Desiatky detí s bosými nohami dvíhajú hlavu smerom hore, aby ma mohli ticho pozorovať. Dve ich kamarátky v slume však už celé mesiace chýbajú. Rodičia ich predali, aby mali peniaze na ryžu. V Kambodži sa dievčatá rodia, aby slúžili rodine.
Kampong Speu je jednou z najchudobnejších provincií Kambodže. V miestnom slume žijú ľudia na pozemkoch, z ktorých ich štát môže kedykoľvek vysťahovať. Vláda rozpredáva pôdu súkromným firmám bez akéhokoľvek záujmu o osud obyvateľov.
Ponad domy vedie elektrické vedenie, ale ľudia zo slumu ho nemôžu potiahnuť k sebe domov. Vodu čerpajú všetci z jedinej studne, ktorá tu stojí len od minulého roka, vďaka miestnej neziskovke. Predtým brali vodu z potoka plného smetí.
Keď asi dvadsiati členovia komunity sediaci na holej zemi dostanú otázku o živote v slume, najprv sa po khmérsky dohadujú, kto odpovie. Slovo si napokon vezme najstaršia žena. „Ťažký. Nemáme peniaze ani na jedlo,“ vraví Pani, matka dvanástich detí. „Všetci členovia rodiny chodia každé ráno zbierať lotosy do jazera. Predaj kvetov i plodov je náš jediný príjem,“ pokračuje v opisovaní každodennej reality.
Kto nezbiera lotosy, zbiera plastové fľaše a predáva ich sprostredkovateľom na recykláciu vo Vietname. Deti namiesto chodenia do školy pracujú. Niektoré aj ťažšie, než si môžeme predstaviť. „Chodím do tejto komunity každý deň, ale rodičia mi až po roku prezradili, že dievčatá predali,“ hovorí Vichetr Uon z miestnej neziskovej organizácie Sao Sary Foundation (SSF). „Chceli skrátka dostať peniaze v tichosti. Rodičia nie vždy rozumejú, čo sa s dievčatami deje, ale rozumejú sume tisíc dolárov,“ vraví Vichetr.
Vo väčšine prípadov príde do dediny alebo do slumu obchodník s bielym mäsom, ktorý rodinu presvedčí, že deti pošle do školy. Prípadne sa objaví falošný zástupca pracovnej agentúry. Nasľubuje, že zo staršieho dievčaťa urobí úspešnú mladú ženu, ktorá bude dobre zarábať, a navyše – v zahraničí. Vraj rodičom zaplatí, len práve nemá pri sebe celú hotovosť. Dievča odvedie, nikto nevie kam. Niekedy do hlavného mesta Phnom Penh, inokedy do Thajska alebo do Malajzie.
„Ak už dievča chýba niekoľko mesiacov, nie je jednoduché ho vypátrať. Ale nie je to ani nemožné,“ vysvetľuje Vichetr, ktorý predaným či uneseným Kambodžankám i Kambodžanom pomáha vrátiť sa späť, domov.
V komunite v slume v Kampong Speu chýbajú dve dievčatá už niekoľko mesiacov. Rodičia ich predali.
Do mnohých dedín, kde žijú ohrozené deti, vedie iba prašná cesta. Foto - Magdaléna Vaculčiaková
Panenstvo na predaj
Dievčatá, ktoré pracujú v hosteli Karuna v Kampong Speu, nosia pri sebe neustále cesnak. „Veria, že keď ho zjedia tesne predtým, ako im na tvár únosca či obchodník priloží šatku, aby ich uspal, účinok chloroformu sa znižuje,“ vysvetľuje manažérka hostela Anne-Marie. Cesnak visí všade. Tínedžerky majú strach, že sa ich príbehy z minulosti zopakujú. Každá z troch dievčat už bola predaná. A každej pomohol Vichetr.