LONDÝN, TEL AVIV. Filipínka Vanessa nebola doma, kde ju čaká jej malá dcéra, štyri roky.
Zamestnávateľka jej zabavila letenku aj všetky osobné veci za to, že kričala na deti, o ktoré sa mala starať.
Keď ju udrela po tvári, Vanessa utiekla. Teraz čaká v krízovom centre, lebo sa nemôže zamestnať, keďže stále „patrí“ rodine, v ktorej pracovala.
Utekajú bez ničoho
Organizácia na pomoc filipínskym slúžkam v Katare tvrdí, že za prvý polrok minulého roka poskytla útočisko 600 ženám.
Mnohé utiekli z domu svojich zamestnávateľov len v tom, čo mali oblečené.
Hovorili o tom, že hladovali, bili ich, neobvyklé nie sú ani prípady, keď ich majitelia domu obvinili z krádeže, len aby sa ich zbavili.
Na svete je 52 miliónov ľudí, ktorí pracujú ako domáci sluhovia. Až 83 percent z nich sú ženy, 45 percent sluhov nemá nárok na dovolenku. To sú oficiálne čísla.
Neoficiálne je ľudí pracujúcich často v takmer otrockých podmienkach ešte viac.
Investigatívni reportéri denníka Guardian, ktorí sledovali osudy a podmienky domáceho služobníctva vo viacerých regiónoch tvrdia, že veľmi zle sú na tom ľudia pracujúci v domácnostiach na Blízkom východe, osobitne v bohatých štátoch v okolí Perzského zálivu.
Musia zniesť všetko
Môže za to kafala - akýsi sponzorský systém, ktorý nedovoľuje zahraničným robotníkom prakticky nič bez súhlasu ich zamestnávateľa.
Jeho zneužívanie je rozsiahle a do pozornosti médií sa dostalo po tom, čo sa odhalili otrasné podmienky robotníkov pracujúcich na katarských stavbách.
Katar bude v roku 2022 hostiť Majstrovstvá sveta vo futbale.
Guardian píše, že kafala znamená, že domáce služobníctvo musí znášať všetko. Bez súhlasu zamestnávateľa, ktorý je za sluhov právne zodpovedný, nemôžu zmeniť zamestnanie.
Ak miesto aj tak opustia, hrozí im zatknutie a následná deportácia.
Sú tak vystavení situáciám ako zadržaná mzda, zabavenie pasu, nedodržiavanie pracovnej zmluvy, fyzické aj sexuálne násilie, obmedzovanie osobnej slobody.