- funkciu prezidenta bude do májových volieb vykonávať Oleksander Turčynov zo strany Vlasť
- Janukovyč sa nachádza na neznámom mieste, môže byť na Ukrajine alebo v Rusku
- Tymošenková vyzvala demonštrantov, aby pokračovali v protestoch
- z krajiny ušla väčšina ministrov, vrátane zosadeného premiéra Azarova
KYJEV. Ukrajinský parlament v nedeľu opäť zasadol. Prezidentské právomoci hlasovaním zveril predsedovi parlamentu Oleksandrovi Turčynovovi zo strany Julie Tymošenkovej Vlasť.
Ten vyhlásil, že Ukrajina sa vráti na cestu európskej integrácie. Krajina je podľa neho tiež pripravená na dialóg s vrcholnými predstaviteľmi Ruska, s ktorým chce naďalej udržovať vrelé susedské vzťahy.
Turčynov vo svojom prejave upozornil na ekonomické problémy krajiny. Cieľom novej vlády bude podľa neho hlavne stabilizovať ekonomiku, ktorá je teraz blízko bankrotu.
Rušia staré zákony a prijímajú nové
Najvyššia rada v nedeľu odhlasovala odstúpenie viacerých ministrov, vrátane ministra zahraničia Leonida Kožara a ministra školstva Dykmitra Tabačnyka.
Parlament tiež odhlasoval, že smrť demonštrantov počas protestov budú vyšetrovať ako prípad hromadného vraždenia.
Minister vnútra Arsen Avakov neskôr nariadil prepustenie 64 zatknutých demonštrantov.
Poslanci schválili, že štát znárodní prezidentovu súkromnú rezidenciu. V nedeľu ráno v nej našli ďalšie dokumenty, medzi ktorými bola aj čierna listina novinárov, či faktúry za výdaje na domácnosť.
Zrušili Janukovyčov jazykový zákon z roku 2012, ktorý umožňoval používanie druhého jazyka v regiónoch, kde menšina tvorí viac ako desať percent obyvateľstva.
Parlament tiež zvažuje kandidatúry na post premiéra budúcej prechodnej vlády.
Podľa poslanca strany Vlasť Mykola Tomenka do čela kabinetu postavia opozičného lídra Arsenija Jaceňuka alebo ukrajinského podnikateľa Petra Porošenka.
Predtým sa hovorilo aj o Julii Tymošenkovej, tá však vyhlásila, že o tom vôbec neuvažuje.
Pred parlamentom sa počas hlasovania zhromaždila aj približne dvestočlenná skupina jej odporcov. "Nebojovali sme za Júliu," kričali. "Slobodu pre Juliu áno, ale politiku nie."

Kličko chce byť prezidentom
Jeden z opozičných lídrov Vitalij Kličko oznámil, že chce kandidovať na post prezidenta.
"Chcem, aby Ukrajina bola modernou európskou krajinou. Ak budem mať možnosť to urobiť vo funkcii prezidenta, budem to robiť najlepšie," povedal.
Kličko tak vo voľbách bude pravdepodobne súperom Tymošenkovej. Tá svoju kandidatúru oznámila v sobotu hneď po prepustení, avšak v nedeľu tieto informácie dementovala jej hovorkyňa.
S Tymošenkovou už hovorila nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Expremiérke zablahoželala k prepusteniu a vyjadrila istotu, že jej návrat do politiky bude jedným z hlavných faktorov stabilizácie na Ukrajine.
Na Ukrajine boli cez víkend dni štátneho smútku, na obete protestov sa spomínalo nielen v Kyjeve
Pomôcť chce Únia aj Rusko
Európska únia vyzvala krajinu na celistvosť a ponúkla pomoc.
Britský minister zahraničných vecí ešte pred tým varoval Rusko, aby nezasahovalo do záležitostí na Ukrajine.
Podobne sa vyjadrili aj USA, keď cez americkú poradkyňu pre národnú bezpečnosť Susan Riceovú odkázali, že ak Rusko vojensky zasiahne na Ukrajine, bude to obrovská chyba.
Európska únia je podľa eurokomisára Olliho Rehna pripravená ponúknuť finančnú pomoc, no podmienkou je vymenovanie novej vlády.
Ruský minister financií Anton Siluanov tiež povedal, že Moskva neuvoľní ďalšiu časť finančnej pomoci, kým nevznikne nové vedenie krajiny.
Lavrov: Porušili dohodu
Rusko tiež oznámilo, že chce na Ukrajine kontrolovať dodržiavanie ľudských práv. Požiadalo preto Ukrajinu o povolenie pre svojho vyslanca.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov neskôr obvinil ukrajinskú opozíciu z porušenia piatkovej dohody zameranej na ukončenie politickej krízy v krajine.
"Ukrajinská opozícia sa odkláňa od dohody, prakticky prevzala moc v Kyjeve, odmietla sa odzbrojiť a naďalej sa spolieha na násilie," povedal Lavrov počas telefonátu svojmu americkému rezortnému partnerovi Johnovi Kerrymu.
Rusko si neskôr povolalo svojho veľvyslanca v Kyjeve na konzultácie do Moskvy. Tento krok podľa agentúry Reuters zdôvodnilo zhoršujúcou sa a neprehľadnou situáciou.
Kde je Janukovyč?
Doterajší prezident Viktor Janukovyč sa pokúsil o útek do Ruska, no colná a pasová kontrola mu nedovolila odletieť.
Špekuluje sa preto, kde by sa mal Janukovyč teraz nachádzať. Možností je viacero - od Charkova, cez Rusko až po Spojené arabské emiráty.
Podľa starostu Charkova, bašty Strany regiónov, Janukovyč už nie je na území Ukrajiny.
„Prezident dnes v krajine nie je. Čo sa týka Janukovyča, to je už história,“ citoval server Korrespondent starostu Gennadija Kernesa.
Prezident sa v sobotu ešte objavil v televízii z izby neznámeho hotela, no na summit juhovýchodných regiónov už neprišiel.
Úspešnejší sú však jeho ministri. Väčšina by sa mala nachádzať už mimo Ukrajiny, podobne ako premiér Azarov.
"Odišiel do Ruska," povedal pre agentúru Interfax-Ukrajina spolupracovník agentúry.
Ako kopnúť do mŕtvoly
Do zvrhnutého Janukovyča v nedeľu, z bezpečnej pozície preživších, neváhali kopnúť aj jeho najbližší stúpenci.
Tí, ktorí z politicky príbuzenského vzťahu s klanom Janukovyča roky ťažili, čerpali dividendy a tešili sa absolútnej beztrestnosti, v nedeľu robili veľké vyhlásenia.
Tak napríklad Oleksander Jefremov, poslanec parlamentu za Stranu regiónov, ktorá mala ešte nedávno ústavnú väčšinu v parlamente, odsúdil „zločinné Janukovyčove príkazy, ktoré viedli k smrti desiatok ľudí, jeho mrzkú dušu a klamstvo“.
Ďalší stranícki kolegovia prezidenta na úteku sa v nedeľu strkali pred mikrofóny novinárov, aby im mohli povedať: „Janukovyč nás osobne zastrašoval. Pred hlasovaním napríklad prišiel a povedal: Máte rodiny, máte svoj výnosný biznis, máte deti. Ak nebudete hlasovať podľa mňa, nedopadne to s vami dobre.“
Strana regiónov tiež odporučila obvodnými straníckym bunkám, aby zvážili svoje rozpustenie.
Niektoré ukrajinské média preto nevylučujú, že strana zanikne. Celé kyjevské vedenie navyše Stranu regiónov už opustilo.
Podľa kyjevskej televízie Janukovyčov sponzor a najbohatší Ukrajiniec Rinat Achmetov rokoval o budúcom lídrovi strany so skupinou ukrajinských plynárenských magnátov.
Odchádzajú z úradov
Svojich postov sa už vzdali aj ľudia vo vedení Ľvovskej a Charkovskej oblasti, v minulosti dosadení prezidentom Janukovyčom.
V Dnepropetrovsku, ktoré je považované za baštu Janukovyčovej Strany regiónov, odišiel z postu starostu Ivan Kulyčenko.
Názov v dôsledku revolučných udalostí zmenilo aj hlavné dnepropetrovské námestie, ktoré sa doteraz volalo Leninovo. Dnes už nesie názov Námestie hrdinov majdanu.
Pozrite si online spravodajstvo zo soboty
Autor: iDnes.cz