Z Kyjeva píše Petra Procházková
Muž stojí nad dvoma radmi mŕtvol. Plače. V ruke drží helmu, z ktorej kvapká krv. Má v sebe otvor po náboji.
„Mal ju na hlave môj syn,“ hovorí. „Nebol ozbrojený, nebol to žiadny radikálny extrémista, ale chlapec, ktorý chcel slobodu. Teraz leží...“
Štvrtok sa stal najkrvavejším dňom v novodobej ukrajinskej histórii. Priniesol desiatky obetí, ministerstvo zdravotníctva hovorí o najmenej 67 mŕtvych telách v uliciach hlavného mesta.
Najťažšie boje sa začali o ôsmej ráno.
Z kyjevského Námestia nezávislosti sa smerom na ulicu Institutská, ktorá vedie do vládnej štvrte, hrnuli stovky demonštrantov s tyčami, kameňmi, hádzali proti rýchlo ustupujúcim policajným jednotkám Berkut zápalné fľaše.
Zabití guľkami
Nie je jasné, kto konflikt vyprovokoval. Väčšinu včera zabitých Ukrajincov však neusmrtila železná tyč ani ich nezasiahla fľaša so zápalnou zmesou. Boli zastrelení.
„Viete, som lekárka. Profesorka medicíny. Volám sa Olha Bohomolecová,“ pozerá sa mi žena priamo do očí. Je na majdane aj so svojou devätnásťročnou dcérou, ktorá tiež pracuje v lazarete.
Jeden z najväčších vznikol včera dopoludnia v prízemnej hale hotela Ukrajina.
„Týchto ľudí zastrelili a to absolútne profesionálne. Napríklad priamym zásahom do srdca. Často do zátylku. Z diaľky a zozadu. Charakter zranení, ako aj použité zbrane svedčia o tom, že toto nie sú žiadni amatéri. Niekto nás tu profesionálne vraždí.“
Ukrajinský server Zerkalo nedele napísal, že snajperi sa už dlhšie pohybujú v meste v džípoch s tmavými sklami a sú v týchto dňoch v sídle kabinetu ministrov.
Strieľali do neozbrojených demonštrantov
Kto je na vine
Nielen profesorka Bohomolecová zastáva názor, že za celú situáciu sú zodpovední politici, predovšetkým tí z vládnej strany.
Nešetrí však ani opozíciu, pretože ani tá nedokáže kontrolovať situáciu na tej časti územia, ktorú obsadili demonštranti.
Vo chvíli, keď lekárka počíta na majdane mŕtvych, v parlamente začali poslanci rokovať o zmene ústavy.
Prezident Viktor Janukovyč ani nenaznačil možné ústupky napriek niekoľkohodinovým rokovaniam s tromi ministrami Európskej únie a telefonicky sa radil s prezidentom Ruska Vladimirom Putinom. V časti majdanu smerom k vládnej štvrti sa znovu obnovovali barikády.
Ešte v stredu v noci ovládal toto územie Berkut, policajné jednotky špeciálneho určenia. Ráno už túto časť Námestia nezávislosti, kde sa týči Stĺp nezávislosti, medzi ľudom známy ako Kaťa, obsadili demonštranti.
Zo vstupnej haly hotela Ukrajina vznikol v priebehu niekoľkých minút poľný lazaret. A tiež márnica.
Policajtom povolili strieľať v sebaobrane
Mŕtvi ležia v hoteli
Správy o desiatkach mŕtvych vystrašili Kyjev. Obyvatelia centra začali opúšťať svoje byty a snažili sa uchýliť k známym a príbuzným do bezpečia, na okraj takmer trojmiliónového veľkomesta.
Niektoré stanice sú preplnené ľuďmi s veľkou batožinou. Väčšina mohla včera odísť skôr z práce, aby sa mohli evakuovať z centra.
Čiastočne začalo opäť jazdiť metro. Nariadil to kyjevský starosta Volodymyr Makejenko, ktorý sa včera pridal na stranu demonštrantov a vystúpil z vládnej Strany regiónov.
Všetky obchody v centre sú zatvorené, bankomaty už nevydávajú peniaze.
Avšak pár ulíc ďalej od majdanu možno vidieť starších ľudí, ako idú na prechádzku s vnučkou alebo so psami.
Do provizórnej márnice prichádzajú ľudia, ktorí hľadajú svojich príbuzných, priateľov, známych. „Ako občan tu mal čo robiť. Som rád, že tu bol. Ale ako otec...“ mužovi sa zlomí hlas. „Ako otec som na konci so silami.“
Keď sa ho pýtam, kto podľa neho zavinil smrť jeho syna, odpovie jednoznačne: „Prezident a jeho ľudia. Janukovyč by mal stáť pred medzinárodným tribunálom.“
Modliaci sa majdan
Na majdane sa rečnilo, spievalo a modlilo celú noc. Ani na sekundu tribúna neosirela.
Aj za najväčšej streľby ľudia, často z pravoslávnej cirkvi, boli pri mikrofóne. Keď počas ranného masakru nosili mŕtvych a ranených do hotela Ukrajina, jeden z popov zanechal modlenie a chopil sa infúzie. „Toto je teraz dôležitejšie,“ usmial sa.
Lekárka Bohomolecová sa snaží s pomocou novinárov vyslať do sveta informácie o údajných extrémistoch, ktorí teraz vyčíňajú na majdane.
„Vyzerám ako ozbrojený radikál?“ volá. Tím zdravotníkov tvoria mladí ľudia, vysokoškoláci, dobrovoľníci z Kyjeva aj celej Ukrajiny.
Pravdepodobne „titušky“, ľudia z kriminálneho prostredia, vykonávajú tú najšpinavšiu prácu: niekoho zavraždiť, zmlátiť, mučiť počas demonštrácií na kyjevskom majdane.
Práve oni sú najčastejšie tými provokatérmi, čo začínajú krvavé zrážky, a potom zmiznú.
Vedenie revolučného štábu z majdanu aj opoziční lídri opakovane vyzývali ľudí na pokoj, trpezlivosť a prosili občanov, aby zostali na svojich pozíciách, na nikoho nič nehádzali a neprejavovali žiadnu agresiu.
Berkut zložil zbrane
Správou dňa boli informácie o tom, že niektorí policajti i príslušníci Berkutu prešli na stranu opozície.
Takáto novina prišla počas dňa napríklad zo Zakarpatska. Ľudia ju prijali s nadšením. Aj v Ternopole policajné oddiely údajne zložili zbrane.
V tú chvíľu ministerstvo vnútra vydáva správu, že policajti sú opozíciou podplácaní. Vo Ľvove, najodbojnejšom meste na západe Ukrajiny, zase podpálili kasárne špeciálnych jednotiek.
Extrémistická organizácia Pravý sektor, ktorá sa odmieta podriaďovať vedeniu majdanu aj opozičným politikom, však tieto prosby odmietla vypočuť.
Aj keď ranné zrážky priamo členovia Pravého sektora pravdepodobne nevyprovokovali, do boja sa aktívne zapojili a odmietli rešpektovať nočné prímerie, ktoré vyjednala trojica opozičných lídrov s prezidentom Viktorom Janukovyčom v utorok v noci po krvavom dni, pri ktorom zomrelo 25 ľudí.
Ide väčšinou o mladých mužov krajne nacionalistických názorov, ktorí sa držia v predných líniách a organizujú stavbu barikád.
Netvoria väčšinu účastníkov demonštrácie, sú však veľmi viditeľnou skupinou.
Ich vodca Dmitro Jaroš dáva o sebe vedieť. Bol to on, kto na sociálnych sieťach vyhlásil, že on a jeho ľudia nehodlajú dodržiavať prímerie.
Bol to on, kto v minulých dňoch vyzýval mužov, aby ak majú k dispozícii zbrane, prišli s nimi na majdan. To sa stalo zámienkou pre ministerstvo vnútra, aby policajtom rozdávalo kalašnikovy. Na ukrajinských serveroch sa neskôr objavili videá, ako dobre vyzbrojení snajperi v uliciach strieľajú do ľudí.
Štyridsaťročný Jaroš pochádza z východu Ukrajiny z Dnepropetrovska, čo je oblasť tradične sympatizujúca s prezidentom Viktorom Janukovyčom.
Už v 90. rokoch založil nacionalistickú organizáciu Trojzub, ale známym sa stal až teraz.
Pravý sektor vytvoril vlani vo februári. V posledných dňoch ho nebolo na majdane vidieť a svoje pokyny odovzdáva hlavne cez sociálne siete.
Večer sa v hoteli Ukrajina, kde sídli niekoľko zahraničných novinárov, rozšírila správa, že ostreľovači sú stále na vrchných poschodiach a že pri odchode hotel zapália.
Lazaret na prízemí však evakuovaný nebol.
Ukrajinské médiá včera večer priniesli správu už o druhom zabitom ukrajinskom novinárovi. Mladý 22-ročný študent geografie, ktorý pracoval pre športový server Sportanalytika, zomrel priamo na majdane. Jeho telo našli mŕtve v centre Kyjeva. V utorok v noci maskovaní muži vytiahli z taxíka novinára denníka Vesti a postrelili ho. Zraneniam neskôr podľahol.