SME

Rusko obsadilo Krym, NATO ho vyzvalo na okamžitý odchod (nedeľa)

Ruské vojenské jednotky kontrolujú Krym. NATO vyzvalo Rusko na okamžité stiahnutie armády. O kríze sa rokuje na najvyšších svetových fórach.

(Zdroj: TASR/AP)

Najdôležitejšie udalosti dňa (nedeľa 2. marca)

  • ruské vojenské jednotky bez vážnejšieho odporu dostali pod kontrolu prakticky celé územie a strategické objekty juhoukrajinského Krymu
  • snaha o odzbrojenie ukrajinských vojenských posádok sa stopercentne nepodarila, Rusi ich blokujú
  • nový šéf ukrajinského námorníctva prešiel na ruskú stranu, odvolali ho
  • predseda parlamentu proruskej autonómnej Krymskej republiky priznal, že pred inváziou neprišiel o život žiadny ruský občan, čo bola hlavná zámienka vojenského zásahu Moskvy
  • ruská invázia sa stretla s ostrým odsúdením svetových politických špičiek - USA, Británia, Francúzsko a Kanada odvolali účasť na summite G8
  • v Bruseli zasadalo NATO, dôrazne vyzvalo Rusko, aby stiahlo svojich vojakov späť na základne
  • Spojené štáty ústami ministra Johna Kerryho prvýkrát počas krízy spomenuli možné sankcie voči Rusku
  • zasadal ukrajinský parlament, požiadal západné mocnosti o pomoc a stabilizáciu pomerov, Rusko vyzval na okamžité stiahnutie vojsk
  • po celom svete sa konali demonštrácie proti invázii. V Rusku však boli aj masové akcie na podporu vojenského zásahu, pri protestoch jeho odporcov zatkli vyše sto ľudí

Live stream - Espreso TV

Spravodajstvo minútu po minúte sme ukončili

23.58 - Spojené štáty americké dnes naznačili, že by mohli poskytnúť Ukrajine toľko finančnej pomoci, koľko potrebuje, aby sa dostala jej ekonomika z krízy. Americký minister financií Jack Lew, ktorý naliehal na Kyjev, aby požiadal o pomoc Medzinárodný menový fond, povedal, že Washington by mohol Ukrajine pomôcť či už prostredníctvom bilaterálnych programov alebo cez širšie medzinárodné inštitúcie.

23.53 - USA získali predbežne podporu mnohých členov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre vyslanie pozorovateľskej misie OBSE na Ukrajinu. Organizácia, ktorej členom je 57 krajín, rokovala o Ukrajine na neformálnom mimoriadnom zasadnutí v nedeľu večer, aby pripravila stretnutie svojej stálej rady, uviedol americký veľvyslanec pri OBSE Daniel Baer.

23.50 - Americký prezident Barack Obama hovoril v uplynulých hodinách o situácii na Ukrajine s partnermi a spojencami v zahraničí. Nemeckej kancelárke Angele Merkelovej v telefonáte zdôraznil "nezákonnosť" ruskej intervencie na ukrajinskom Kryme. Obama mieni zdôrazniť to isté aj v rozhovoroch s britským premiérom a poľským prezidentom.

23.12 - Podľa informátora, blízkeho Washingtonu, ktorý nemal poverenie verejne rozoberať situáciu a želal si preto zostať anonymný, sa USA domnievajú, že Rusko dokončilo prevzatie operačnej kontroly nad Krymským polostrovom

23.05 - Americký minister zahraničných vecí John Kerry v utorok priletí do Kyjeva. Americký minister zahraničných vecí príde ubezpečiť ukrajinskú vládu o podpore USA.

22.30 - Ukrajinská vládna nacionalistická strana Sloboda chce z Ukrajiny opäť urobiť jadrovú veľmoc, pokiaľ sa ruskí vojaci na Kryme nestiahnu späť na svoju základňu. Informoval o tom ruský spravodajský portál rt.com. "Ukrajina má všetky technologické prostriedky na to, aby vybudovala nukleárny arzenál, čo by nám trvalo asi tri až šesť mesiacov," vyhlásil poslanec Slobody Michailo Golovko.

22.20 - Ruský premiér Dmitrij Medvedev dnes na svojom profile na sociálnej sieti Facebook napísal, že noví ukrajinskí lídri prevzali moc nezákonným spôsobom a predpovedal, že ich vládu ukončí "nová revolúcia" sprevádzaná novým krviprelievaním." Medvedev podľa agentúry Reuters konštatoval, že hoci Viktor Janukovyč už nemá vo svojej krajine takmer žiadnu autoritu, zostáva podľa ukrajinskej ústavy legitímnou hlavou štátu.

22.05 - Česká republika je plne pripravená na krízové scenáre v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. Pokiaľ ide o dodávky ropy a plynu, sú pripravené príslušné zásoby pre prípad, že by došlo k prerušeniu či zníženiu dodávok cez územie Ukrajiny. Vyhlásil to predseda českej vlády Bohuslav Sobotka po rokovaní predsedníctva Bezpečnostnej rady ČR.

21.52 - "Dochádza k plazivej okupácii Krymu. Toto skutočne nemá obdobu. Som presvedčený, že ruskí občania na Ukrajine nie sú ohrození," povedal český minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek.

Ukrajina by vo vojne nemala šancu, hovorí analytik

21.33- Bývalý vojenský pridelenec na Ukrajine Vladimír Suchodolinský je presvedčený, že Rusi majú lepšiu armádu. Ukrajinská armáda by Rusom na fronte nedokázala dlho odolávať.

21.31 - Slovenská vláda vyzvala na mier, vojenský zásah jasne neodsúdila. Ministri Smeru nechávajú vyhlásenia o Ukrajine na premiéra. V situácii, keď západné veľmoci aj okolité krajiny ostro odsúdili inváziu ruskej armády na Krym a napríklad Česko si povolalo ruského veľvyslanca, je reakcia slovenskej vlády opatrná.

21.29 - Kandidáti v blížiacich sa prezidentských voľbách na Slovensku nazývajú manévre Ruska okupáciou, ale aj vyhlásením vojny.

21.28 - Je čas priznať farbu, hovorí bývalý premiér a bývalý minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda. Slovensko má podľa neho aktívne pomôcť pri riešení konfliktu na Ukrajine, no nehrať na všetky strany.

21.26 - O rozhodnutí vtedajšieho sovietskeho lídra Nikitu Chruščova o Kryme v roku 1954 sa komunistický denník Pravda zmienil len v jednom odseku. Aj väčšina obyvateľov poloostrova hlasovala v roku 1991 za vznik nezávislej Ukrajiny. Krym odovzdali Chruščov a Jeľcin

FOTO - SITA

21.24 - Ruský prezident Vladimir Putin sa inváziou na Krym snaží zvrátiť výsledok ukrajinskej revolúcie. Mohla by ho ohroziť. Od konca studenej vojny ešte nehrozil globálny konflikt tak, ako po víkendovej invázii ruských vojakov na Krym.

21.23 - Operácia na Kryme sa začala lžami o obetiach. Rusko poslalo svojich vojakov na Krym na ochranu ruských občanov. Lenže tým sa nič nestalo.

21.21 - Najbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov z bašty hovoriacej po rusky dúfa, že sa Ukrajina nerozpadne. Keby bolo na oligarchovi, ktorý donedávna podporoval prezidenta Janukovyča, Kyjev by už podpísal dohodu s Úniou.

21.04 - Krym nemusí byť posledným ohniskom napätia medzi Ruskom a jeho susedmi. O ochranu pred nacionalistami môže Moskvu požiadať aj moldavský región Podnestersko.

21.01 - NATO je hlboko znepokojené situáciou na Ukrajine a použitím sily zo strany Ruska. Dôrazne vyzvalo Rusko, aby stiahlo svojich vojakov späť na základne. Odznelo na schôdzi Rady NATO v Bruseli. NATO sa však vyhne zásahu.

Kríza na Kryme sa môže zvrhnúť do podobnej formy ako v Čečensku

20.53 - Admirál ukrajinského námorníctva Turi Iljin, ktorý dostal povolenie opustiť veliteľstvo námorníctva v Sevastopole po tom, čo mesto obsadili ruskí vojaci, povedal, že ukrajinskí vojaci boli "rukojemníkmi situácie" a že sa bál o svojich mužov. Turi to povedal v rozhovore pre BBC.

20.25 - Ruský prezident Vladimir Putin v telefonickom rozhovore s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou povedal, že ruské opatrenia na Ukrajine zodpovedajú situácii v krajine, kde hrozí násilie od ultranacionalistov. Informovala o tom agentúra Reuters.

19.54 - Rada mesta Luhansk na východe Ukrajiny neuznává legitimitu ukrajinskej vlády, píše server Kyiv post. Rada žiada referendum o federalizácii krajiny, ktorá by regionálnym vládam dala väčšiu autonómiu.

19.39 - Súčasné udalosti na Ukrajine a osobitne na Kryme veľmi znepokojujú Európu i Slovensko, ktoré je bezprostredným susedom Ukrajiny. Uviedol slovenský prezident Ivan Gašparovič. "Občania Slovenska majú v živej pamäti udalosti v roku 1968, keď zahraničná vojenská intervencia zastavila demokratizačné procesy v bývalom Československu," doplnil.

19.27 - Boj o Krym môže pripomínať Čečensko. Tatári spravia všetko pre to, aby im zas nevládli Rusi. Krymu hrozia partizánske boje, povedal odborník na odborník na ruskú armádu Igor Sutjagin.

19.25 - Britský minister zahraničných vecí William Hague pricestoval na rokovania s ukrajinskými lídrami do Kyjeva. "Pricestoval som do Kyjeva. Stretnem sa dnes večer s lídrami naprieč politickým spektrom Ukrajiny," napísal Hague na svojej stránke na sociálnej sieti Twitter.

19.16 - Britský minister David Cameron prostredníctvom Twitteru predtým oznámil, že po konzultáciách so šéfom diplomacie rozhodli o tom, že ministri britskej vlády sa nezúčastnia paraolympijských hier v Soči na protest proti postupu Ruska na polostrove Krym.

Šéf ukrajinského námorníctva prešiel na ruskú stranu

18.56 - Maďarský rezort diplomacie ďalej vyzval signatárov Budapeštianskeho memoranda týkajúceho sa štatútu Ukrajiny z roku 1994, aby dodržali záväzky vyplývajúce z tohto dokumentu, ktorým sa zaručili za územnú celistvosť Ukrajiny a jej suverenitu. Memorandum okrem Ukrajiny podpísali aj Spojené štáty, Británia a Rusko.

18.47 - Len v sobotu vymenovaný nový šéf ukrajinského námorníctva Denys Berezovskyj, ktorého uviedol do funkcie zastupujúci prezident Turčynov, dnes "prisahal vernosť Krymskej autonómnej republike", čím sa fakticky pridal k proruským silám. Minister obrany Ihor Teňuch už preto Berezovskeho odvolal a označil jeho konanie "za velezradu". Na jeho miesto bol podľa agentúry Interfax menovaný admirál Serhij Hajduk.

18.28 - Premiér proruskej autonómnej vlády Krymu Sergej Aksenov podľa BBC oznámil, že prikázal príslušníkom ukrajinského námorníctva v Sevastopole, aby ignorovali príkazy ukrajinskej vlády, vrátane pokynov ministra obrany Ihora Teňucha.


18.25 - Situáciou na ukrajinskom Kryme sa budú v pondelok zaoberať traja najvyšší ústavní činitelia. Predseda parlamentu Pavol Paška a premiér Robert Fico prídu do prezidentského paláca za prezidentom Ivanom Gašparovičom v pondelok o 15:00.

18.20 - Spojené štáty prvýkrát od vypuknutia krízy na Ukrajine naznačili, že na stole je aj otázka zavedenia sankcií voči Rusku. V nedeľu to pripustil americký minister zahraničných vecí John Kerry.

18.17 - Je vojenský zásah na Kryme okupáciou, alebo len Rusko bráni svojich občanov? Ukrajinci a Rusi žijúci na Slovensku sa nezhodli.

18.15 - Čína je nesmierne znepokojená vývojom udalostí na Ukrajine a vyzýva na dialóg zainteresovaných strán s cieľom nájsť politické riešenie krízy. Politikou Číny podľa komuniké bolo vždy nezasahovanie do vnútorných záležitostí ostatných krajín, pričom Peking rešpektuje nezávislosť, zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny. Čína, jeden zo stálych členov Bezpečnostnej rady OSN, udržiava blízke vzťahy s Ruskom, s ktorým sa zhoduje v názoroch na riešenie mnohých medzinárodných sporov, napríklad občianskej vojny v Sýrii.

Ukrajina dementovala odsun lodí zo Sevastopoľa

17.53 - Moskva koná bez najmenšej snahy o komunikáciu s Jaceňukovou vládou, čo je veľmi zlý príznak. Píše vo svojom komentári Peter Schutz.

17.37 - Agentúra UNIAN informovala, že väčší počet neznámych ozbrojencov dnes zaútočil na štáby azovsko-čiernomorskej regionálnej správy a simferopoľského oddielu pohraničnej stráže, pričom v nich zničili spojovaciu techniku. Posádka však zabránila tomu, aby sa útočníci zmocnili zbraní. Neznámi ľudia v uniformách bez insígnií dnes prerušili aj dodávku elektrickej energie do štábu velenia vojenského námorníctva v Sevastopole.

17.33 - Ukrajinské ministerstvo obrany dementovalo medializované informácie o redislokácii vojnových lodí z prístavov na Kryme na iné základne v oblasti Čierneho mora a označilo ich za dezinformácie zahraničných tajných služieb. Informovali o tom agentúry Reuters a UNIAN. Celá flotila pozostávajúca z desiatich vojnových lodí kotví v prístave Sevastopoľ, ich posádky nezložili zbrane a sú naďalej lojálne vláde v Kyjeve, informovala s odvolaním sa na rezort obrany agentúra UNIAN. Žiadna z lodí vojenského námorníctva ozbrojených síl Ukrajiny, ktoré majú základňu v Sevastopole, neopustila Sevastopoľský záliv, uvádza sa v oficiálnom vyhlásení ministerstva.

Fico hovoril o opatreniach a postojoch Slovenska

17.23 - Premiér Robert Fico dnes na tlačovke v Poprade informoval o postojoch Slovenska v súvislosti s ukrajinskou krízou. Tvrdí, že na hranici s Ukrajinou prijalo Slovensko opatrenia, dodávky plynu a ropy sú v poriadku a sme pripravení prijať migrantov i zranených z Ukrajiny. V prípade potreby je podľa premiéra možné zvolať Bezpečnostnú radu štátu kedykoľvek. „Sme schopní zvolať radu do hodiny,“ dodal Fico s tým, že rada zatiaľ nezasadla.

17.11 - Ukrajinské námorníctvo má v krymskom Sevastopole ešte desať lodí, ktoré se nevzdali a ostávajú loajálne Kyjevu, píše agentúra Reuters.

17.07 - Slovinský minister zahraničných vecí Karl Erjavec predloží na pondelňajšom rokovaní šéfov diplomacie EÚ v Bruseli návrh, aby Slovinsko bolo sprostredkovateľov rokovaní medzi úniou a Ruskom o kríze na Ukrajine. "Postoj Slovinska je, že musíme zachovať celistvosť a suverenitu Ukrajiny," povedal šéf slovinskej diplomacie.

17.05 - V Moskve sa dnes uskutočnil aj pochod ľudí nesúhlasiacich s postupom ruského vedenia voči Ukrajine. Pred budovou ministerstva obrany v Moskve sa zišlo asi 400-500 ľudí, ktorí sa vydali ku Kremľu, pričom na Manéžnom námestí ich polícia začala zatýkať. Podľa ruských médií bolo zadržaných vyše sto ľudí. Demonštrácia proti vyslaniu ruských ozbrojených síl na Ukrajinu sa dnes konala aj v Petrohrade. Protestné akcie sa uskutočnili aj vo viacerých mestách Ruska, Ukrajiny i Bieloruska.

17.04 - Vyše 27 000 ľudí podporilo dnes v Moskve vyslanie ruských jednotiek na ochranu ruských občanov a po rusky hovoriaceho obyvateľstva na Kryme a na východe Ukrajiny. Organizátori informovali, že na pochode Moskvou sa zúčastnili členovia a sympatizanti mládežníckych vlasteneckých organizácií, organizácie veteránov, ako aj členovia vysokoškolských združení či spolkov. Účastníci demonštrácie mali v rukách plagáty s vlasteneckými heslami a ruské zástavy.

16.30 - Americký minister zahraničných vecí John Kerry dnes odsúdil Rusko za "neuveriteľný akt agresie" na Ukrajine a pohrozil "veľmi vážnymi dôsledkami" zo strany USA a ďalších krajín, vrátane sankcií, ktoré by Rusko izolovali ekonomicky. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes odmietol komentovať Kerryho vyhlásenie. "V tejto chvíli nekomentujem," uviedol Peskov.

16.07 - Česká republika si v nedeľu predvolala ruského veľvyslanca v Prahe. Potvrdil to český minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek. "Dnes som sa stretol s ruským veľvyslancom. Povedal som mu, že sme proti vojenskej intervencii na Kryme," cituje ho spravodajský portál ukrajinského denníka Ukrajinska Pravda. "Podobné udalosti sme už zažili aj my," dodal v zjavnej narážke na takzvanú Pražskú jar z roku 1968, keď sovietske vojská vtrhli do vtedajšieho Československa.

Ukrajina obnovila aktivity na pridruženie k Únii

15.24 - Ukrajina sa pripravuje na obranu proti ruskému útoku, povedal veľvyslanec Ukrajiny pri OSN Sergejev.

15.13 - Prvý ruský kanál vysielal zábery z údajného ukrajinsko-ruského hraničného priechodu, cez ktorý malo utekať viac než 140-tisíc ľudí do Ruska. Usvedčili ich samotné zábery - vidno názov priechodu Šegini, ktorý však leží na poľsko-ukrajinskej hranici v Ľvovskej oblasti. Informuje o tom Ukrajinská Pravda na svojom webe.

15.11 - Ukrajina stiahla svoje lode pobrežnej stráže z dvoch prístavov na Kryme a presunula ich na iné základne v Čiernom a Azovskom mori. Podľa agentúry Reuters ide o dôkaz toho, že ruské ozbrojené sily zavŕšili obsadzovanie Krymského polostrova. Hliadkovacie lode presunuli z krymských prístavov Kerč a Sevastopoľ do čiernomorského prístavu Odesa a prístavu Mariupoľ na brehu Azovského mora. Situáciu na ukrajinských hraniciach označila pohraničná stráž za stabilnú - s výnimkou Krymu.

15.09 - Británia pozastavila prípravy na účasť na summite G8 v Soči . Počas letu do Kyjeva to novinárom oznámil britský minister zahraničných vecí William Hague, ktorý súčasne Rusko i Ukrajinu vyzval urobiť všetko pre zníženie napätia a zabránenie konfliktu. Podobné rozhodnutie prijala Kanada, Spojené štáty a Francúzsko.

15.02 - Viac ako 200 ľudí sa dnes zhromaždilo pred ruskou ambasádou v Berlíne, aby protestovali proti možnej vojenskej intervencii Moskvy na Ukrajinu. Desiatky ľudí prišli vyjadriť svoj nesúhlas s prijatými rozhodnutiami v Moskve v sobotu večer aj pred ruské veľvyslanectvo v Prahe.

14.59 - Ukrajinská vláda zrušila vládne uznesenie z 21. novembra 2013 a obnovila aktivity smerujúce k pridruženiu krajiny k EÚ. Informovala o tom dnes poslankyňa ukrajinského parlamentu Lesia Orobecová.

Krymský predstaviteľ priznal, že pri nepokojoch nezomreli ruskí občania

14.57 - Ruské médiá v nedeľu zverejnili viaceré správy, podľa ktorých sa členovia ukrajinskej armády na Kryme "masovo" pridávajú k nim. Tvrdí to korešpondent štátnej tlačovej agentúry RIA Novosti. Informácie na svojom spravodajskom portáli zverejnila aj Kremľom financovaná televízna stanica Russia Today, podľa ktorej dezertovala "väčšina" ukrajinských vojakov na Kryme. Ukrajinské ministerstvo obrany však informácie odmieta a hovorí o "provokácii". Kyjev naopak tvrdí, že Rusi obkľúčili už tri ukrajinské vojenské základne na Kryme, pričom miestni vojaci sa ruskej armáde odmietajú vzdať.

Ukrajinský dôstojník odmietol vydať ruským vojakom zbrane zo základne učebného zariadenia ukrajinskej vojenskej flotily v Sevastopole

14.49 - To, čo sa deje na Ukrajine, je otvorený vojenský zásah Ruska. Povedal to riaditeľ Centra pre európske a severoatlantické vzťahy Róbert Ondrejcsák. "Po politických zmenách posledných týždňov si Moskva zrejme uvedomila, že "stráca" Ukrajinu ako celok, tak si vybrala cestu destabilizácie Ukrajiny a vojenskej okupácie časti ukrajinského územia," zdôraznil.

14.46 - Premiér Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák sa k situácii na Ukrajine vyjadria na tlačovke v Poprade po 16. hodine.

14.26 - Pápež František apeloval dnes vo Vatikáne na medzinárodné spoločenstvo, aby "podporilo všetky iniciatívy na podporu dialógu a jednoty" v súvislosti s krízou na Ukrajine. Krajina je v ťažkej situácii, vyhlásil najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi a vyjadril nádej, že sa všetky zainteresované strany zasadia o prekonanie odlišnosti názorov a budovanie perspektívy národa.

14.17 - "Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák v pondelok odlieta do Bruselu na stretnutie ministrov zahraničných vecí Únie, ktorí budú rokovať o situácii na Ukrajine," odpovedal na otázku SME hovorca Boris Gandel, či si minister zavolá ruského veľvyslanca na rozhovor. "Svoje kroky budeme koordinovať s Úniou."

14.10 - Predseda parlamentu Autonómnej republiky Krym Vladimir Konstantinov dnes priznal, že nemá informácie, že by medzi obeťami nepokojov na Kryme boli aj ruskí občania. Konstantinov dnes na tlačovej konferencii v Simferopole uviedol, že 26. februára sa v meste konali dve demonštrácie: jednu zvolali krymskí Tatári, druhú proruské sily. Počas nich prišli o život dvaja ľudia: jeden muž zomrel na srdcový infarkt a jedna žena sa udusila v tlačenici. Obaja boli "Krymčanmi," dodal Konstantinov.

14.09 - Mimoriadne rokovanie predsedníctva Bezpečnostnej rady štátu zvolal v nedeľu predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka v súvislosti s hrozbou vojenského konfliktu Ruska a Ukrajiny.

14.08 - Vyslanie ruskej armády na Krym v nedeľu odsúdilo aj Gruzínsko, ktoré má z minulosti podobnú skúsenosť v súvislosti s obsadením svojich odštiepeneckých republík Abcházsko a Južné Osetsko ruskými ozbrojenými silami. Podľa gruzínskeho premiér Irakliho Garibašviliho je súčasný postup Moskvy "jasným porušením ukrajinskej suverenity a medzinárodného práva".

14.03 - "Chýba mi stanovisko slovenskej vlády k celej situácii, je potrebné jasne povedať a jasne konať," poznamenal v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 podpredseda SDKÚ Ivan Štefanec. Slovenská vláda ako keby stále váhala, podľa Štefanca treba, aby zdôraznila, že je na strane medzinárodného práva a že treba chrániť územnú celistvosť Ukrajiny.

Ukrajinské jednotky na Kryme sú obkľúčené a blokované

13.44 - Ukrajinský premiér Jaceňuk vyhlásil, že príslušníci Čiernomorskej flotily Ruskej federácie a jej vojenský kontingent, ktorý sa nachádza na Krymskom polostrove, sa v súčasnosti dopúšťajú provokácií s cieľom zmeniť súčasný konflikt na ozbrojený. K provokáciám podľa neho dochádza "systematicky, prakticky každú polhodinu".

13.32 - Podporu Ukrajine na kyjevskom majdane vyjadril aj gruzínsky prezident Michail Saakašvili, ktorý má práve príhovor.

13.28 - V Odese sa koná veľké zhromaždenie. Z miestneho euromajdanu poslali odkaz Moskovčanom. Vyzvali ich, aby vyšli do ulíc a protestovali proti okupácii Ukrajiny. Odvolávajú sa na ich podporu, pretože veľa Rusov a Moskovčanov vlastní byty a domy práve na Kryme a v Odese, kde trávia celé leto.

FOTO - DUMSKAJA.NET

13.11- Dočasnému prezidentovi Turčynovovi sa podľa vlastných slov nepodarilo spojiť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom ani premiérom Dmitrijom Medvedvom. "Telefonoval som s predsedom ruského parlamentu Sergejom Naryškinom. Povedal som mu, že ukrajinská armáda chráni svoje základne a postupuje v súlade so zákonmi Ukrajiny. Ich cieľom je zastaviť ukrajinskú ekonomiku a spustiť chaos. To je dôvod, prečo sa pokúšajú o vyvolanie paniky," cituje dočasnú hlavu Ukrajiny spravodajský portál Kyiv Post.

13.09 - V mimoriadnom príhovore k národu dočasný ukrajinský prezident Olexandr Turčynov informoval o tom, že ruská armáda obkľúčila vojenské základne v tejto časti krajiny. "Ruská armáda blokuje ukrajinské vojenské základne na Kryme. Prišli s ultimátom a žiadajú, aby sa naši vojaci odzbrojili, v opačnom prípade zaútočia. Ultimátum vypršalo dnes o 5. hodine ráno (v nedeľu o 2:00 SEČ)," vyhlásil. Ako dodal, Rusi hrozby nesplnili, avšak "situácia je tam veľmi napätá".

13.02 - Pred rokovaním členských krajín NATO v Bruseli si generálny tajomník Aliancie Anders Fogh Rasmussen nebral diplomatické servítky: "To, čo Rusko práve robí na Ukrajine, porušuje princípy Charty OSN. Ohrozuje to mier a bezpečnosť v Európe."

Ukrajinský premiér: Rusko nám vyhlásilo vojnu

13.00 - Ukrajinská vojenská základňa v Perevaľnom je obkľúčená stovkami ruských vojakov. Tí sú podľa veliteľa Segeja Storoženka zo Sevastopole, píše z miesta novinár Max Seddon.

12.59 - Zastupujúci ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov oznámil, že letecký priestor nad Ukrajinou bol uzavretý pre všetky necivilné lietadlá.

12.44 - "Sme na okraji katastrofy," povedal na tlačovke ukrajinský premiér Jaceňuk. "Nebol žiadny dôvod na to, aby Rusko napadlo Ukrajinu a veríme, že naši západní partneri a celé svetové spoločenstvo budú podporovať územnú celistvosť a jednotu Ukrajiny."

12.41 - Veľké protivojnové demonštrácie sa v nedeľu konali aj vo viacerých ďalších mestách Ukrajiny, vrátane Užhorodu, Luganska či Odesy, informovala agentúra UNIAN.

12.39 - Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v nedeľu obvinil Rusko z vyhlásenia vojny jeho krajine. Reagoval tým na presuny ruských vojakov v Krymskej autonómnej republike. "Toto je v skutočnosti vyhlásenie vojny mojej krajine," uviedol na mimoriadnej tlačovej konferencii v Kyjeve. "Vyzývame (ruského prezidenta Vladimira) Putina, aby stiahol vojská z tejto krajiny a ctil si bilaterálne dohody. Ak chce byť prezidentom, ktorý začal vojnu medzi dvomi susednými spriatelenými krajinami, potom sa k tomuto cieľu veľmi priblížil," dodal premiér.

12.29 - V ukrajinskom meste Nikolajev neďaleko Krymu sa koná veľká demonštrácia za jednotnú Ukrajinu.

12.17 - Rádio Sloboda píše, že na proteste v Moskve proti invázii na Ukrajinu už zatkli viac než sto ľudí.

12.14 - Ukrajinský parlament prijal uznesenie, v ktorom vyzýva ruského prezidenta Vladimira Putina, aby nedopustil vyslanie ruských jednotiek na Ukrajinu a nariadil návrat tých, ktoré opustili svoje základne na ukrajinskom území, do miest ich trvalej dislokácie.

12.12 - Podľa informácií BBC nazvala ruská ortodoxná cirkev vyslanie ruských jednotiek na Ukrajinu "mierovou misiou".

12.04 - Podľa agentúry Associated Press sa už stovky ruských vojakov presúvajú z prístavu v Sevastopole do krymskej metropoly Simferopoľ. Spravodajská stanica BBC tvrdí, že Rusi na hranici medzi Krymskou autonómnou republikou a zvyškom Ukrajiny začali "budovať zákopy". Zatiaľ však v oblasti údajne neprišlo k žiadnym násilným incidentom.

Ruskí vojaci na Kryme ponúkajú ukrajinským zmenu občianstva

11.54 - Na kyjevskom majdane sú opäť tisícky ľudí. Na pódiu vystupujú predstavitelia cirkví pôsobiacich na Ukrajine. Podporujú novú vládu a odsudzujú inváziu ruských vojsk. Davom prechádza zástup s vlajkami krajín, ktoré poslali podporu Ukrajine. Veľký potlesk zaznel, keď kňaz čítal podporu z Ruska.

Foto: SITA/AP

11.46 - Ukrajinský minister obrany Ihor Teňuch povedal na pôde parlamentu, ktorý rokuje, že v noci na Kryme pristalo 11 ruských vrtuľníkov a sedem lietadiel Il-76.

11.42 - Ukrajinský parlament žiada o dohľad medzinárodných pozorovateľov a pomoc so zaistením bezpečnosti ukrajinských jadrových aktivít.

11.41 - Vilnius povolal svojho veľvyslanca v Moskve domov na konzultácie. Informuje o tom litovské ministerstvo zahraničných vecí na Twitteri.

11.36 - V Moskve zatýkajú aktivistov, ktorí protestujú proti vyslaniu ruských vojsk na Ukrajinu. Na proteste v blízkosti budovy ruského ministerstva obrany je okolo 200 - 250 ľudí, ktorí skandujú. "Nie vojne." Podľa servera ovdinfo.org polícia zadržala okolo 50 ľudí.

11.35 - Na základe rozhodnutia ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (SNBO) musí ministerstvo obrany zorganizovať a vykonať vojenské cvičenia záložníkov. Tajomník SNBO Andrij Parubij dnes apeloval na ukrajinských občanov, aby sa na cvičeniach zúčastnili.

11.13 - Fotografia tabule zo sobotného večerného hlasovania hornej komory ruského parlamentu, ktorý schválil Putinov návrh na vyslanie ruskej armády na Ukrajinu. Za hlasovalo všetkých 90 prítomných poslancov, nikto nehlasoval proti, nikto sa nezdržal. Dokonca ani jeden z ôsmich poslancov, ktorí sa narodili na Ukrajine. Ich zoznam prináša ukrajinský server obozrevatel.com a označuje ich ako tých, ktorí zapredali svoju vlasť.

11.12 - Agentúra Interfax-Ukrajina informovala, že ruskí vojaci sa dnes pokúsili prevziať kontrolu nad štábom pobrežnej ochrany vojenských námorných síl Ukrajiny v Simferopole. Velenie štábu však odmietlo navrhovanú "ochranu" zo strany ruských jednotiek a požiadalo ruských vojakov, aby sa stiahli z blízkosti základne.

11.11 - Podľa ukrajinskej agentúry UNIAN ruské jednotky dnes podnikli pokus o útok na učebné zariadenie ukrajinskej vojenskej flotily v Sevastopole. Ukrajinským vojakom sa však podarilo prehradiť im cestu a zabrániť tak kolóne vozidiel vo vstupe do areálu. Ruskí vojaci vzápätí vojenské študentské mestečko obkľúčili a vyhrážali sa paľbou.

11.10 - Arsen Avakov, ktorý v ukrajinskej vláde zastáva post ministra vnútra, dnes informoval, že skupiny vojakov Ruskej federácie deklarujú, že prišli na Krym, aby základne vojsk ukrajinského ministerstva vnútra chránili pred extrémistami. Avakov uviedol, že do blízkosti základní vojsk ministerstva vnútra na celom území Krymského polostrova v sobotu prenikli "ruskí emisári a armádni dôstojníci" a navrhujú posádkam prijať ruské občianstvo a získať tak ruský pas. Zameriavajú sa pritom na dôstojníkov stredného a vyššieho stupňa.

11:01 - Ak nová vláda v Kyjeve zostane pokojná, môže vyriešiť krízu prostredníctvom medzinárodných mechanizmov, uviedla pre TASR Natalia Čurikovová z ukrajinskej redakcie rozhlasovej stanice Slobodná Európa. Novinárka si nemyslí, že Rusi budú ochotní anektovať Krym, ale nejaký druh protektorátu vidia zrejme ako jasnú možnosť.

Ukrajina mobilizovala všetky zálohy

10.44 - Po Spojených štátoch a Kanade odvolalo účasť na chystanom summite G8 v Soči aj Francúzsko.

10.43 - Ukrajina povolala všetky vojenské zálohy do stavu pohotovsti.

10.42 - Agentúra AP konštatuje, že ruskí vojaci sa v sobotu zmocnili strategicky dôležitého Krymského polostrova bez jediného výstrelu. Nová vláda v Kyjeve podľa AP nebola schopná na túto situáciu reagovať.

10.38 - Kolóna ruských vojenských vozidiel s vojakmi smeruje ku krymskej metropole Simferopoľ, informovali dnes spravodajcovia tlačovej agentúry AP. Spresnili, že na ceste vedúcej z prístavu Sevastopoľ, kde sídli ruská Čiernomorská flotila, do Simferopoľa dnes zaregistrovali 12 vojenských nákladných áut prevážajúcich vojakov. V kolóne bolo aj bojové vozidlo Tiger s guľometom a dve sanitky.

10.27 - Denník Ukrajinská pravda informoval, že ruské jednotky zaútočili na vojenskú základňu v Sevastopole. Odvolávajú sa na informácie a svedectvo člena strany Udar Dmitra Bilocerkovca.

Ukrajinský parlament rokuje

9.59 - Ukrajinský parlament na mimoriadnom zasadaní pripravuje plán, ktorý by mohol pomôcť urovnať krízu. Kyjev žiada dialóg s Moskvou, ktorá ale musí stiahnuť vojakov.

9.55 - Traja bývalí prezidenti Ukrajiny vyzvali na vypovedanie Charkovských dohôd z roku 2010, ktorými sa predĺži pobyt ruskej Čiernomorskej flotily na Kryme. O výzve Viktora Kravčuka, Leonida Kučmu a Viktora Juščenka informovala ukrajinská agentúra UNIAN, ktorá sa odvolala na informáciu denníka Ukrajinskaja pravda. Kučmova tlačová služba však dnes medzičasom informovala, že druhý ukrajinský prezident so žiadnym vyhlásením v tomto duchu nevystúpil.

9.07 - Vojenské ukrajinské správy vo viacerých mestách, napríklad v Kyjeve či v meste Kryvyj Rih, kontaktujú od soboty mužov v zálohe, aby sa dostavili na preškolenie. Armádni predstavitelia pritom nepoužívajú termín "mobilizácia".

9.06 - Kanada v noci odvolala svojho veľvyslanca z Ruska na konzultácie o kríze na Ukrajine a zmrazila prípravy na svoju účasť na summite skupiny G-8, ktorý sa má uskutočniť v júni v Soči.

9.03 - Ešte v noci telefonovali americký prezident Barack Obama a ruský prezident Vladimir Putin. V 90-minútovom rozhvore varoval Obama pred medzinárodnou izoláciou Ruska v prípade invázie, Putin si vyhradil možnosť hájiť záujmy a bezpečnosť Ruskov v oblasti Krymu a na celej Ukrajine.

Proruské krymské orgány kontrolujú situáciu

9.00 - V nedeľu sa pre situáciu na Kryme uskutoční mimoriadne zasadnutie Severoatlantickej rady NATO. Generálny tajomník aliancie Anders Fogh Rasmussen stretnutie zvolal na požiadanie Litvy, Estónska a Lotyšska, ktoré sa odvolali na článok štyri Charty NATO. Podľa tohto článku sa členské krajiny zídu na konzultáciách, ak je ohrozená územná celistvosť alebo politická nezávislosť jedného z nich. O pomoc požiadala NATO aj samotná Ukrajina. Zasadnutie Severoatlantickej rady sa uskutoční o 14:00 SEČ.

8.59 - Agentúra Interfax medzičasom uviedla, že "prakticky všetky silové štruktúry, dislokované na území autonómnej Krymskej republiky, sú pod kontrolou krymských úradov". V sobotu večer to v rámci tlačovej konferencie pre Interfax uviedol prvý podpredseda proruskej krymskej vlády Rustam Temirgalijev.

8.58 - Guvernér ruskej Belgorodskej oblasti Jevgenij Savčenko v nedeľu povedal, že ozbrojené skupiny sa v blízkosti spoločnej hranice s Ukrajinou v sobotu pokúsili uzavrieť cestu spájajúcu Moskvu s Krymským polostrovom. Podľa agentúry Interfax bolo zaznamenaných aj viacero prípadov, keď neznámi "vyjednávači" prehovárali ukrajinských vojakov, aby zložili zbrane a prešli na stranu "legitímnej vlády" Krymskej republiky.

8.57 - Situácia na Krymskom polostrove je stále napätá. Podľa ruských i ukrajinských médií ruské jednotky obsadili bývalé letisko v meste Džankoj na severovýchodnom pobreží Krymského polostrova.

8.55 - Veliteľ ruskej Čiernomorskej flotily Alexander Vitko sa dnes v prístave Sevastopoľ stretol s novým veliteľom ukrajinského námorníctva Denisom Berezovským, aby rokovali o normalizácii situácie na Krymskom polostrove. Agentúre Ukrinform to potvrdil zdroj na ukrajinskom ministerstve obrany.

8.45 - Ruské jednotky obsadili bývalé letisko v meste Džankoj na východnom pobreží Krymského polostrova, informovali v nedeľu ukrajinské i ruské médiá. Podľa agentúry Interfax bolo zaznamenaných aj viacero prípadov, keď neznámi "vyjednávači" prehovárali ukrajinských vojakov, aby zložili zbrane a prešli na stranu "legitímnej vlády" Krymskej republiky.

Po areáli letiska v Džankoji sa stále presúvajú nákladné autá typu KAMaz s ruskými evidenčnými značkami, spresnilo ukrajinské Centrum novinárskeho prieskumu. Podľa slov jeho spravodajcu po obvode letiska stoja vojaci s guľometmi a automatickými zbraňami.

8.30 - Agentúra UNIAN informovala, že po trase Charkov-Simferopoľ na Krym stále prichádzajú ďalšie vozidlá s ruskými značkami, ktoré sa zastavujú v Džankoji. Na územie Krymu od soboty večera vchádzajú autobusy s Rusmi vo vojenských uniformách bez rozlišovacích znakov. Podľa miestnych obyvateľov sa označujú za kozákov.

Ruskí vojaci v sobotu večer odviezli z kasární ukrajinskej armády v meste Sudak na Kryme automatické zbrane, pištole a muníciu. V Sevastopole zasa v sobotu obsadili výcvikové centrum ukrajinského námorníctva.

8.15 - V súvislosti s vývojom na Krymskom polostrove uviedol v sobotu dočasný ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov ukrajinské ozbrojené sily do stavu najvyššej bojovej pohotovosti.

Radikálne hnutie Pravý sektor vyzvalo svojich príslušníkov na mobilizáciu.

Uvedenie ukrajinskej armády do najvyššej bojovej pohotovosti je reakciou na sobotňajšie rozhodnutie ruskej Rady federácie, hornej komory parlamentu, ktorá súhlasila s vyslaním ruských jednotiek na Krym.

Predstaviteľ dočasného ukrajinského prezidenta na Kryme Serhij Kunicyn dnes podľa UNIAN ubezpečil, že ukrajinskí vojaci a štátni úradníci zostávajú verní ústave Ukrajinskej republiky.

"Oni slúžia národu Ukrajiny, nie Turčynovovi, či Kunicynovi," spresnil Kunicyn, ktorý uviedol, že nemá informácie o tom, že by niektorý zo štátnych úradníkov vypovedal prísahu.

Napriek tomu, že Turčynov neuznal novú krymskú vládu, Kunicyn jej členom odporúča, aby pokračovali v práci, pretože "v danej situácii je nutný dialóg".

Kunicyn upozornil, že v súvislosti s vývojom situácie treba brať do úvahy aj fakt, že na území autonómnej Krymskej republiky žije 25 percent etnických Ukrajincov a 15 percent etnických Tatárov, ktorí "kategoricky nesúhlasia s vyslaním ruských jednotiek na Krym".



Udialo sa v sobotu: (sledovali sme minútu po minúte)

  • horná komora ruského parlamentu na návrh prezidenta Putina schválila vojenský zásah na Ukrajine
  • mimoriadne zasadala Bezpečnostná rada OSN, Ukrajina žiada o pomoc OSN a NATO
  • prezidenti Obama a Putin hovorili 90 minút o kríze telefonicky, Obama varoval Rusko pred izoláciou
  • v Charkove, Donecku či Odese došlo k proruským demonštráciám
  • na Kryme sa podľa ukrajinskej strany aktuálne nachádza 12-tisíc ruských vojakov
  • ruské sily obsadili viacero strategických miest, najmä v okolí Sevastopoľa
  • proruský premiér autonómnej oblasti Krym žiadal Rusko o pomoc
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 598
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 532
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 808
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 010
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 960
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 634
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 605
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná snímka.

Tamojšie úrady reagujú na minulotýždňový útok v Moskve.


TASR
Mali.

Wagnerovci mali vykonávať razie a útoky dronmi.


SITA
Pápež František na Zelený štvrtok slávil v Bazilike svätého Petra omšu svätenia olejov.

Kňazov František varoval, aby neskĺzli do "duchovného pokrytectva".


TASR
Ruský zástupca Vasilij Nebenzia hlasuje proti rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN o Izraeli.

Rezolúciu navrhli Spojené štáty a o rok by predĺžila mandát skupiny expertov.


TASR

Sportnet

Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


MŠK Považská Bystrica - FK Humenné: ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy: MŠK Považská Bystrica - FK Humenné.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
Slovenské reprezentantky na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2023.

Šampionát v Rige štartuje už v nedeľu, prvý duel odohrajú proti domácemu tímu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu