SME
Sobota, 3. jún, 2023 | Meniny má Karolína

Parlament zosadil Janukovyča, ktorý chcel utiecť. Tymošenková je na slobode

Janukovyč rezignovať odmietol. Prezidentské voľby budú v máji, Tymošenková chce kandidovať.

Tymošenkovú prepustili po dvoch rokoch na slobodu.Tymošenkovú prepustili po dvoch rokoch na slobodu. (Zdroj: TASR/AP)

Prezidentské voľby budú už v máji. Viktor Janukovyč utiekol z Kyjeva, rezignovať odmietol.

 • parlament hlasoval za zosadenie prezidenta Janukovyča, ktorý odmietol rezignovať
 • poslanci stanovili nové prezidentské voľby na 25. mája
 • za šéfa Najvyššej rady, ktorý bude súčasne plniť aj funkciu premiéra, zvolili Oleksandra Turčynova zo strany Vlasť
 • za ministra vnútra zvolili Arsena Avakova (Vlasť)
 • odhlasovali okamžité prepustenie Julie Tymošenkovej, ktorá stihla prehovoriť na Majdane
 • Janukovyč aj jeho minister vnútra Zacharčenko sa pokúsili odísť z krajiny, no policajti ich nepustili

Živé vysielanie:

Spravodajstvo minúta po minúte sme ukončili

23:52 Podľa denníka Donetskie Vesti sa Janukovyč nachádza neďaleko Charkova na vidieckom sídle jedného z vplyvných miestnych úradníkov.

23:49 Demonštranti v Charkove vstúpili do úradu guvernéra Michaila Dobkina, ktorý odletel do Ruska. Niekoľko tisíc ľudí vonku nakoniec sochu Lenina nezborilo, píše Ukrajinská pravda.

23:22 V Charkove dochádza k potýčkam medzi protivládnymi demonštrantmi a skupinou, ktorá sa rozhodla brániť sochu Lenina, informuje BBC.

23:17 Podľa AFP sa Janukovyčovi ľudia pokúšali podplatiť pohraničnú stráž, aby ich nechala odletieť súkromným lietadlom z Donetska aj bez potrebných povolení.

22:41 Násilné strety si vyžiadali celkovo 82 obetí, informovalo ministerstvo zdravotníctva.

21:57 Agentúra Interfax potvrdila správy, že prezident Viktor Janukovyč sa spolu s ďalšími politikmi pokúsil opustiť krajinu. Hraničná polícia im v tom zabránila, údajne nemali vybavenú potrebnú registráciu pred odletom.

sviecky.jpg

FOTO: TASR/AP

21:32 Zatiaľ čo tisíce ľudí na majdane jasali pri Tymošenkovej prejave, niektorí ďalší podľa BBC odišli. Mnohí jej totiž dávajú čiastočne za vinu chaos po Oranžovej revolúcii.

21:12 Zástupcovia Pravého sektora uviedli, že napriek odvolaniu prezidenta Janukovyča nehodlajú opustiť majdan. "Nie je čas na oslavy, teraz musíme byť ešte viac zjednotení ako pred tým," povedal jeden z lídrov.

21:05 Tymošenkovej minister vnútra Jurij Lucenko na pódiu ďakuje všetkých skupinám, ktoré sa zapojili do protestov, zvlášť menuje aj Pravý sektor.

21:00 Moderátor z pódia upozorňuje na tituški - provládnych provokatérov, ktorí majú byť v dave.

Vraciam sa do práce, povedala Tymošenková

20:58 "Vraciam sa do práce," vyhlásila Tymošenková a vyzvala na pokračovanie protestov.

20:55 "Myslím si, že my všetci a predovšetkým vy by ste sa mali postarať o novú Ukrajinu. Predovšetkým vy, pretože v našej krajine sa verí predovšetkým vám, že naša krajina sa nerozpadne na jednotlivé gubernie, iba vy to môžete zaručiť. Iba vy ste toho jedinou garanciou."

20:52 "Rada by som sa ospravedlnila za politikov, je jedno z ktorej strany boli a akú funkciu vykonávali. Chcem vám povedať, že politici nestáli za jedinú kvapku krvi. Politici vám nesiahali ani po členky."

20:51 Tymošenkovú občas preruší moderátor, ktorý žiada ľudí, aby sa rozostúpili. V dave totiž niekomu prišlo zle a zdravotníci ho potrebujú odviezť.

20:48 "Ľutujem, že som tu nemohla byť s vami počas protestov."

20:47 "Pýtala som sa, je ich na majdane päťtisíc, desaťtisíc? A všetci tí chránili 45 miliónov Ukrajincov. Ja budem garantom toho, že vás nikto nezradí," hovorí davu.

20:45 Tymošenková povedala, že Viktor Janukovyč by mal prísť pred demonštrantov na Námestie nezávislosti.

20:37 Pohraničníci zabránili Janukovyčovmu ministrovi vnútra Zacharčenkovi opustiť krajinu, píše Interfax.

20:36 "Som šokovaná, že snajperi strieľali na našich chlapcov," hovorí a dav skanduje "Julia, Julia."

20:35 "Keď som prišla do Kyjeva, nespoznala som ho. Barikády, rozbité ulice," vravela dojatá. "Hrdinovia neumierajú," kričí a dav skanduje s ňou.

20:33 "Ste hrdinovia a ochrancovia Ukrajiny," kričala na pódiu na majdane Julia Tymošenková, ktorú priviezli na vozíčku.

20:27 Tymošenková sa pristavuje pri ľuďoch zhromaždených neďaleko Námestia nezávislosti.

"Keby ste len vedeli, koľkokrát som tu chcela byť, koľkokrát som chcela držať ruky tých, čo bojovali a nikdy sa nevzdali," povedala podľa BBC. "Moji najdrahší, ste najlepší na svete. Neexistuje nikto iný, nikto. Sláva Ukrajine."

20:26 Spojené štáty privítali prepustenie Tymošenkovej a hovoria, že najnovší vývoj na Ukrajine môže posunúť krajinu k poklesu násilia, ústavným zmenám a predčasným voľbám. Chcú ďalej spolupracovať so spojencami a Ruskom pri podpore "silnej a demokratickej Ukrajiny."

20:06 Julia Tymošenková kráča na majdan. Sama chodiť nevládze, podopierajú ju, píše Petra Procházková z Kyjeva. Ľudia kričia "Julia, Julia."

20:03 Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov hovoril o aktuálnom vývoji na Ukrajine so svojim americkým kolegom Johnom Kerrym. Piatková mierová dohoda bola podľa neho "znehodnotená neschopnosťou či neochotou opozičných síl ju rešpektovať".

20:01 Tymošenková sa poďakovala demonštrantom na Hruševského ulici, mieste jedných z najnásilnejších stretov. Už čoskoro príde na samotný majdan.

19:55 Na majdane sa lúčia s ďalším zastreleným demonštrantom.

19:43 Julia Tymošenková podľa agentúry Interfax vyhlásila, že si je istá blízkym vstupom Ukrajiny do Európskej únie.

19:37 Ďalšiu sochu Lenina zhodili v meste Mykolajiv.

Šéfovia Charkova ušli do Ruska

19:33 Šéf Charkovskej administratívy Michail Dobkin a starosta Charkova Genadij Kernes ušli do Ruska.

19:32 Nový kabinet by mal byť zostavený do 3. marca, očakáva člen Strany regiónov Serhij Tihipko, ktorý zároveň tvrdí, že jeho strana už prakticky nemá v parlamente väčšinu.

19:28 15-ročný demonštrant, ktorý na Námestí nezávislosti položil kvety na pamiatk

u obetí, povedal BBC, že Ukrajina nebude mať žiadnu budúcnosť, ak Janukovyč zostane vo funkcii prezidenta. "Mnoho mojich priateľov sa snaží odísť do zahraničia, a spravia tak, ak Janukovyč zostane vo funkcii," povedal.

18:57 Tymošenková je už v Kyjeve, píše ITAR-TASS. Mala by vystúpiť na Námestí nezávislosti, majdane.

18:47 Predseda zahraničného výboru ruskej Štátnej dumy Vladimir Lukin, ktorý pomáhal na Ukrajine dosiahnuť dohodu, kritizoval ministrov Európskej únie za schvaľovanie zosadenia Janukovyča. O demonštrantoch sa vyjadril ako o nacioanalistoch, revolucionároch a teroristoch.

18:03 Tymošenková letí do Kyjeva.

Tymošenková chce byť prezidentkou

18:01 Prezident Viktor Janukovyč sa pokúsil opustiť krajinu a odletieť do Ruska, no zabránili mu v tom. Oznámil to šéf parlamentu Oleksandr Turčynov, podľa ktorého je teraz Janukovyč v Doneckej oblasti, informuje BBC.

17:59 Expremiérka Julia Tymošenková chce kandidovať na post prezidenta. Podľa agentúry ITAR-TASS to uviedla po svojom prepustení.

17:57 Charkovský zjazd zástupcov prevažne rusky hovoriacich regiónov uznesenie kyjevského parlamentu, ktorý odvolal Janukovyča, neuznáva. Účastníci zjazdu v rezolúcii vyzvali na vytvorenie ozbrojených oddielov domobrany.

17:49 Poľský minister zahraničia Radoslaw Sikorski odmietol, že dianie na Ukrajine je štátnym prevratom, ako tvrdí prezident Viktor Janukovyč.

17:46 V Simferopole je pohreb milicionárov, ktorí zomreli vo štvrtok, prišlo naň asi tisíc ľudí.

17:45 Zosadenie Janukovyča zdôvodnil parlament nasledovne:

Ak vezmeme do úvahy, že ukrajinský prezident Viktor Janukovyč si prestal plniť ústavné povinnosti, čím ohrozil chod štátu, jeho územnú celistvosť a nezávislosť, a čo viedlo k masovému porušovaniu práv a slobôd občanov, s ohľadom na okolnosti krajnej núdze, Najvyššia rada Ukrajiny, vyjadrujúca zvrchovanú vôľu ukrajinského ľudu, vyhlásila nasledujúce:...

17:34 "Diktatúra padla," povedala podľa BBC Tymošenková po prepustení.

17:33 Podľa ČT24 odišiel z Ukrajiny syn Viktora Janukovyča.

17:20 Podľa hnutia Euromaidan šéf Charkovskej administratívy Michail Dobkin a starosta Charkova Genadij Kernes opustili Ukrajinu. Údajne cez hraničný prechod Hoptivka odišli do Ruska, píše na Facebooku úradujúci minister vnútra Avakova.

17:18 Podľa veliteľa Majdanu Andrija Parubija je Tymošenková na ceste do Kyjeva a mala by medzi nich prísť v priebehu niekoľkých hodín.

17:07 Britský minister zahraničných vecí William Hauge vyhlásil, že podporuje vytvorenie novej vlády. Británia podľa neho vyvinie úsilie, aby vláde pomohol aj Medzinárodný menový fond.

16:59 Janukovyčova hovorkyňa Hanna Hermanová tvrdí, že prezident nebude akceptovať odstavenie od moci.

16:47 Dodnes väznenú Juliu Tymošenkovú prepustili z nemocnice v Charkove. Odišla v čiernom džípe so svojimi právnikmi, píše BBC. Mala by mať namierené na letisko, podľa fotografa Reuters zamávala svojim priaznivcom.

16:41 Šéf parlamentu Turčynov povedal, že Janukovyč najskôr súhlasil s odstúpením, ale po rozhovore s poradcami sa od tohto rozhodnutia dištancoval a odmietol podpísať už pripravenú rezignáciu.

16:33 Za zosadenie prezidenta Janukovyča hlasovalo 328 poslancov, proti nebol nikto. Po hlasovaní niektorí vstali, tlieskali a spievali hymnu.

16:22 Šéfovia bezpečnostných služieb (Berkut, výsadkári, špeciálne jednotky Alfa a vojenskí tajní) ubezpečili poslancov v parlamente, že sa nezapoja do konfliktu.

16:20 Šéf ukrajinských ozbrojených síl Jurij Ilin oznámil, že armáda nebude zasahovať do politických nepokojov.

16:17 Parlament prijal uznesenie, ktoré zbavuje prezidenta Janukovyča funkcie a považuje ho za neschopného plniť si svoje povinnosti. Nové voľby stanovili na 25. mája.

16:12 V Sevastopole vítajú vracajúcich sa príslušníkov Berkut z Kyjeva ako hrdinov.

16:09 Najbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov, ktorý je považovaný za neoficiálneho vodcu Strany regiónov, vyhlásil, že je pre "silnú, nezávislú a zjednotenú Ukrajinu".

16:07 Polícia v Dnepropetrovsku sa pridala na stranu ľudu.

16:06 "Nielen, že opozícia nedokázala splniť ani jednu zo svojich požiadaviek, ale navyše vydáva stále nové," povedal šéf ruskej diplomacie Lavrov ministrom zahraničia Poľska, Nemecka a Francúzska.

16:03 Poľský minister zahraničia Radek Sikorski odmieta, že by na Ukrajine došlo k prevratu. "Janukovyč má 24 hodín na podpísanie návratu k ústave z roku 2004," napísal na Twitteri.

Janukovyč ostro odmieta odstúpiť, vidí prevrat

15:54 Janukovyč tiež v televízii vyhlásil, že na jeho auto strieľali. "Nebojím sa," dodal.

15:52 Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov sa obáva, či bude ukrajinská opozícia schopná plniť dohodu z piatka. Tvrdí, že opozícia je vedená ozbrojenými extrémistami.

15:48 Fotograf Reuters zachytil, ako členovia jednotiek Berkut opúšťajú kasárne v Kyjeve, píše Guardian.

15:46 Janukovyčovu Stranu regiónov opúšťajú ďalší poslanci.

15:37 Ozbrojené zložky v Dnepropetrovsku akceptujú nový parlament ako legitímny, píše spravodajca ČT Filip Horký.

15:06 - 15:33 Prezident Janukovyč v televízii UBR vyhlásil, že nemieni rezignovať.

 • Udalosti v krajine prirovnal k fašistickému prevratu v roku 1933. "Nepodpíšem nič s banditmi, ktorí terorizujú Ukrajinu."
 • Nemieni opustiť krajinu a tvrdí, že spraví všetko pre ukončenie násilia.
 • Rozhodnutia parlamentu považuje za nelegitímne a nepodpíše ich.
 • Povedal, že expredseda parlamentu Volodymyr Rybak rezignoval po napadnutí a poslancom Strany regiónov sa vyhrážajú.15:05 Nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier pochybuje o budúcnosti Ukrajiny ako jednotného štátu. Situácia v krajine sa podľa neho ešte môže zvrtnúť, píše ČT24.

15:04 Vodca opozície a podnikateľ Petro Porošenko v parlamente vyhlásil, že Janukovyč zmenil názor a odstúpiť nemieni.

Odhalili luxus, v ktorom prezident žil

14:50 Ukrajinské médiá prinášajú stále ďalšie zábery z Janukovyčovej vily, ktoré bežní ľudia nemali nikdy vidieť. V areáli mal aj svoju vlastnú zoo.

Odhalili aj jeho nie práve malú a lacnú zbierku a automobilov:

14:39 Informáciu o údajnom oslobodení Tymošenkovej popreli aj novinári z jej okolia. Zhodujú sa však na tom, že rozhodnutie o jej prepustení je otázkou niekoľkých minút, či hodín.

14:38 Opozičný politik Mykola Katerynčuk novinárom povedal, že Janukovyč počas sprostredkovaného telefonátu s Jaceňukom sľúbil svoju rezignáciu. Iní poslanci však hovoria, že rezignáciu nepodpíše, kým nedostane bezpečnostné záruky.

14:35 Charkovský guvernér Michail Dobkin vyhlásil: "Nechystáme sa rozdeliť krajinu, chceme ju zachovať."

14:30 Velitelia Berkutu, oddielov, ktoré krvavo zasahovali proti demonštrantom, vystúpili v televízii, kde vyhlásili, že "sú s ľuďmi."

14:27 Pred nemocnicou v Charkove, kde zadržiavajú Tymošenkovú, sa zhromažďujú jej prívrženci. Na miesto smerujú aj jej rodinní príslušníci a diplomati.

14:15 Do areálu Janukovyčovej rezidencie prichádzajú tisícky ľudí. Sú rozčarovaní z luxusu, v ktorom prezident žil. Pripomína to akési ázijské kráľovstvo, píše spravodajca ČT Josef Pazderka.

Tymošenková je stále v nemocnici

14:05 Expremiérku Juliu Tymošenkovú ešte neprepustili. Jej hovorkyňa opravila svoje pôvodne vyhlásenie o prepustení.

14:04 Šéf parlamentu Turčynov vyhlásil, že Najvyššia rada zostáva v súčasnosti jedinou legitímnou vládou na Ukrajine.

14:01 Vicepremiér Konštantin Gryščenko pre BBC povedal, že Janukovyč zostane prezidentom až do predčasných volieb.

13:46 Ulicami Kyjeva sa šíri správa, že Janukovyč rezignoval. Hana Hermanova zo Strany regiónov túto informáciu poprela.

13:44 Ukrajinská vláda vydala stanovisko, že odovzdá moc novej vláde. Tvrdí, že ministri normálne pracujú.

13:43 V Charkove sa v blízkosti miesta konania kongresu juhovýchodného regiónu zhromaždili tisícky proopozičných demonštrantov. Chráni ich polícia, prívrženci Janukovyča na nich pokrikujú.

13:35 Zjazd proruských poslancov v Charkove sa začal otvorene prikláňať k separatizmu, informuje ČT24.

13:30 Janukovyčovu Stranu regiónov opustilo už okolo 40 poslancov, píše Kommersant.

13:22 Tymošenkovú prepustili, píše agentúra AP. Potvrdila to aj jej hovorkyňa pre Ria Novosti.

13:21 Lídri prevažne rusky hovoriacich oblastí na juhovýchode Ukrajiny a Krymu spochybnili na summite v Charkove legitimitu národného parlamentu v Kyjeve a vyhlásili, že preberajú zodpovednosť za ústavnosť v krajine.

13:08 Za Tymošenkovou do Charkova ide jej rodina, kolegovia zo strany a európski diplomati.

13:06 Nový minister vnútra Avakov uviedol, že členovia domobrany majdanu aj Pravého sektora sa stanú súčasťou jednotiek ministerstva vnútra, píše ukrajinská Pravda.

12:51 Za ministra vnútra zvolili Arsena Avakova zo strany Vlasť.

12:49 Za noc na Ukrajine padli viaceré sochy Lenina - aj v Dnepropetrovsku, Černihove aj Poltave.

12:42 Parlament odhlasoval okamžité prepustenie Julie Tymošenkovej aj bez schválenia od prezidenta.

12:41 Janukovyč je v Charkove, potvrdil jeho hovorca. V televízii dnes vystúpi s prejavom.

12:35 Parlament odvolal generálneho prokurátora Viktora Pšonku, píše Korrespondent. Prokurátor dosadený prezidentom Janukovyčom stál za mnohými stíhaniami proti Tymošnekovej, nechal ju sledovať a neskôr zavrieť do väzenia.

V Janukovyčovej vile našli dokumenty o zbitej novinárke

12:30 V Janukovyčovej vile našli informácie o investigatívnej novinárke Tatiane Černovolovej, ktorá pátrala po prezidentovom majetku. Boli tam napríklad údaje o tom, v akých autách sa presúvala. Novinárku brutálne zbili 25. decembra.

12:29 V rieke Dneper pri Janukovyčovej rezidencii našli viacero dokumentov, zbierajú ju ich aktivisti. Píše ukrajinská Pravda.

12:28 Oleksandra Turčynova poveril parlament aj vykonávaním úlohy premiéra. Ten vyhlásil, že pre možnosť vytvorenia novej koaličnej vlády je pripravený rezignovať.

12:17 Stovky ľudí sa dostali na územie súkromnej prezidentovej rezidencie Mezyhoria na okraji Kyjeva, ale nie do samotnej budovy, píše Reuters.

12:15 Úradujúci ukrajinský minister obrany Pavlo Lebedev a americký minister obrany Chuck Hagel telefonicky diskutovali o situácii na Ukrajine.

12:09 Na summit juhovýchodného regiónu v Charkove už pricestoval aj predseda ruského výboru pre zahraničné záležitosti Michail Margelov.

Šéf ruského parlamentného výboru pre medzinárodné záležitosti Alexej Puškov na Twitteri napíšal, že separatizmus nie je predmetom diskusie. "Hlavnou témou prejavov je, že sa nechystáme rozdeliť krajinu."

Kyjev zostáva pokojný

11:51 Parlament prijal rezolúciu, ktorá odsudzuje separatistické snahy o rozdelenie krajiny a vyzvala bezpečnostné služby, aby vyšetrili takéto snahy niektorých politikov.

11:47 Za nového predsedu ukrajinského parlamentu zvolili Oleksandra Turčynova, bývalého šéfa ukrajinskej bezpečnostnej služby a poslanca za stranu Vlasť.

11:37 Parlament schválil rezignáciu doterajšieho predsedu Volodymyra Rybaka.

11:28 Ukrajinský web Versii.com informuje, že Janukovyč sa chystá odstúpiť a v Charkove diskutuje o vytvorení samostatnej vlády juhovýchodu a Krymu. Tiež by mal zvažovať ruskú pomoc o zabezpečenie týchto regiónov.

11:24 Doteraz provládna Zakarpatská oblasť sa nakoniec oficiálne pripojila k opozícii.

11:13 "Polícia slúži ľuďom a zdieľa ich túžbu po zmene," napísalo ministerstvo vnútra na svojej webstránke a vyzvalo ľudí na spoluprácu s políciou.

11:08 Janukovyč by mal byť v Charkove aj podľa amerického ministerstva zahraničných vecí.

11:07 V Charkove, kde sa koná summit juhovýchodných regiónov, sa zišiel dav 10-tisíc ľudí, prevažne prívržencov prezidenta.

11:02 Stále viac zdrojov uvádza, že Janukovyč skutočne odcestoval do Charkova, tradičnej bašty prívržencov Ruska. Podľa poľskej Gazetty Wyborczy zrejme rokuje s lídrami proruskej východnej správy krajiny.

10:59 Stranu regiónov opustilo už 41 poslancov. V 450-člennej Najvyššej rade mala pôvodne 205 členov.

10:53 Kyjev po štyroch dňoch najväčších stretov pokojný. Miesto, kde zabili viacerých demonštrantov je prázdne a bez bezpečnostných zložiek.

10:48 Dohoda medzi Janukovyčom a ukrajinskou opozíciou nezaručuje imunitu pre ukrajinského prezidenta, vyhlásil poľský minister zahraničia Sikorski.

10:42 K prezidentskej rezidencii sa zvážajú obyčajní ľudia, aby videli ako žil Janukovyč, píše Interfax Ukrajina.

10:28 Poslankyňa Strany regiónov Hanna Hermanová tvrdí, že Janukovyč neopustil krajinu a najskôr sa nachádza v Charkove

10:22 Prezidentské sídlo Mezyhoria v obci Novi Petrivtsi je voľne prístupné. Jeho ochranka spolu s jednotkami majdanu zobrali dnu novinárov Kanálu 5.

10:20 Jaceňuk by mal byť novým premiérom.

10:16 Aktivisti majdanu strážia vchody do parlamentu. Okolo sú tisíce ľudí, píše Kommersant.

10:15 Podľa CNN vyzval Kličko k okamžitému odstúpeniu prezidenta a vypísaniu nových volieb na 25. mája.

Janukovyča opustili ďalší, viacero ministrov odišlo

10:11 Demonštranti tvrdia, že kontrolujú prezidentský palác v Kyjeve, píše agentúra Reuters. Nie je však jasné, či je niekto v budove.

10:07 Ak by sa podarilo v parlamente presadiť odvolanie Janukovyča, opozícia chce nové prezidentské voľby najneskôr do 25. mája.

10:06 Vodca nacionalistickej strany Svoboda Oleh Ťahnybok vyzval k ústavnej žalobe na prezidenta Janukovyča.

10:05 V parlamente zaznievajú hlasy, že práve Najvyššia rada teraz musí prevziať vládu. Jej bývalý šéf Volodymyr Litvin žiada vymenovanie nového ministra vnútra.

10:04 Podľa Russia Today odišlo z vládnej Strany regiónov ďalších osem poslancov, spolu už 34.

10:03 Okrem Rybaka dnes podal demisiu aj podpredseda snemovne Ihor Kaletnik.

9:59 Opozičný líder Jaceňuk vyzýva na hlasovanie za odstúpenie aj z dôvodu, že Janukovyč nepodpísal včera prijaté zásadné opatrenia.

9:57 Spolu s Janukovyčom odišla z Ukrajiny aj väčšina ministrov, tvrdí podpredseda vlády Oleksandr Turčynov.

9:56 Viacerí významní opoziční politici vyzývajú v parlamente na odhlasovanie odvolania Janukovyča. Tvrdia, že opustil krajinu a tým stratil legitimitu.

9:53 Predseda ukrajinského parlamentu Volodymyr Rybak odstúpil z funkcie. Oficiálnym zdôvodnením je zdravotný stav. Práve podpis šéfa Najvyššej rady je dôležitým prvkom pri schvaľovaní zákonov.

9:52 Bez ochranky je už aj prezidentova rezidencia Mezyhoria za Kyjevom, píše Kommersant.

9:47 Predčasné voľby sú jediným riešením, povedal Kličko v parlamente.

9:44 Kyjevské sídlo prezidenta zostalo úplne opustené.

9:38 V piatok po podpísaní dohody demonštranti v mnohých ukrajinských mestách začali zvrhávať sochy Lenina.

9:29 K žiadosti majdanu zosadiť prezidenta Janukovyča z funkcie hneď sa zrejme prikloní aj miernejšia časť opozície. O uznesení by mohol parlament hlasovať ešte dnes.

9:25 Sebavedomie demonštrantov na majdane výrazne vzrástlo, píše Petra Procházková. Niektorí už vyzerajú ako bojovníci Berkutu, ktorí z mesta už odišli. Ráno napríklad na terase nad majdanom, ktorá slúži ako základňa pre oddiely domobrany majdanu, prebehlo profesionálne striedanie stráži.

Podľa vodcov majdanu je to preto, aby sa v takom veľkom počte ľudí udržala disciplína. V uliciach centra totiž nie je žiadna polícia, žiadni strážcovia poriadku. A to by mohlo byť príležitosťou pre radikálov.

Sobotný pokoj v uliciach Kyjeva:

Ultimátum vypršalo, Janukovyč odletel

9:21 Na majdane sa rozšírila správa, že prezident Viktor Janukovyč odletel do Dubaja. "Utiekol," volali ľudia. "Nám neutečie," kričali s tyčami v rukách. Demonštranti odmietajú Janukovyča titulovať slovom prezident, pretože podľa nich mu vypršal jeho čas v tejto funkcii vo chvíli, keď nechal postrieľať desiatky ľudí, informuje Petra Procházková.

9:17 Ultimátum, ktoré trvalo do 10:00 a spočívalo v tom, že pokým Janukovyč neustúpi, radikáli zaútočia na prezidentské sídlo, vypršalo. Útok ale nie je nutný. Janukovyč nie je v meste a polícia sa z ulíc stiahla.

9:15 Podľa ukrajinského ministerstva zdravotníctva sa počas protestov od utorka zranilo 600 ľudí.

9:02 Kyjevský rozhlas nevylúčil, že scenár udalostí na majdane diktujú radikáli z Pravého sektoru, ktorých sa líder opozície Vitalij Kličko márne snaží prinútiť k zdržanlivosti.

8:59 Ukrajinský server Segodňa cituje jedného z vodcov protestu v uliciach Andrija Parubija, podľa ktorého "protivládne sily prevzali kontrolu nad celým Kyjevom a ovládajú aj vládne budovy".

7:50 Charkovské letisko poprelo informáciu, že do mesta priletet prezident Janukovyč. Môže byť v Soči, kde budú ukrajinským biatlonistom odovzdávať zlato.

Podľa prvých informácií mal spolu so šéfom prezidentskej administratívy Andiejom Kljujevom a predsedom parlamentu Volodimirom Rybakom odletieť do Charkova na summit juhovýchodných regiónov.

Zdroje príspevkov: RT, Kommersant, Ukrajinská pravda, Kyiv Post, BBC, ČT 24

Pozrite si online spravodajstvo z piatka

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
 2. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 8. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
 2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
 3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
 4. dm sa zameriava na ženské zdravie
 5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
 6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
 7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
 8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 14 853
 2. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 053
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 7 308
 4. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 6 287
 5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 059
 6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 4 001
 7. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 3 782
 8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 836
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zaplavená cesta v Toyokawe v strednom Japonsku.

Dvaja ľudia sú nezvestní a desiatky ďalších utrpeli zranenia.


TASR 36m

Rozhovor s astrofotografom Tomášom Slovinským.


a 1 ďalší 2 h
Zrážku vlakov v Indii neprežili stovky ľudí, ďalšie utrpeli zranenia.

Ide o najhoršiu nehodu na železnici v tomto storočí.


ČTK 2 h
Ilustračné foto.

Na predmestí Addis Abeby zbúrali niekoľko moslimských modlitební.


TASR 3 h

Sportnet

Sergio Ramos.

Svoje rozhodnutie uverejnil na sociálnych sieťach.


Sportnet 10 h
Anna Karolína Schmiedlová na Roland Garros 2023.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu 3. júna. Aký je program dňa?


Sportnet 9 h
Petra Vlhová - kalendár, program a výsledky - sezóna 2023/2024.

Sledujte s nami boj o glóbusy. Pozrite si program a výsledky Petry Vlhovej.


Sportnet 3 h
Veronika a Kika z podcastu Futbalová Neštadardka.

Vypočujte si podcast Futbalová Neštandardka.


Sportnet 17 h
SkryťZatvoriť reklamu