RANGÚN. Humanitárna organizácia Lekári bez hraníc v piatok oznámila, že ju vyhostili z Barmy, čo podľa nej zanechalo desaťtisíce životov v ohrození.
Informovala o tom agentúra AP.
Pacienti sa nedostanú k liekom
Barmská vláda obvinila lekárov z vytvárania napätia a nestability v násilím poznačenom Jakchainskom štáte na západe krajiny.
Organizácia tam toiž čelila protestom pre ošetrovanie príslušníkov dlho utláčanej menšiny moslimských Rohingov.
Lekári vo vyhlásení uviedli, že ich rozhodnutie "hlboko šokovalo". V Barme pôsobili dve desaťročia.
Od piatku uzavreli kliniky pre pacientov s HIV a tuberkulózou v troch štátoch, ako aj v Rangúne. Pacienti sa nedostanú k potrebným liekom.
Lekári bez hraníc liečili v Barme 30-tisíc ľudí s HIV ako hlavný poskytovateľ liekov pre týchto pacientov v krajine. Dosah rozhodnutia preto organizácia označila za pohromu.
Majú problém s Rohingomi
Hovorca barmského prezidenta v piatkovom vydaní miestnych novín kritizoval Lekárov bez hraníc za to, že si najali "Bengálcov", čo je výraz, ktorý vláda používa pre Rohingov, a že ich aktivity neboli transparentné.
Hovorca tiež obvinil skupinu zo zavádzania v prípade januárového útoku v odľahlej severnej časti Jakchainského štátu.
Podľa OSN tam zahynulo možno až vyše štyridsať Rohingov, avšak vláda dôrazne popierala obvinenia, že dav budhistov vyčíňal v ich dedine, kde zabíjal ženy a deti.
Lekári bez hraníc oznámili, že ošetrili 22 zranených a traumatizovaných Rohingov.
Informovali tiež, že aktivity organizácie v štáte vážne obmedzili vyhrážky a zastrašovanie zo strany skupiny jakchainských budhistov, ktorí proti organizácii takmer denne protestovali.