TOKIO, BRATISLAVA. V marci 2011 evakuovali pre zemetrasenie a poškodenie jadrovej elektrárne Fukušima desaťtisíce ľudí z okruhu 20 kilometrov od elektrárne.
Asi 138-tisíc ľudí dodnes žije v provizórnych domovoch, ktoré zabezpečila vláda po najsilnejšom zemetrasení, aké kedy zasiahlo Japonsko. Po troch rokoch sa prví obyvatelia miest v okolí Fukušimy môžu vrátiť domov, vláda zrušila evakuačný rozkaz.
Dotácia alebo domov
Do mesta Tamura sa od 1. apríla môže vrátiť asi 350 ľudí, záujem o návrat domov zatiaľ vyjadrilo 44 percent z nich. Podľa serveru Japan Today by ich v najbližších dvoch rokoch mohlo byť aj 30-tisíc.
Obyvatelia majú pritom na výber. V prípade, ak sa vrátia do svojich pôvodných domovov, prídu o štátnu dotáciu na kompenzáciu psychickej ujmy z katastrofy vo výške 100-tisíc jenov (711 eur) mesačne.
Riziková radiácia
Napriek tomu, že vláda pracuje na dekontaminácii oblasti, niektorí obyvatelia sú skeptickí. Rádioaktívne žiarenie by podľa vlády nemalo presiahnuť hodnotu 20 milisievertov (mSv) za rok, Medzinárodná komisia pre rádiologickú ochranu však odporúča žiarenie na úrovni 1 milisievert ročne.
Dávka 100 mSv ročne napriek tomu nevykazuje zvýšenie riziku rakoviny. Snahou japonskej vlády je znížiť radiáciu na hodnotu 1 mSv ročne, niektoré oblasti však dnes majú hodnoty oveľa vyššie.
V prefektúre Fukušima zahynulo na následky katastrofy viac ľudí, ako počas samotného zemetrasenia a tsunami, mnohí pre choroby či stres.
„Ľudia prešli dramatickými zmenami prostredia, žili v provizórnych podmienkach. Tí čo nezomreli vtedy, umierajú teraz,“ povedal agentúre AFP Hiroyuki Harada, úradník zaoberajúci sa asistenciou obetiam katastrofy vo Fukušime.