Okolo nás zrazu prefrčí mladík na bicykli z požičovne, ktorú pred rezidenciou Mežyhorie otvoril jeden podnikavý Ukrajinec. Z Kyjeva dokonca zaviedli aj revolučnú pravidelnú autobusovú linku.
Olga Pavlovna znalecky ťuká na dlaždičky. „To je sprcha." Stojí v menšej kúpeľni s bielym umývadielkom a sprchovacím kútom ladeným do modrej farby. „A prečo je tak ďaleko od domu?“ mrmle si.
Prísnym zrakom zhodnotí elektrický radiátor pripevnený na stene. „V zime tu musia riadne hajcovať, aby to vykúrili. To sú nápady, robiť si sprchu v kôlni za barakom. Určite im to tu plesnivie. Aj my máme v spálni po kolená mapu. A v lete, keď nekúrime, aj čierne škvrny."
Olga Pavlovna je ukrajinská dôchodkyňa. Zoznámili sme sa v sobotu 22. februára 2014 na hlavnej ulici dediny Novyje Petrovce vo Vyškorodskom okrese Kyjevskej oblasti. Bola to slepá ulica. Končila sa vysokou stenou a vchodom s velikánskou vrátnicou. Nikto v nej nesedel. Vedľa mohutných brán stál muž v divnom odeve: na sebe mal tepláky, lýtka si omotal žltou izolepou, na modro-červenej šuštiakovej bunde mal povrázkami pripevnený plechový obdĺžnik. Štít. Ochranu svojej hrude. Na hlave motorkársku helmu a zváračské okuliare. V jednej ruke držal násadu na rýľ, v druhej megafón. Volal: „Ľudia, prosím vás, na všetkých sa dostane. Teraz to otvoríme a všetkých vás tam pustíme. Postavte sa do radu a buďte trpezliví."
Olga Pavlovna sa zaradí do radu a je trpezlivá. O pár hodín sa dočká. Prvýkrát v živote vstúpi do sveta, o ktorom dovtedy len počúvala legendy - do rezidencie zvrhnutého prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyča známej ako Mežyhorie.
Pyšnou vládnou rezidenciou bolo Mežyhorie už od roku 1935. Skvele položený lesopark, pár kilometrov od Kyjeva, ale bokom od hlavnej cesty, v nádhernej prírode.
Viktor Janukovyč sa sem nasťahoval už v roku 2002. Vtedy sa totiž z postu gubernátora Doneckej oblasti vyšvihol do kresla premiéra. A musel sa presťahovať bližšie k metropole. Rezidencia Mežyhorie sa mu páčila už dávno. Síce potrebovala niekoľko drobných zásahov, hovoril si, to je maličkosť.
Dnes už sa vie, že jedným z veľkých Janukovyčových plánov bolo vybudovať na protiľahlom brehu umelého jazera s názvom Kyjevské more luxusnú rekreačnú zónu s požičovňou jácht a s drahými reštauráciami. V plánoch figurovali i rakúske firmy a investori zo Spojených arabských emirátov. Všetko to prekazil majdan.
Olga Pavlovna má šatku uviazanú na babku. Vyzerá staršie než na šesťdesiattri rokov, ale nezdá sa, že by jej to prekážalo. Cupitá po cestičkách, dláždených chodníkoch i vyasfaltovaných cestách a cyklotrasách, ako keby si nohy požičala od niekoho oveľa mladšieho.
Míňa pompéznu drevenú stavbu - dom pre hostí, koňa s maľovaným chrbtom, na ktorého sa márne snažil vyliezť jeden z návštevníkov, aj odbočku dolu, k obrovskému jazeru, ktoré volajú Kyjevské more. Až príde k síce dokonalej stavbe, ale v porovnaní s ostatnými domami rozosiatymi po lesoparku s rozlohou 140 hektárov, pomerne malej. Aj dvere sú o niečo menšie ako tie, čo viedli do zvyšných budov. Takisto aj okná. Luster nemá sklenené čačky, ale je urobený v starom, poľovníckom štýle.
„Hm." V očiach dôchodkyne sa blysne nevyslovená otázka. Sluhovia boli asi trpaslíci. Pekne zvrátené, pomyslí si. Pred domčekom stojí dlho. A potom na to príde. „Sprcha, sprcha pre psy," prehodí. Kŕčovito sa usmeje a potom sa vysmrká. Do očí sa jej tisnú slzy. Osuší ich až závan vetra, keď okolo prefrčí mladík na bicykli z požičovne, ktorú pred rezidenciou otvoril jeden podnikavý Ukrajinec. Aby si ľudia stačili obrovský areál prezrieť celý. Z Kyjeva dokonca zaviedli aj revolučnú pravidelnú autobusovú linku. Cenu lístka stanovili na tri hrivny.
Kôň s maľovaným chrbtom. FOTO - SITA/AP
Janukovyč bol chvíľu premiérom, potom ním zase nebol, v roku 2004 to skúsil dokonca ako prezident, ale pred svojím súperom, takisto Viktorom, ale Juščenkom, obhájil trón len niekoľko dní. Potom ho zvrhla, aj napriek usilovnej podpore Kremľa, oranžová revolúcia. Napodiv, zo svojej milovanej rezidencie, ktorú si pomaly zveľaďoval, ho ani napriek politickým kotrmelcom nikto nevysťahoval.
Naopak, 9. júla 2007 podpísal vtedajší prezident Juščenko, oficiálne úhlavný Janukovyčov sok, tajný výnos, ktorým sa Mežyhorie „dalo do užívania" rodine premiéra. Bol to posledný krok vedúci ku geniálnej krádeži - privatizácii rezidencie a celého lesoparku. Ukrajinskí novinári sa domnievajú, že Janukovyč mu za túto službu niečo sľúbil - že išlo o takzvaný barter.
Len čo Janukovyč získal výnosom prezidenta „rezidenciu do užívania", 11. júla 2007, dva dni po Juščenkovom podpise tajného výnosu, aj Janukovyč podpisuje svoje tajné rozhodnutie - číslo 521. Mežyhorie odovzdáva do správy spoločnosti Nadra Ukrajiny. Tá patrí pod ministerstvo ekológie, ktoré akoby náhodou vedie vtedajší Janukovyčov kamarát a bývalý šéf jeho volebného štábu Vasilij Džarty.
Ten v priebehu niekoľkých týždňov uskutoční kľúčovú operáciu v tejto schéme – so súkromnou firmou Medinvesttrade vymieňa obrovský areál Mežyhoria za dve budovy v Parkovej aleji v Kyjeve. Vzápätí Medinvesttrade odovzdáva objekt Mežyhorie už známej firme prepojenej na Janukovyča - Tantalit.
Z materiálov učaroval Janukovyčovi aj mramor. FOTO - ISIFA
Olga Pavlovna sa nechce dať fotografovať. „Keby sa naši dozvedeli, že som si išla poprezerať túto nádheru, dali by mi," usmieva sa bývalá vedúca jedálne pre stavebných robotníkov. „Hanba," zvolá trochu nelogicky, pretože prezerať si, ako žil ich vládca, prišlo v sobotu niekoľko desiatok tisíc ľudí.