruska a Ukrajiny.

23:00 Hackeri zaútočili na web ruskej Federálnej bezpečnostnej služby.

22:09 Šéfka európskej diplomacie Ashtonová a ruský minister zahraničia Lavrov dnes rokovali viac než hodinu v Madride. Médiá sa z rokovaní dozvedeli len neoficiálnu informáciu, že Ashtonová označila rozhovor za užitočný.

22:07 Putin počas dnešného prejavu v televízii zavádzal vo viacerých tvrdeniach.

21:44 Česko vyšle vo štvrtok do Kyjeva ďalší špeciál, ktorý by mal do Prahy prepraviť ďalších pätnásť ťažko zranených demonštrantov.

21:25 V Donecku dnes protestovalo viac ako tisíc ľudí, ktorí niesli ukrajinské vlajky a kričali slogany ako: "Som Rus, ale ochranu nepotrebujem".

Kliknutím zväčšíte infografiku o Kryme

krym2-web_r1791_res.jpg

Únia sa pri Ukrajine predbežne dohodla na sankciách

21:15 Podľa korešpondenta BBC bolo testovanie ruskej rakety naplánované ešte pred inváziou na Krym.

20:23 OBSE by mohla už v stredu poslať na Ukrajinu vojenských pozorovateľov. Zatiaľ nie je isté, či sa dostanú aj do nepokojných oblastí.

20:11 Rusko úspešne otestovalo medzikontinentálnu balistickú strelu Topol RS-12M. Vypálilo ju z južnej základne Kapustin Jar na cieľ v Kazachstane.

20:03 Ukrajina zvýšila ochranu jadrových elektrární po celej krajine pre obavu o ich bezpečnosť.

19:58 Maďarský rezort diplomacie si predvolal ruského veľvyslanca.

19:57 Poradca Kremľa Glaziev povedal, že možné sankcie z Bruselu by boli pre Európu katastrofou, pretože prerušenie dodávok ruského zemného plynu v dohľadnom čase nemožno kompenzovať.

19:54 Možné sankcie voči Rusku bude EÚ riešiť vo štvrtok.

19:38 EÚ sa predbežne dohodla na zmrazení účtov osemnástim ukrajinským predstaviteľom. Urobila tak na požiadavku Kyjeva a v reakcii na zistenie, že za bývalej vlády zmizli miliardy zo štátnej pokladnice.

Rusko by reagovalo na sankcie USA

19:33 Premiéri krajín V4 vrátane Slovenska odsúdili obsadenie Krymu ruskými vojakmi. Sú presvedčení, že Rusko porušilo medzinárodné právo a vytvára novú nebezpečnú realitu v Európe.

19:09 Medvedev apeloval na ukrajinskú vládu, aby rešpektovala Janukovyčovu legitimitu a držala sa spoločnej dohody z 21. februára. "Áno, autorita prezidenta Janukovyča je prakticky nulová, ale to nepopiera skutočnosť, že je to podľa ústavy Ukrajiny legitímna hlava štátu. Pokiaľ je vinný pred Ukrajinou, možno začať proces impeachmentu v zmysle ukrajinskej ústavy a súdiť ho. Všetko ostatné je svojvôľa. Uchvátenie moci. Takže takáto situácia bude veľmi krehká. Skončí novým prevratom. Znovu potečie krv."

19:00 Rusko by nenechalo prípadné sankcie Spojených štátov bez odpovede, povedal hovorca ruskej diplomacie Lukaševič.

18:54 Slovenská diplomacia vyzvala Rusko, aby stiahlo svoje jednotky späť na základne a zdržalo sa zasahovania na Ukrajine. Podporuje vyslanie pozorovateľskej misie na Krym a oceňuje zdržanlivosť ukrajinskej vlády.

18:50 Litva uvalila sankcie na osemnástich ukrajinských politikov a úradníkov, ktorí nesú zodpovednosť za tvrdé zásahy voči demonštrantom. Je medzi nimi aj Janukovyč. EÚ sa na sankciách doteraz nezhodla, litovský šéf diplomacie Linkevičius povedal, že je rozčarovaný z postojov niektorých krajín. Nevylúčil ani sankcie voči Rusku.

Donecký gubernátor pripustil pozvanie Ruska

18:40 Ruského historika Andreja Zubova vyhodili z Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov po tom, čo napísal kritický článok o ruskom zásahu na Kryme. Na Facebooku o tom informovala jeho dcéra.

18:35 NATO obvinilo Rusko z porušovania medzinárodných záväzkov a suverenity Ukrajiny. Rusku chce tlmočiť svoje stanovisko na stredajšej mimoriadnej schôdzke.

18:30 Misia OBSE už je na Ukrajine. Presunie sa na Krym, kde bude monitorovať situáciu.

18:27 Samozvaný gubernátor Doneckej oblasti Hubarev pripustil pozvanie ruských vojsk, ak by boli tamojší obyvatelia v ohrození. Akú hrozbu mal na mysli, nespresnil.

18:22 Tymošenková sa pre nemecký Stern vyslovila za vojenskú podporu Západu. Podľa nej rozumie Putin iba jazyku sily a Rusko by sa pri zapojení spojeneckých vojsk automaticky stiahlo.

18:20 Obama naznačil, že Putin sa podľa niektorých informácií na chvíľu zastavil a zvažuje súčasnú situáciu: "Vo svete panuje presvedčenie, že ruský zásah porušuje medzinárodné právo. Zdá sa, že Putin má iný druh právnikov, ktorí majú iné výklady, no nemyslím si, že to niekoho oklame."

Kerry: Rusko riešilo širšiu inváziu na Ukrajinu

18:14 Obama a Kerry vyzvali Rusko, aby počkalo na ukrajinské voľby, ktoré budú o 90 dní, a nechalo na Ukrajincoch, či schvália svoju novú vládu alebo nie.

18:11 Obama počas príhovoru vo Washingtone spochybnil zámer Ruska ochrániť rusky hovoriacich obyvateľov Krymu. Podľa neho fakty tiež ukazujú na neoprávnené použitie sily.

18:01 Ruské jednotky sa dobýjajú na leteckú základňu pri Jevpatoriji na západe Krymu, informovala agentúra Interfax.

17:57 Podľa Kerryho hľadalo Rusko zámienku pre širšiu inváziu na Ukrajinu.

17:51 Kerryho neveriacky rozosmiala otázka na dnešné vystúpenie Putina, v ktorom poprel prítomnosť ruských vojakov na Kryme: "Naozaj poprel, že na Kryme boli jednotky?"

17:47 Ak Rusko odmietne spolupracovať na riešení krízy diplomatickou cestou, Západ podľa Kerryho nebude mať na výber a bude pracovať na krokoch, ktorými izoluje Rusko diplomaticky, politicky a ekonomicky.

17:38 Kerry počas tlačovej konferencie v Kyjeve povedal, že Rusko tají, že stojí za podvodmi, zastrašovaním a provokáciami. V očiach Ukrajincov tak podľa neho nevyzerá silné, ako sa zdá.

John Kerry na tlačovej konferencii v Kyjeve

Ukrajina a Rusko nadviazali kontakty

17:33 Cez Bospor preplávali ruské bojové lode, ktoré môžu mieriť na Krym, informovala turecká agentúra Anatolia. Počet lodí nespresnila.

17:18 Akademik Mikuláš Mušinka, ktorý prednáša na vysokej škole v Užhorode, povedal, že Ukrajinci očakávajú zo strany najbližších susedov vrátane Slovenska väčšiu mieru angažovanosti.

17:15 Ukrajina a Rusko nadviazali kontakty na ministerskej úrovni, potvrdil ukrajinský premiér Jaceňuk.

17:12 Šéf americkej diplomacie Kerry dnes vystúpi v Kyjeve na tlačovej konferencii.

16:56 Ku krymskej armáde údajne prebehlo vyše 5500 ukrajinských vojakov. Predseda krymskej vlády Aksionov povedal pre ruskú agentúru RIA Novosti, že prebehlo 23 z 34 ukrajinských vojenských jednotiek na Kryme.

16:54 Referendum o štatúte Krymu sa nebude presúvať na neskorší dátum, uskutoční sa 30. marca. Podľa agentúry RIA Novosti hovorca parlamentu Konstantinov.

16:50 Ruská armáda sa k údajnej blokáde Kerčskej úžiny zatiaľ nevyjadrila. Ruskí vojaci kontrolujú krymskú časť úzkeho kanála a na ruskej strane sú obrnené vozidlá.

16:05 John Kerry si v Kyjeve uctil obete demonštrácií. "Pomôžeme vám. Prezident Obama plánuje ďalšiu podporu," povedal na Námestí nezávislosti.

Ruské lode blokujú obe strany Kerčskej úžiny

kerc2.jpg

15:57 Ruské lode podľa Reuters blokujú obe strany strategickej Kerčskej úžiny (mapu kliknutím zväčšíte).

15:56 Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov pricestoval do Madridu na stretnutie so šéfkou európskej diplomacie Catherine Ashtonovou.

15:49 Britský šéf diplomacie William Hague povedal, že Británia je "otvorená" prísnejším opatreniam proti Rusku napriek uniknutým dokumentom, ktoré vylučujú ekonomické sankcie.

15:45 Rozhlasová stanica Kerč FM informovala, že ruskí vojaci opúšťajú kerčský trajektový terminál, ktorý obsadili v pondelok. Z mesta vraj odchádzajú nákladiaky plné vojakov i technika.

15:41 Po Putinovom popretí prítomnosti ruských vojsk sa na obsadenej základni Beľbek zrazu objavila "civilná domobrana", ako nazval ruský prezident jednotky na Kryme. Už predtým pre reportéra BBC jeden z ťažko ozbrojených mužov otvorene priznal príslušnosť k ruskej pechote.

15:18 Putin považuje Sergeja Aksionova za legitímne zvoleného predsedu krymskej vlády.

15:14 OBSE sa pripravuje na nasadenie monitorovacej misie, no zatiaľ nemá mandát, ktorý musí schváliť aj Rusko.

15:07 Skupina Hnutie za ruský východ zorganizovala v Charkove menšiu demonštráciu. "Nebezpečenstvo útokov fašistov nepominulo," hovorí líder skupiny. "Ak zaútočia, spoľahneme sa na ruských vojakov".

ot.jpg

Ruský vojak stráži základňu v Perevalnom. Foto - SITA/AP

Ukrajina požiadala Rusko o vydanie Janukovyča

14:55 Ukrajina oficiálne požiadala Rusko o vydanie Viktora Janukovyča, ktorého stíhajú za "masovú vraždu."

14:53 Hovorca ukrajinského národného futbalového tímu vyjadril presvedčenie mužstva o "nedeliteľnosti" krajiny. Hráči nastúpia na priateľský zápas proti USA na Cypre, kam ho z bezpečnostných dôvodov presunuli z Charkova.

14:45 Rusko súhlasilo, že sa v stredu na mimoriadnom stretnutí zíde s predstaviteľmi NATO.

14:31 Turecko upozornilo na prelet ruského špionážneho lietadla popri pobreží Čierneho mora. Do vzduchu vyslali osem stíhačiek F-16, ruský stroj však zostal v medzinárodnom priestore.

14:16 Ukrajinský telekomunikačný systém sa stal podľa šéfa tajnej služby SBU Valentyna Nalivajčenka terčom kyberútoku. Zariadenie na Kryme má blokovať mobilné telefóny členov parlamentu. Čítajte viac

14:15 Meno Vitalija Zacharčenka, bývalého ministra vnútra, pridali na Ukrajine na zoznam hľadaných osôb.

14:13 Parlament v prvom čítaní schválil zmeny v daňových zákonoch, čo lídrovi strany UDAR Vitalijovi Kličkovi umožní kandidovať v predčasných prezidentských voľbách.

14:04 Putin síce odmieta, že na Kryme sú ruskí vojaci, no značky na vozidlách na základni Beľbek hovoria niečo iné.

Spojené štáty pomôžu Ukrajine miliardou dolárov

14:02 Britský minister zahraničia William Hague varoval, že existuje riziko zámernej provokácie.

13:59 Nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier očakáva, že lídri Únie podniknú konkrétne kroky na potrestanie Ruska.

13:50 Biely dom oznámil, že USA vysielajú na Ukrajinu ekonomických poradcov. Majú pomôcť aj s vyhľadávaním ukradnutého majetku.

13:34 Americký minister zahraničných vecí John Kerry pricestoval do Kyjeva.

13:27 Americká vláda poskytne Ukrajine pomoc vo výške miliardy dolárov.

13:11 Ukrajinské sily podľa reportéra BBC opustili základňu Beľbek pri Sevastapoli. Predtým sa požadovali návratu do služby, Rusi vypálili varovné výstrely.

13:08 Predseda vlády Autonómnej republiky Krym Sergej Aksionov má v úmysle vytvoriť krymské ozbrojené sily. Vládu v Kyjeve nepovažuje za legitímnu.

13:04 Moderátorka ruskej štátnej proputinovskej televízie RT Abby Martinová takto dala najavo svoj nesúhlas s ruskou inváziou na Kryme.13:03 Analytici sa zhodujú, že na Kryme sú napriek slovám Vladimira Putina prítomné regulárne ruské špeciálne sily.

13:02 Británia je proti obchodným sankciám voči Rusku.

Zhrnutie vyhlásení Vladimira Putina:

 • Na Ukrajine došlo k protiústavnému prevratu
 • ukrajinskú vláda neuznáva,
 • Janukovyč je stále prezidentom, ale nemá žiadnu budúcnosť
 • vyhradzuje si právo brániť krajanov všetkými spôsobmi
 • opatrenia na Ukrajine považuje za humanitárnu misiu
 • vojaci na Kryme nie sú ruskí, ale miestna domobrana
 • Rusko nechce pripojiť Krym k sebe
 • ruské kroky sú legitímne, lebo Janukovyč žiadal o pomoc
 • na prípadné sankcie doplatí aj samotný Západ

13:38 Rusko bolo podľa Putina pripravené uvoľniť ďalšiu tranžu zo svojej 15-miliardovej pôžičky Ukrajine, západné krajiny však požiadali Moskvu, aby nenakupovalo ukrajinské dlhopisy.

12:37 Predchádzajúca ukrajinská vláda podľa Putina nebojovala s rodinkárstvom a korupciou, preto chcú ľudia vidieť nové tváre. To sa však musí diať ústavne a legitímne.

12:31 Na novinársku otázku, či si vie Putin predstaviť prijateľného kandidáta na ukrajinského prezidenta odpovedal ruský líder záporne. "Ani jedného."

12:27 Putin povedal, že Ukrajina by mala vypracovať novú ústavu a dať o nej hlasovať v referende. "Ale to nie je naša starosť."

12:22 "Nariadil som vláde obnoviť kontakty s ukrajinskými ministerstvami, premiér Medvedev je v kontakte s jeho náprotivkom Jaceňukom," povedal Putin, podľa ktorého však plnohodnotné vzťahy môžu obnoviť až po zvolení nového prezidenta. Ak však "teror" na Ukrajine bude pokračovať, výsledky volieb odmietajú uznať.

12:14 Viktor Janukovyč už podľa Putina nemá žiadnu politickú budúcnosť, čo mu ruský prezident vraj aj povedal. "Ak by sme mu nepomohli, zabili by ho."

12:12 Janukovyč vraj Putina uistil, že nenariadil streľbu do demonštrantov. Ruský prezident pripomína, že existuje názor, že išlo o opozičných provokatérov.

12:08 Putin odmietol, že moc na Kryme prevzali ruskí vojaci, ale menoval ich ako jednotky miestnej domobrany. "Je veľa uniforiem, ktoré vyzerajú podobne," dodal. Krym podľa jeho slov nechce Rusko pripojiť, ale chcú dať ľuďom právo na sebaurčenie. Opatrenia na Ukrajine opísal ako "humanitárnu misiu".

12:08 Pre Putina neexistuje v Kyjeve nikto legitímny, s kým by mohol viesť rozhovory. Ohľadom sankcií vyhlásil, že svet si musí uvedomiť, že ich dôsledky dopadnú na obe strany.

12:06 Putin: "Tí, čo myslia na uvalenie sankcií, by mali myslieť aj na dôsledky, pretože škody budú vzájomné..."

12:03 "Naše konanie je často opisované ako nelegitímne, ale pozrite sa na americké operácie v Afganistane, Iraku a Líbyi. Naše konanie je z pohľadu medzinárodného práva legitímne, pretože legitímny ukrajinský prezident nás požiadal o pomoc," hovorí ruský prezident.

11:58 Putin: "Ukrajina nie je len náš spojenec, sú to naši bratia. Naši vojaci sú priatelia. Nebudú bojovať proti sebe, ale na jednej strane."

putin_konf_res.jpg

11:57 Ľudia na východe podľa Putina žijú v strachu z neonacistov a antisemitov a Rusko si vyhradzuje právo brániť ich všetkými dostupnými prostriedkami.

11:54 Rozmiestnenie vojsk považuje Putin za poslednú možnosť. "Momentálne nie je potrebné vyslať vojsko na Ukrajinu, ale táto možnosť je stále tu."

11:52 Putin: "Ukrajinský parlament je čiastočne legitímny, ale neplatí to o vláde a obzvlášť o prezidentovi Turčynovi. Aj keď Janukovyč nemá žiadnu moc, stále je podľa práva legitímnym prezidentom."

11:44 "Rozumiem ľuďom na majdane, ktorí požadujú radikálnu zmenu," hovorí Putin. Janukovyč podľa neho urobil všetko, čo opozícia chcela a prakticky odovzdal moc.

11:38 Putin vyhlásil, že to, čo sa stalo na Ukrajine, bolo "protiústavným zvrhnutím a ozbrojeným prevzatím moci".

11:35 Ukrajinskí pohraničníci tvrdia, že východná hranica s Ruskom je napriek napätiu stále pod ich kontrolou.

11:23 Prvý kanál ruskej televízie v zázname odovzdávania Oscarov vystrihol časť príhovoru Jareda Leta, v ktorom tento herec vyjadril podporu "bojovníkom za slobodu" na Ukrajine a vo Venezuele. Čítajte viac

11:16 Ruský plynárenský gigant Gazprom od apríla prestane dodávať Ukrajine zemný plyn za zvýhodnené ceny, píše RIA

11:15 Ukrajinskí regrúti dostávajú vojenské inštrukcie na kyjevskom majdane.

kyjev_r9136_res.jpeg

FOTO - SITA/AP

Ukrajina ratifikovala zmluvu o pôžičke od Únie

11:13 Väčšina členov kremeľskej rady pre ľudské práva, Putinovho poradného orgánu, odsúdila ruskú inváziu na Krym.

10:56 Ukrajinského premiéra Arsenija Jaceňuka pozvali na mimoriadny summit Únie, ktorý na štvrtok do Bruselu zvolal predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

10:45 Kremeľ sa podľa všetkého dištancuje od vyjadrení svojho ekonomického poradcu Sergeja Glazjeva, ktorý varoval USA pred sankciami. Podľa Moskvy ide o jeho osobný názor.

10:41 Ukrajinský parlament prijal uznesenie, v ktorom oznamuje Rusku, že žiadať o zaslanie vojsk na Ukrajinu, môže len samotný parlament. Za hlasovalo 239 poslancov, píše Ukrajinská pravda.

10:37 V najbližších minútach by mal vystúpiť Vladimir Putin, píše Guardian.

10:36 Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier po stretnutí s ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom povedal, že na obzore nie je žiadne riešenie ukrajinskej krízy.

10:35 Ukrajinský parlament ratifikoval zmluvu o pôžičke 610 miliónov eur od Európskej únie. Pôžičku schválili už pred rokom, no za Janukovyčova ju neratifikovali.

10:15 Na letisko Beľbek podľa reportéra izraelského Haaretzu Anshela Pfeffera mieri skupina proruských Krymčanov v snahe dostať odtiaľ Ukrajincov preč. Tí zatiaľ pofajčievajú a čakajú na reakciu Rusov. Červenú vlajku, ktorú držia, mali bojoví letci bojujúci s nacistami počas druhej svetovej vojny.

Policajných veliteľov prepustili

10:14 Na Ukrajine prepustili zhruba 90 percent najvyšších policajných veliteľov, pretože sa zdiskreditovali počas protestov, oznámil minister vnútra Arsen Avakov.

09:59 Ekonomický poradca Kremľa zároveň varoval, že americký finančný systém by čelil krachu, ak by Moskva podnikla protiopatrenia voči prípadným sankciám. Rusko môže odmietnuť splácať pôžičky americkým bankám a vzdať sa dolára ako rezervnej meny, uviedol Gazajev podľa RIA.

09:58 Rusko zníži svoju ekonomickú závislosť od USA na nulu, ak naň Spojené štáty uvalia sankcie, vyhlásil ekonomický poradca Kremľu Sergej Glazjev.

09:50 Európa má najväčšie zásoby zemného plynu najmenej od roku 2009, informuje Bloomberg. Tento fakt znižuje obavy z prerušenia dodávok cez Ukrajinu, ktorou prechádza do Európy veľká časť ruského plynu.

plyn_res.jpg

09:34 Letisko v Beľbeku, na ktorom Rusi varovne strieľali do vzduchu, chcú ukrajinskí vojaci strážiť spoločne s tými ruskými. Na Twitteri to napísal reportér Time Simon Shuster. Odpoveď Rusov má byť známa do dvoch hodín.

09:24 Bude vojna Západu s Ruskom? Aké diplomatické prostriedky sa dajú využiť? A aká bude odpoveď Ruska? Prečítajte si 7 otázok a odpovedí

09:19 Šéfka diplomacie Európskej únie Catherine Ashtonová sa má v Madride poobede stretnúť s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.

Rusi na letisku varovne strieľali do vzduchu

08:56 Situácia na Kryme bola v noci pokojná, tvrdí agentúra UNIAN. Zaznamenali však dva neúspešné pokusy o prienik do areálu štábu ukrajinského vojenského námorníctva.

08:50 Ukrajinskí pohraničníci podľa agentúry UNIAN informovali o sústreďovaní ruskej bojovej techniky na ruskej strane hraníc s Charkovskou, Luhanskou a Doneckou oblasťou.

08:47 Ruské jednotky na letisku Beľbek varovne strieľali do vzduchu, keď sa okolo tristo ukrajinských vojakov z miestnej posádky dožadovalo návratu do služby, informuje AP.

08:26 Tatári uskutočnili na Kryme prvý protest proti ruským vojakom. Bezpečnostné obavy donútili organizátorov uskutočniť zhromaždenie na okraji Simferopoli ako čisto ženské podujatie.

08:11 Trojica juhoukrajinských miest Cherson, Odesa a Mykolajiv podľa podpredsedu krymského parlamentu Serhija Cekova vyjadrila záujem pripojiť sa ku Krymu, ak sa obyvatelia polostrova v nadchádzajúcom referende vyslovia pre rozšírenie autonómie. Informovala o tom agentúra RIA Novosti.

Putin poslal vojakov z cvičenia na základňu

07:47 Americká veľvyslankyňa pri OSN Samantha Powerová v noci na mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN odmietla tvrdenia Moskvy o hrozbách, ktorým v súčasnosti čelia rusky hovoriaci občania Ukrajiny. "Neexistujú dôkazy o tom, že by etnickí Rusi boli v ohrození," vyhlásila.

07:34 Británia síce upozornila Rusko na možnosť sankcií, no v skutočnosti ich odmieta, aby Londýnu udržala status finančnej metropoly pre Rusov. Vyplýva to podľa BBC z dokumentu, ktorý istý vládny predstaviteľ z nepozornosti ukázal fotografovi.

07:28 Putin nariadil vojakom, ktorí sa zúčastnili na tohtotýždňových vojenských cvičeniach na západe krajiny pri hraniciach s Ukrajinou, aby sa vrátili na základňu.

07:23 Spojené štáty v dôsledku krízy na ukrajinskom polostrove Krym zmrazili všetky vojenské kontakty s Ruskom. Čítajte viac

07:19 O štvrtej hodine ráno SEČ malo vypršať ultimátum, ktoré podľa ukrajinskej vlády dala ruská Čiernomorská flotila ukrajinskej armáde na Kryme. Rusko správy o ultimáte označilo za nezmysel, k žiadnemu incidentu neskôr nedošlo.

Zdroje príspevkov: BBC, The Guardian, Kyiv Post, Interfax, Reuters

Editori: Martin Lipták, Andrej Sarvaš, Marek Bažík

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 022
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 7 562
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 6 589
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 5 441
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 971
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 817
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 814
 8. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 786
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 1 690
 10. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 1 180

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.

KULTÚRA

Manžel režíroval jej milostnú scénu. Kate Winslet s tým mala problém

S Titanicom sa jej kariéra iba rozbiehala.

Neprehliadnite tiež

Svet

Vyjednávač Únie ocenil pozitívny tón Mayovej pri brexite

Návrh Británie o prechodnom období signalizuje podľa Barinera konštruktívneho ducha.

Svet

Lavína v Alpách strhla turistov, jeden neprežil

Padajúca lavína strhla štvorčlennú rodinu.

Svet

Orbán sa modlí za Merkelovej víťazstvo v nemeckých voľbách

Maďarský premiér sa obáva o eurofondy, ak by voľby vyhralo SPD.

Svet

V Nemecku objavili pesticídy vo väčšine testovaných vzoriek piva

Stopy po rôznych pesticídoch objavili v 18 z 22 odobratých vzoriek.