SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Ukrajincom hrozili ultimátom, USA už hovoria o izolácii Ruska

Ultimátum, aby sa Ukrajinci na Kryme vzdali, inak na nich zaútočia, Rusko neskôr dementovalo.

Ruský vojak na ukrajinskej základni. (Zdroj: SITA/AP)

Kľúčové udalosti:

  • Donecká oblasť rozhodne o svojom štatúte v referende, chce ho aj Odesa

  • Únia rázne vyzvala Rusko, aby opustilo Krym, a zvažuje sankcie

  • Rubeľ klesol na historické minimum, Rusko predávalo z rezerv

Ukrajinskí vojaci dostali od ruskej flotily ultimátum, aby sa vzdali, inak na nich zaútočia. Neskôr to ruské ministerstvo obrany dementovalo.

00:03 Francúzsky veľvyslanec pri OSN Gerard Araud vyzval krajiny, aby "nechali Ukrajincov samých rozhodnúť o svojom osude". Narážal tým na prezidentské voľby, ktoré majú byť 25. mája.

23:59 Moskva neberie návrat Janukovyča k moci na svoju zodpovednosť, povedal na zasadnutí OSN ruský veľvyslanec Vitalij Čurkin.

23:46 Slovensko posilní ochranu východnej hranice. Rozhodla o tom na svojom mimoriadnom rokovaní Bezpečnostná rada Slovenska.

23:39 Po niekoľkých silných vyhláseniach o rastúcej kríze na Ukrajine mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN odročili.

23:31 Rusko odmietlo požiadavku na rozmiestnenie pozorovateľov OBSE na Ukrajine.

23:19 "Som tiež rusky hovoriaca osoba, a napriek tomu nepotrebujem žiadnu podporu," prehlásil na zasadnutí Bezpečnostnej rady ukrajinský vyslanec pri OSN Jurij Sergejev a začal hovoriť po rusky.

23:10 Od 24. februára vyslalo Rusko na Krym 16-tisíc vojakov, povedal ukrajinský vyslanec pri OSN Jurij Sergejev. Jeho ruský náprotivok Vitalij Čurkin mu oponoval, že Rusko môže podľa dvojstrannej zmluvy vyslať na Krym až 25-tisíc vojakov.

23:01 BBC pripomína, že Janukovyčov "pozývací list" pre ruskú armádu je datovaný 1. marca a prvé ruské jednotky sa začali presúvať po Kryme už 27. februára.

22:58 Ukrajinský vyslanec pri OSN Jurij Sergejev povedal, že Kyjev ešte len dostane oficiálnu odpoveď Moskvy, prečo ilegálne zasiahla na Kryme.

22:32 Americká veľvyslankyňa pri OSN Samantha Power na zasadaní Bezpečnostnej rady povedala, že neexistuje "žiadny dôkaz", že etnickí Rusi a rusky hovoriaci obyvatelia Ukrajiny sú v ohrození.

22:26 Tymošenková vyzvala na intervenciu zo Západu. "Žiadam celý svet, každého svetového lídra osobne, aby použil všetky možnosti na to, aby Ukrajina neprišla o Krym."

Janukovyč žiadal Putina o vojenský zásah

22:22 Na následky zranení zomrel ďalší aktivista z majdanu. 26-ročného Artema Mazura neznámi útočníci 18. februára v Kyjeve brutálne zbili, neprežil následky otvorenej fraktúry lebky.

22:07 Ruský zástupca pri OSN Vitalij Čurkin ukázal ďalším členom Bezpečnostnej rady list od zvrhnutého prezidenta Janukovyča, v ktorom žiada Putina o pomoc ruských ozbrojených síl. Píše, že na Kryme sú ohrozené práva ľudí a pod vplyvom Západu tam dochádza k teroristickým činom.

21:53 Ukrajinskí pohraničníci podľa Reuters oznámili, že kontrolné stanovište trajektov medzi Ruskom a Ukrajinou obsadili ruskí vojaci, čím majú pomôcť preprave ďalších vojakov.

21:37 Minister obrany Igor Tenyukh oznámil, že na území Ukrajiny je v súčasnosti 16-tisíc ruských vojakov, z toho asi 5500 presunutých vojakov tvoria príslušníci špeciálnych jednotiek.

21:31 V utorok sa uskutoční schôdzka NATO k situácii na Kryme, ktorú iniciovalo Poľsko.

21:30 Európske trhy pre krízu na Ukrajine klesli v pondelok o 3,5 percenta. Pokles cítia na začiatku obchodovania aj v USA.

21:18 Medzinárodný paralympijský výbor neočakáva, že športovci budú bojkotovať hry v Soči, ktoré sa začínajú už v piatok.

21:08 „EÚ uznala, že to, čo urobilo Rusko na Kryme, je akt agresie. A všetci vieme, čo to znamená v medzinárodnom práve,“ povedal po stretnutí ministrov zahraničných vecí šéf poľskej diplomacie Radoslaw Sikorski. (čítajte viac)

Obama: Rusko je na nesprávnej strane dejín

20:28 Americký prezident Obama vyhlásil, že ruské kroky na Ukrajine sú porušením medzinárodného práva. Rusko je podľa neho "na nesprávnej strane dejín" a USA zvažujú sankcie, ktoré by ho mohli izolovať.

20:13 Podľa prezidenta Turčynova obnovili ukrajinské sily poriadok na juhu a východe. Nie ja jasné, či tým myslel prevzatie kontroly nad budovami regionálnych vlád v Odese, Donecku a Lugansku, ktoré cez deň obsadili proruskí demonštranti.

19:58 Dočasný prezident Turčynov nepodpíše nový jazykový zákon, ktorý by zrušil ruštinu ako druhý úradný jazyk v rusky hovoriacich oblastiach. Tvrdí, že je neprofesionálne pripravený a že vypracovať treba taký návrh, ktorý prispeje k rozvoju všetkých jazykov na Ukrajine.

19:55 V Charkove stále prebiehajú pokojné demonštrácie proruských obyvateľov i prívržencov majdanu.

19:37 Dočasný ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov vyzval Rusko, aby ukončilo "agresiu a pirátstvo". Ruských síl na Kryme podľa neho stále pribúda.

19:24 Šéf britskej diplomacie William Hague vyhlásil, že aktuálna krymská kríza je najväčšou v 21. storočí.

19:23 Spojené štáty začínajú zvažovať sankcie voči Rusku.

19:17 Napriek tomu, že Rusko správy o ultimátu popiera, editor Kyiv Post Christopher Miller tvrdí, že slová o ultimáte adresovala ruská loď cez amplióny ukrajinskej lodi Slavutič v prístave v Sevastopoli.

Európska únia reagovala ostro, žiada stiahnutie Ruska

19:12 Ministri zahraničných vecí EÚ vydali spoločné stanovisko, v ktorom "ostro odsudzujú jasné porušenie ukrajinskej suverenity ako aktu agresie zo strany ruských síl." Rusko vyzvali, aby okamžite stiahlo svoje jednotky. (celé vyhlásenie)

19:00 Vo štvrtok sa pre situáciu na Ukrajine v Bruseli mimoriadne zídu európski premiéri.

18:59 Americký viceprezident Joe Biden vyzval v telefonickom rozhovore ruského premiéra Dmitrija Medvedeva, aby Rusko stiahlo svoje jednotky.

18:55 Poľský minister zahraničia Radoslaw Sikorski pre BBC povedal: "Najväčší strach mám z toho, že ruské úrady uveria ich vlastnej propagande a urobia fatálne chyby, ktorými otvoria brány pekla".

18:53 Podľa šéfky európskej diplomacie Cathrine Ashtonovej zavedie Únia sankcie voči Rusku, ak sa nebude snažiť o ukľudnenie situácie.

18:43 Ruský senátor Andrej Klimov pre BBC povedal, že slová o ruskej intervencii sú len výsledkom propagandy.

18:42 Krajiny EÚ nie sú jednotné v otázke sankcií voči Rusku, povedal šéf slovenskej diplomacie Lajčák. Prevažuje však tendencia, že Únia musí vyvodiť dôsledky. Podporuje ju aj Slovensko.

18:40 Bezpečnostná rada OSN zasadne mimoriadne na žiadosť Ruska o 21:30 SEČ.

18:39 Na protest proti situácii na Ukrajine nepošlú USA prezidentskú delegáciu na paralympiádu v Soči.

18:30 Agentúra Interfax píše, že ukrajinskí pohraničníci posilnili kontroly na hraniciach z Rusko, aby zabránili prípadnému príchodu "organizovaných skupín, ktoré by sa mohli zúčastniť na akciách extrémistického charakteru."

Kríza na Kryme v jednej infografike:

krym-web_r9382_res.jpg

18:18 Ukrajinské ministerstvo obrany pre agentúru Interfax potvrdilo, že dostalo ultimátum od šéfa Čiernomorskej flotily Vitka do utorka 4:00 SEČ.

18:14 Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom vyhlásila, že napriek výzvam na sankcie, sa Európa v najbližších rokoch stane ešte závislejšou na jej dodávkach, píše Reuters.

18:04 Vyhrážky ultimátom mohli byť snahou Ruska zastrašiť Ukrajinu, písal už skôr portál Kyiv Post. Minimálne z jednej ruskej lode zneli cez megafón.

18:03 Vstup cudzích vojsk na územie Ukrajiny je porušením medzinárodného práva, zhodli sa prezident Gašparovič, predseda Národnej rady Paška a premiér Fico. (čítajte viac)

Dostala Ukrajina ultimátum?

17:57 Ruské ministerstvo obrany poprelo informácie o ultimáte označilo ho za úplný nezmysel, píšu vedomosti.ru. Neskôr ho poprel aj hovorca ruskej čiernomorskej flotily.

17:51 Protest pred ruským veľvyslanectvom v Bratislave sa pomaly končí. Jeho zamestnanec prebral petíciu za stiahnutie vojsk.

17:42 Dôstojník ukrajinského námorníctva Alexej Kyrylov potvrdil zo základne v Sevastopoli pre televíziu Kanál 5 ruské ultimátum.

17:34 Podľa agentúry Reuters by sa malo do štyroch hodín uskutočniť mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, o ktoré požiadalo Rusko.

17:28 Nedávno prepustený bývalý ruský ropný magnát Michail Chodorkovskij vyhlásil, že v záujme zastavenia krviprelievanie je pripravený vycestovať na ktorékoľvek miesto Ukrajiny. Prítomnosť medzinárodne uznávaných osobností podľa neho zabráni stupňovaniu napätia.

17:19 Hovorcovia ruského ministerstva obrany ultimátum pre Ukrajinu nekomentujú. Podľa korešpondenta BBC z Moskvy to nie je prekvapivé - ak armáda naozaj hrozí útokom, nie je pravdepodobné, aby čosi priblížila.

17:06 Zdroje z ukrajinského ministerstva obrany potvrdili, že Ukrajina dostala od ruskej Čiernomorskej flotily ultimátum: pokiaľ jednotky na Kryme do utorkového rána 4:00 SEČ nekapitulujú, budú čeliť totálnemu útoku. Ultimátum mal stanoviť šéf flotily Aleksander Vitko, útok má hroziť celému Krymu.

17:05 Pred ruskú ambasádu v Bratislave, ktorú strážia policajti, prišlo protestovať 300 až 400 ľudí. Podpisujú výzvu Putinovi, aby stiahol vojská.

17:03 V Kaliningradskom a Leningradskom regióne prebiehajú manévre ruskej Baltskej flotily, na miesto prišiel aj Vladimir Putin. Cvičenia sa zúčastňujú pechota, tanky, delostrelectvo i protivzdušná obrana.

17:02 Dolná komora ruského parlamentu zaregistrovala návrh zákona, ktorý zjednoduší pripojenie Krymu k Ruskej federácii, informovala agentúra Ukrinform.

16:44 Rusko ostro odsúdilo postoj siedmich západných mocností z G8, ktoré pozastavili prípravy na júnový summit v Soči.

Únia preruší uvoľňovanie víz pre Rusov

16:37 Európski ministri zahraničia sa dohodli, že prerušia rozhovory s Ruskom o uvoľnení víz.

16:28 Fico vyhlásil, že situáciu na Ukrajine môže vyriešiť len dodržiavanie medzinárodného práva. Slovensko má podľa neho dostatočné zásoby ropy a zemného plynu, problémy by však mohli nastať pri dovoze železnej rudy. Slovensko tiež sprísnilo ochranu na hraniciach.

16:21 Rusko dalo ukrajinským jednotkám na Kryme ultimátum na vzdanie sa do 4:00 SEČ. S odvolaním sa na zdroje z ukrajinského ministerstva obrany o tom informovala agentúra Interfax-Ukrajina. Informáciu zatiaľ nikto oficiálne nepotvrdil.

16:17 Bielorusko dočasne zakázalo dovoz bravčového z Ukrajiny.

16:10 Ukrajinské ministerstvo vnútra má informáciu, že sa provokatéri chystajú v utorok v noci zabiť na Kryme troch až štyroch ruských vojakov. Útok má poslúžiť ako zámienka pre vyslanie ruských vojsk.

15:50 Ruský premiér Medvedev vydal pokyn k výstavbe mosta cez Kerčský prieliv, ktorý skráti cestu z ukrajinského Chersonu do Novorossijska o 450 kilometrov. Výstavba by mala trvať štyri až päť rokov.

15:37 Mimoriadne zasadnutie slovenskej Bezpečnostnej rady o vývoji na Ukrajine bude o 20:00.

15:35 Pred proruskými demonštrantmi v Odese chcel vystúpiť gubernátor. Dav ho vypískal, žiada zastaviť rokovania s Kyjevom a referendum o samostatnosti.

15:31 Proruskí demonštranti žiadajú referendum aj o štatúte Odeskej oblasti. Prívržencom ukrajinskej menšiny sa to nepáči, ak sa však dostanú k megafónu, ľudia ich vypískajú alebo postrkujú. Obe skupiny sa snažia oddeliť policajti.

Rusko zasiahlo na podporu rubľa

15:11 Cena ropy vyskočila pre krymskú krízu na tohtoročné maximum.

15:10 Podporu Ukrajine vyslovili aj slovenskí analytici z IVO, Central European Policy Institute či Slovenskej atlantickej komisie. Vyzývajú na rýchly a jednoznačný postoj Slovenska.

15:08 V Odese doobeda zaútočili proruskí aktivisti na zasadnutie regionálnej rady. Do sály vošiel líder Národnej alternatívy Davidčenko a žiadal o slovo. Predseda mu to neumožnil, dav rozbil dvere a vtrhol do budovy.

Ľudia strhli ukrajinskú zástavu a vytiahli ruskú. Proruských demonštrantov je v pondelok pred úradom asi 700, v nedeľu sa však konal proukrajinský pochod, ktorého sa zúčastnilo okolo desaťtisíc ľudí.

15:08 Ruské ministerstvo zahraničia vidí vo vyjadreniach šéfa americkej diplomacie Kerryho neakceptovateľné vyhrážky. Kerry v nedeľu hovoril o neuveriteľnom akte ruskej agresie.

14:52 Ruská centrálna banka dala na podporu klesajúceho rubľa dve percentá svojich zlatých a devízových rezerv.

14:51 Európska únia zvažuje mimoriadny summit. Podľa neoficiálnych informácií by sa mohol konať vo štvrtok.

14:50 Ukrajina splní požiadavky Medzinárodného menového fondu, aby dostala pôžičku a vyhla sa bankrotu, vyhlásil premiér Jaceňuk.

14:45 Podpredseda krymského parlamentu Cekov predložil návrh, aby sa Krym riadil moskovským časom.

14:40 Čečenský líder Kadyrov je podľa vlastných slov pripravený vycestovať spolu s dobrovoľníkmi na Ukrajinu, aby chránili civilistov, ak to bude potrebné.

O Doneckej oblasti rozhodne referendum

14:30 Šéf britskej diplomacie Hague v Kyjeve vyhlásil, že svet nenechá Ukrajinu napospas Rusku.

14:25 O štatúte Doneckej oblasti rozhodne referendum. Tamojší poslanci vyhoveli požiadavkám proruských demonštrantov a samozvaného gubernátora Gubareva.

14:13 Ministri zahraničných vecí Nemecka, Británie a Francúzska chcú rokovať s Ruskom aj Ukrajinou, aby zabránili zhoršeniu krízy. Ak by Rusko odmietlo spolupracovať, nevylúčili ekonomické sankcie.

14:03 Najmenej sto proruských demonštrantov obsadilo prvé poschodie sídla oblastnej rady v Donecku. Vyššie sa však nedostali, pretože výťahy neboli funkčné a dvere uzamknuté.

13:40 Šéf českej diplomacie Zaorálek navrhne, aby Európska únia prestala rokovať s Ruskom o uvoľnení víz.

13:36 Na Krymskom moste v Moskve protestoval proti invázii kňaz Jakov Krotov. Stál na zábradlí a držal v ruke plagát s nápismi: Nie invázii na Ukrajinu a Krym - most priateľstva, nie tankov. Zastavovali sa pri ňom ľudia a podľa portálu life.pravda.com mu vyslovovali podporu.

13:30 Budovy regionálnych vlád v Donecku a Odesse sa pokúšajú obsadiť proruskí aktivisti.

 

Protest v Moskve: Nie invázii na Ukrajinu a Krym - most priateľstva, nie tankov

V Sevastopoli zakotvili dve ruské bojové lode

13:23 V Simferopole lemujú hlavnú cestu stovky žien, ktoré odmietajú ruskú agresiu a skandujú: Krym za mier, Krym nechce vojnu, Krymské ženy za mier, Putin preč z Krymu.

13:21 Ukrajinská pohraničná služba informovala, že dve ruské bojové lode v nedeľu zakotvili v krymskej Sevastopoli.

13:18 Britský premiér Cameron v pondelok načrtne rozsah možných sankcií voči Rusku. V hre je aj spomalenie udeľovania víz pre ruských biznismenov, informuje denník The Guardian.

13:13 Tymošenková bude môcť kandidovať v prezidentských voľbách 25. mája. Dočasný prezident Turčynov podpísal zákon o rehabilitácii, ktorý sa okrem expremiérky vzťahuje aj na exministra vnútra Lucenka.

13:11 Pred ruským veľvyslanectvom v Bratislave na Godrovej ulici sa o piatej hodine uskutoční protest proti intervencii na Kryme.

13:09 Pred ruským konzulátom v Charkove sa koná proukrajinská demonštrácia.

12:59 Krymská kríza vyhnala cenu unce zlata na najvyššiu úroveň za štyri mesiace. V pondelok dopoludnia na krátky čas predávala za 1350 dolárov.

12:55 Ukrajina má po predošlej vláde dlh voči Rusku 1,5 miliardy dolárov, ale pokúsi sa zaplatiť 400 miliónov dolárov za februárové dodávky zemného plynu, vyhlásil minister energetiky Prodan.

12:50 Počas noci narušili ukrajinský vzdušný priestor ruské stíhačky, oznámilo ukrajinské ministerstvo obrany.

Ukrajina zdvojnásobila dodávky plynu

12:33 Janukovyča stíhajú za piatkové vystúpenie v ruskom meste Rostov na Done. Podľa ukrajinskej prokuratúry sa pokúsil o zvrhnutie platného ústavného poriadku.

12:28 Podľa Ivana Štefanca z SDKÚ by si malo Slovensko predvolať ruského veľvyslanca a stiahnuť veľvyslanca z Moskvy. Požiadal o zvolanie Výboru pre európske záležitosti, na ktorom žiada odsúdiť ruskú intervenciu.

12:25 Ukrajina v posledných dňoch zdvojnásobila dovoz ruského zemného plynu. Podľa analytikov sa ho snažila za nižšiu cenu doviezť toľko, koľko je možné.

12:23 Kálmán Petőcz z Helsinského výboru pre ľudské práva chápe snahu obyvateľov Ukrajiny brániť sa. Pripomenul, že Ukrajina bola v 20. storočí ťažko skúšaná v dôsledku politík boľševického aj nacistického režimu.

12:20 Zosadený prezident Janukovyč na návštevu do Česka nepríde. Pražský hrad adresoval pozvánku najvyššiemu predstaviteľovi Ukrajiny. A tým je teraz Turčynov.

12:08 Šéf britskej diplomacie William Hague prisľúbil na rokovaniach v Kyjeve finančnú pomoc vo výške desať miliónov libier. Vojenskú intervenciu zatiaľ Británia nezvažuje.

11:57 Na záberoch ukrajinskej BBC je vidieť, ako proruskí vojaci obsadili hlavné sídlo námorných síl v Sevastopoli.

 

Ukrajinský premiér: Krymu sa nevzdáme

11:48 Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyzval Západ, aby odložil bokom geopolitické kalkulácie a v prvom rade myslel na ukrajinský ľud.

11:42 Krym nikto nikomu nevydá, povedal premiér Arsenij Jaceňuk. "Neexistuje žiadny dôvod na použitie sily proti Ukrajincom a civilistom, žiadny dôvod na vstup ruských vojenských kontingentov nebol, nie je a ani nebude," citovala Jaceňuka agentúra Interfax.

11:38 Ruský premiér Dmitrij Medvedev údajne nariadil vybudovanie mostu v Kerčskom prielive, ktorý oddeľuje Krym od Ruska, informuje Guardian.

kerc2.jpg

Kerčský prieliv

 

11:35 Zvrhnutý prezident Janukovyč na zozname hľadaných osôb ukrajinského ministerstva vnútra.

 

11:31 Server kerch.com. ua sa telefonicky spojil s kapitánom Kerčského oddielu morskej ochrany Sergejom Šamšurom, ktorý potvrdil, že neznámi vojaci sú stále v objekte, ale zatiaľ je pokoj. Na lodiach vejú ukrajinské vlajky a je ich viac ako inokedy. Vojaci fungujú v bežnom režime. Kapitán povedal, že od verejnosti zatiaľ nepotrebujú žiadnu pomoc a netreba podliehať panike.

11:27 Rusko zablokovalo trinásť internetových stránok zameraných na podporu protestného hnutia na Ukrajine, ktoré viedlo k zosadeniu Janukovyča.

11:24 Na Kryme je aktuálne približne 15-tisíc ruských vojakov a plavbe do Čierneho mora bráni desať lodí ruskej Čiernomorskej flotily, informovala agentúra UNIAN.

11:21 Misia Medzinárodného menového fondu pricestuje v pondelok do Kyjeva, kde v utorok začne konzultácie o podmienkach poskytnutia finančnej pomoci. Vláda potrebuje na odvrátenie bankrotu 35 miliárd dolárov.

Gazprom zvažuje zvyšovanie cien plynu

11:19 Ruský Gazprom varoval Ukrajinu, že jej môže zvýšiť ceny plynu po prvom kvartáli, informuje Guardian.

11:13 Informácia, podľa ktorej príslušníci maďarskej menšiny v Zakarpatskej oblasti prekročili ukrajinsko-maďarské hranice pre obavy z mobilizácie, sa nebola pravdivá. Maďarský spravodajský server Index.hu správu dementoval.

11:07 Ruské jednotky obsadili prístavisko trajektov v meste Kerč na východy Krymu. Zvýšilo to obavy, že Moskva plánuje na strategický Krym vyslať ďalších vojakov.

11:05 USA zrušili pozvanie pre predstaviteľov ruskej štátnej veterinárnej agentúry, ktorí mali tento týždeň v Amerike absolvovať sériu rokovaní. Moskva obvinila Washington zo sabotáže.

majdan_r7116_res.jpeg

Medzičasom na Majdane. Foto - SITA/AP

11:03 Ukrajinská televízia Espreso vysiela naživo zábery spred základne v Perevaľnom na Kryme. Ľudia pred základňou držia ruskú vlajku a blokujú cestu. Vojaci bez označenia a s maskami na tvári stoja a fajčia.

10:48 V Moskve padli prvé tresty za protesty proti okupácii Krymu. Opoziční aktivisti Vladislav Dronov a Roman Nemučinskij dostali päť dní väzenia. Policajti zadržali vyše 360 ľudí.

10:39 Ruský vyšetrovací výbor začal trestné stíhanie lídra ukrajinského radikálneho hnutia Pravý sektor Dmytra Jaroša pre podozrenie z podnecovania terorizmu, aj keď je na Ukrajine.

10:30 Bývalý veliteľ Denis Berezovskij, ktorý v nedeľu prešiel na stranu Ruska, sa spolu so skupinou kozákov s ruskými trikolórami vlámali do budovy štábu námorných síl v Sevastopoli. Žiadali veliteľov, aby prebehli. Berezovského, na ktorého je vydaný zatykač pre vlastizradu, nezadržali, pretože táto právomoc im nepatrí, píše Ukrajinska Pravda.

Berezovskij neúspešne žiadal veliteľov, aby prebehli

 

 

Ruská burza sa prepadla o desatinu

10:18 Na trhoch rastú ceny ropy aj plynu. Rusko vlani uspokojilo 12,6 percenta svetového dopytu po rope a súčasne bolo hlavným svetovým exportérom zemného plynu. Medzinárodná agentúra pre energiu upozornila, že akékoľvek ekonomické sankcie proti Rusku povedú k obmedzeniu dodávok, čo sa prejaví v raste ich ceny.

10:12 Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a jeho čínsky rezortný partner Wang I hovorili o Ukrajine. Ich názory na situáciu sa z veľkej časti zhodujú, oznámila Moskva. Čína rozhovor nekomentovala.

10:09 Šéf britskej diplomacie William Hague vyjadril obavu, že sa Rusko nezastaví obsadením Kryme a pošle svoje jednotky ďalej na ukrajinské územie. Ak Vladimir Putin nezmení kurz, tvrdo zaplatí, varoval. Intervenciu na Kryme označil za najvážnejšiu krízu v Európe od začiatku 21. storočia.

10:04 Ruská centrálna banka v pondelok zvýšila základnú úrokovú sadzbu o 1,5 percentuálneho bodu, aby podporila domácu menu, ktorá sa prepadla na historické dno. Rubeľ sa obchodoval za 36,44 dolára a prekonal predchádzajúci negatívny rekord z roku 2008. Ruská burza sa v pondelok ráno prepadla o desatinu.

rubel_low.jpg

Rusi obsadili väčšinu Krymu

10:00 Rada pre ľudské práva pri prezidentovi Ruska odporučila nevyslať ruské jednotky na Ukrajinu, informovala ukrajinská tlačová agentúra UNN.

09:45 Skupina ruských útočníkov neskoro večer obsadila aj sídlo pohraničnej služby v Kerči, kde zlikvidovali komunikačnú techniku, ako aj monitorovacie zariadenia. Väčšia časť ukrajinských vojakov sa po útoku presunula na zakotvené lode.

 

 

09:37 Ruské jednotky podľa ukrajinskej agentúry RBK dokončili v noci obsadenie ukrajinskej vojenskej posádky v zálive Balaklava pri Sevastopoli. Pod kontrolou okupačných jednotiek sú aj objekty sevastopolského medzinárodného letiska Beľbek. Základňu vo Feodosii však podľa Guardianu Ukrajinci udržali a výzvu na zloženie zbraní odmietli.

09:34 Ruskí vojaci v ​​noci obsadili ďalšie vojenské objekty a administratívne budovy. Na viacerých miestach sa im podarilo odzbrojiť príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl.

09:15 Ukrajinskí pohraničníci podľa BBC hlásia nárast počtu obrnených vozidiel na ruskom pobreží Kerčského prielivu, ktorý oddeľuje východnú časť Krymu od Ruska.

Kerčský prieliv

kerc_res.jpg

Rubeľ je na historickom minime

09:10 Ruský rubeľ sa v pondelok prepadol na historické minimum voči doláru a euru. Ruské akcie stratili 7 percent.

08:54 Ukrajinská pohraničná stráž vyhlásila, že v niektorých častiach Krymského polostrova Rusko blokuje mobilnú telefonickú komunikáciu.

08:49 Najdôležitejšie rozhodnutie, ktoré musí Putin urobiť, je, či bude pokračovať v presune jednotiek do ďalších častí Ukrajiny. Podľa Guardianu to povedal nemenovaný predstaviteľ americkej administratívy.

ukr2_r4493_res.jpeg

Žena plače počas nedeľňajšieho zhromaždenia na kyjevskom Majdane.
Foto - SITA/AP

08:44 Spojené štáty uznali, že Moskva má kompletnú kontrolu nad Krymom. Šéf diplomacie John Kerry poletí do Kyjeva, aby podporil novú vládu, píše Guardian.

07:49 Ministri financií zo Skupiny G7 sa dohodli na poskytnutí záchranného finančného balíka pre Ukrajinu. Výšku pomoci však nezverejnili. (čítajte viac)

06:52 Partneri Ruska v zoskupení G8 (Británia, Francúzsko, Japonsko, Kanada, Nemecko, Taliansko, USA) v ešte nedeľu odsúdili konanie Moskvy na Ukrajine a zároveň oznámili pozastavenie svojej účasti na prípravách summitu, ktorý sa má v lete konať v ruskom Soči. Celé vyhlásenie G7

06:42 Od konca studenej vojny ešte nehrozil globálny konflikt tak, ako po víkendovej invázii ruských vojakov na Krym. Tu je výber najdôležitejších udalostí z nedele:

  • ruské jednotky bez vážnejšieho odporu dostali pod kontrolu prakticky celé územie a strategické objekty Krymu
  • nový šéf ukrajinského námorníctva prešiel na ruskú stranu, odvolali ho
  • predseda parlamentu proruskej autonómnej Krymskej republiky priznal, že pred inváziou neprišiel o život žiadny ruský občan, čo bola hlavná zámienka vojenského zásahu Moskvy
  • v Bruseli zasadalo NATO a dôrazne vyzvalo Rusko, aby stiahlo svojich vojakov
  • Spojené štáty ústami prvýkrát spomenuli možné sankcie voči Rusku
  • po celom svete sa konali demonštrácie proti invázii. V Moskve sa však konala aj masová akcia na podporu invázie

zdroje príspevkov: The Guardian, BBC, Kyiv Post, Interfax, Reuters

editori: Martin Lipták, Marek Bažík, Jana Čevelová, Andrej Sarvaš

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ženy evakuované z nákupného centra v Kodani.

Polícia strelca zadržala, terorizmus ako motív nevylučuje.


47m
Deti už berú školu ako svoju.

Reportáž z fínskej Vaasy.


Pavlína Meľuchová 4 h
Ilustračné foto

Pobrežie Červeného mora je populárna turistická destinácia. Žraloky sa tu vyskytujú bežne, no len zriedka napádajú ľudí.


TASR 7 h
Ruský vojak hliadkuje pri sklade obilia.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 17 h
SkryťZatvoriť reklamu