V parlamente mal každý z nich svojich poslancov, aby si udržiavali vplyv aj biznis. Po zosadení Janukovyča hľadajú ukrajinskí podnikatelia nové tváre.
KYJEV, PRAHA. Sto najbohatších mužov na Ukrajine kontroluje vyše 80 percent ukrajinského HDP. Boli zvyknutí, že si platili politikov, poslancov aj hlavu štátu. Aby prijímali zákony, ktoré umožnia ešte väčšiu koncentráciu majetku.
Lenže potom vstúpil na scénu majdan – nekompromisný, nepodplatiteľný, politicky „nekorektný“.
Oligarchovia ušli alebo začali aj oni volať: „Sláva Ukrajine“ a prešli na stranu revolúcie.
Ukrajinskí oligarchovia sa snažia zorientovať. Ich úzke prepojenie s politickou mocou sa ukázalo ako nevýhoda. Ľudia ako zvrhnutý prezident Viktor Janukovyč už nemôžu byť miliardárom prospešní.
Porošenko a jeho čokoláda
- Na Ukrajine vzniká vláda národnej jednoty, mala by byť známa zajtra.
- Parlament schválil výzvu, aby zosadeného prezidenta Viktora Janukovyča súdili na medzinárodnom tribunále v Haagu za smrť takmer sto demonštrantov.
- Janukovyč sa ukrýva na neznámom mieste, naposledy ho videli na proruskom Kryme.
Jediný z prvej pätice najbohatších Ukrajincov Petro Porošenko sa včas otvorene postavil na stranu majdanu.
Nezľakol sa straty ruských trhov a orientácie na Európsku úniu. A to napriek tomu, že väčšina produkcie jeho čokoládovní prúdi do Ruska, kde čelila bojkotu.
Porošenko už podobné naschvály od Moskvy zažil a prežil ich. Aj preto mal poslanec a podnikateľ otvorenú cestu na hlavnú tribúnu na majdan. Vlastní televíziu 5. kanál, ktorá sa stala hlásnou trúbou oranžovej revolúcie.
Je jasné, že sa vidí ako súčasť politického vedenia, nakoniec sa o ňom špekulovalo aj ako o premiérovi.