SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

V Kyjeve po sebe strieľali, obetí sú desiatky. Únia schválila sankcie

Po štvrtku zavedie Európska únia personálne sankcie. Do dvoch dní rozhodne, komu neudelí víza a zmrazí účty.

Okrem policajtov je ozbrojených aj množstvo demonštrantov.Okrem policajtov je ozbrojených aj množstvo demonštrantov. (Zdroj: TASR/AP)
 • Aktuálne dianie v piatok môžete sledovať tu
 • Prímerie nevydržalo, v Kyjeve po sebe strieľajú ostrými nábojmi
 • Mŕtvych rátajú v desiatkach, oficiálne ich zatiaľ potvrdili 75
 • Spojené štáty uvalili sankcie na dvadsiatich predstaviteľov vlády
 • Európska únia zavedie sankcie tiež, požaduje aj nové voľby
 • S prezidentom aj opozíciou rokujú európski ministri zahraničia
 • Primátor Kyjeva a ďalší poslanci vystúpili zo Strany regiónov
 • V Rivnevskej oblasti prevzala moc regionálna rada
 • Ukrajinský parlament hlasoval za stiahnutie policajtov
 • Zbierka, Človek v ohrození: 2666520298/1100, text SOS Ukrajina

Spravodajstvo minúta po minúte sme ukončili

00:48 Na Námestí nezávislosti zadržiavajú autobus s policajtmi. Dohodujú sa, či ich prepustiť alebo vymeniť za väznených demonštrantov.

00:45 Demonštranti v Kyjeve zrejme omylom zajali ochrankárov európskych ministrov zahraničia. Ich počet úrady nespresnili. Podľa oficiálneho stanoviska si ich pomýlili s takzvanými tituškami, platenými provokatérmi. Opozíciu požiadali o spoluprácu pri ich prepustení.

00:41 Akú časť centra Kyjeva teraz ovládajú demonštranti? Kde sú zhruba barikády? New York Times ponúka mapu pre lepšiu orientáciu.

00:29 Šéf Asociácie ukrajinských bánk Oleksandr Suhonyak napísal kritický otvorený list prezidentovi Janukovyčovi (ukrajinský originál / anglický preklad).

00:21 V meste Žytomyr na severozápade Ukrajiny zhodili sochu Lenina.

Treba podpis predsedu parlamentu?

00:19 V piatok mimoriadne zasadne aj parlament na Kryme. Jeho predstavitelia vo štvrtok nevylúčili prijatie autonómie, ak sa násilnosti zhoršia.

00:10 Násilnosti si od utorka vyžiadali desiatky obetí, ukrajinskí aktivisti dosiaľ zozbierali totožnosti 69 z nich.

00:05 Kanada rozšíri sankčný zoznam a zakáže vstup ďalším predstaviteľom ukrajinskej vlády.

23:16 Lídri opozície Vitalij Kličko, Oleh Ťahnybok a Arsenij Jaceňuk prvýkrát odišli na spoločné rokovania s európskymi ministrami aj prezidentom.

23:04 Poslanci ani komentátori nie sú jednotní v tom, či musí opatrenia parlamentu proti použitiu sily podpísať predseda parlamentu Rybak, aby nadobudli platnosť, všíma si ČT 24. Napríklad poslanec Serhij Sobolev tvrdil, že podpis neprítomného Rybaka nutný nie je. Uviedol tiež, že by v piatok mohli hlasovať aj o návrate k ústave z roku 2004, ktorá by posilnila právomoci parlamentu na úkor prezidenta.

23:02 Telá niekoľkých mŕtvych demonštrantov priniesli na majdan, kým davy kričali: martýri! hrdinovia!

22:27 Tisíce ľudí na kyjevskom Námestí nezávislosti spievali hymnu. V rukách držali sviečky či telefóny. Bol to príšerný deň, ale už sa končí, napísal portál Ukrajinská pravda.

Parlament hlasoval za stiahnutie policajtov

22:24 Spomedzi desiatok policajtov, ktorých zajali demonštranti, najmenej 21 uviedlo, že sa už neplánujú vrátiť k jednotkám.

22:18 Zasadnutie parlamentu prerušili do piatka 9:00 SEČ.

22:04 Ukrajinský parlament v hlasovaní rozhodol o stiahnutí policajtov, konci protiteroristickej operácie, vyšetrení úmrtí, odškodnení obetí a prepustení väznených demonštrantov. Ide o dôležitý, no zrejme len symbolický krok, keďže opatrenia musí podľa všetkého podpísať predseda parlamentu Rybak, aby nadobudli platnosť.

21:59 Pri hoteli Ukrajina sa už nepohybujú snajperi ani policajti, uviedli demonštranti cez oficiálny Facebook Euromajdanu.

21:55 Trojica európskych ministrov sa pri pokračujúcich rokovaniach znova presunula do sídla Viktora Janukovyča.

21:34 Ukrajinský parlament v hlasovaní odsúdil protiteroristickú operáciu, ktorá dáva od stredy tajným službám moc zadržiavať ľudí a robiť domové prehliadky aj bez povolenia súdu. Návrh podporilo aj 34 poslancov prezidentovej Strany regiónov.

Futbalisti nastúpili s čiernymi páskami

21:21 Informáciu, že Janukovyč pripustil rokovania o predčasných voľbách tento rok, dosiaľ oficiálne z jeho úradu nikto nepotvrdil.

21:19 Ukrajinský rezort vnútra obhajuje použitie ostrej munície krytím ústupu policajtov.

21:18 Barack Obama a Angela Merkelová sa po telefóne zhodli, že je dôležité, aby Spojené štáty, Nemecko a Európska únia zostali v tieto dni v úzkom kontakte.

21:13 Futbalisti Viktorie Plzeň a Šachťoru Doneck nastúpili na zápas Európskej ligy s čiernymi páskami na rukách.

21:09 Ukrajinské ministerstvo zahraničia potvrdilo od utorka 75 obetí. Opozičná lekárska služba ich podľa CNN napočítala sto.

Opozícia a prezident sa nevedia dohodnúť

21:00 Ruský prezident Putin vyjadril v telefonáte s nemeckou kancelárkou Merkelovou a britským premiérom Cameronom znepokojenie nad situáciou na Ukrajine. Povedal, že krviprelievanie musí prestať a extrémistické útoky treba potlačiť.

20:53 Podľa portálu dt.ua odletela rodina predsedu parlamentu Rybaka do Budapešti, on sám však zostal v Kyjeve.

20:45 Ministri Francúzska, Nemecka a Poľska mieria po rokovaniach s opozíciou späť za Janukovyčom. Zhodu zatiaľ nedosiahli.

20:41 Ukrajinskí pravoslávni veriaci spustili petíciu za exkomunikáciu prezidenta Janukovyča.

20:31 Opozičný líder Kličko po stretnutí s európskymi ministrami povedal, že zatiaľ nedosiahli dohodu.

20:25 Radikálni demonštranti obsadili v Kyjeve dve policajné stanice.

20:21 Lyžiarka Bohdana Macocká, ktorá odmietla ďalej súťažiť na olympiáde v Soči, si myslí, že prezident Janukovyč by mal skončiť vo väzení.

Fotografia z Prahy: MAFRA - Petr Topič

Vyslali vojakov, píše Ukrajinská pravda

20:13 Do Kyjeva mieri 1500 parašutistov a 400 členov námornej pechoty a špeciálnych jednotiek. Boli zaradení pod tajnú službu v rámci protiteroristickej operácie, ktorú spustili v stredu, a chystajú sa rozohnať Námestie slobody, informoval portál Ukrajinská pravda s odvolaním sa na zdroj z ozbrojených síl.

20:06 Na protestnom zhromaždení proti Janukovyčovi sa v centre Prahy zišlo odhadom tisíc ľudí.

19:59 Ministri zahraničia Francúzska, Nemecka a Poľska zostanú v Kyjeve minimálne do piatku.

19:56 Podľa zdroja portálu TSN opustil Ukrajinu predseda parlamentu Volodymyr Rybak spolu s manželkou a vnučkou.

19:44 Polícia bude v Poltavskej oblasti hliadkovať v uliciach v spolupráci s protivládnymi aktivistami, aby vyhnala zaplatených provokatérov, takzvané titušky.

19:40 Janukovyč pri rokovaniach s Úniou vyjadril ochotu rokovať o konaní predčasných volieb v tomto roku, povedal poľský premiér Donald Tusk.

19:32 Vitalij Kličko vyzval v parlamente úrady, aby v rámci prvého kroku k ukončeniu krízy stiahli jednotky z centra Kyjeva.

1896863_570827366346938_569001868_n.jpg

V Dnepropetrovskej oblasti zablokovali vlak s vojakmi do Kyjeva. Foto: Euromajdan

Komu udelia sankcie, určia do dvoch dní

19:22 Viktor Janukovyč sa už v mladosti naučil otriasť a postaviť na nohy. Vyrastal v chudobnom prostredí bez rodičov a dospievanie prežil vo väzení. Napriek tomu sa stal prezidentom a jedným z oligarchov. Prečítajte si profil od Mirka Tódu.

19:19 Zoznam osôb, voči ktorým Európska únia zavedie sankcie, zostavia do 24, najneskôr do 48 hodín, povedal šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.

19:10 Všetky hlavné ukrajinské letiská zrušili lety do Kyjeva, informovala poslankyňa Maria Matiosová.

19:06 Podľa nepotvrdených správ opúšťajú Ukrajinu niektorí predstavitelia režimu a ich rodiny.

18:56 Prezident Janukovyč pracuje vo svojej kancelárii v Kyjeve, uviedol jeho hovorca. Poprel, že by žiadal o azyl v Rusku.

18:51 Rusko zareagovalo na sankcie Európskej únie. Podľa neho treba trestať demonštrantov, a nie predstaviteľov režimu.

18:50 V sobotu zamieri do Kyjeva delegácia Európskeho parlamentu, má rokovať predovšetkým so zástupcami ukrajinského parlamentu.

a03_res.jpg

Mŕtvi demonštranti na majdane. Foto: TASR/AP

Európska únia sa dohodla na sankciách

18:42 V Ľvove, ktorý v stredu vyhlásil samostatnosť, sa dohodli s políciou na vytvorení bezpečnostných jednotiek. Budú sídliť v bývalej budove Berkutu.

18:38 Po súmraku je centrum Kyjeva takmer prázdne. Mnohí ľudia odchádzajú, na MHD sa stoja dlhé rady.

18:34 Prezidentovu Stranu regiónov dnes opustili najmenej štyria poslanci.

18:24 Britská BBC si všimla, že z ukrajinskej štátnej televízie UT1 sa dnes na chvíľu vytratil kritický tón voči demonštrantom na majdane. "To je neuveriteľné! Prichádza viac a viac ľudí!"

18:22 Väznená expremiérka Julija Tymošenková vyzvala opozíciu, aby už viac s Janukovyčom nerokovala.

18:19 V pláne, ktorý dnes predostreli európski ministri Janukovyčovi, sú: vytvorenie dočasnej vlády, reforma ústavy, predčasné parlamentné a prezidentské voľby.

18:13 Európski ministri zahraničných vecí sa v Bruseli dohodli na personálnych sankciách. Do niekoľkých hodín chcú zakázať vydávanie víz a zmraziť účty tým osobám, ktoré sa pričinili o vypuknutie násilia.

 

Rada Rivnevskej oblasti prevzala moc

18:10 Futbalovému hráčovi kyjevského Dynama zlomili čeľusť najatí provokatéri, informovali miestne médiá.

18:05 Rada v Rivnenskej oblasti zbavila regionálnu administratívu právomocí a prevzala moc. V stredu vyhlásila jednostrannú nezávislosť Ľvovská oblasť.

17:53 Medzi obeťami revolúcie je už druhý ukrajinský novinár. Igor Kostenko zo športového portálu zahynul na Námestí nezávislosti.

17:46 Pri bojoch zahynulo najmenej 13 príslušníkov bezpečnostných zložiek, vyše 400 ich hospitalizovali.

17:38 Slovenská katolícka charita sa pripojila k ďalším organizáciám v rámci siete Caritas Europa, ktoré sa mobilizujú na pomoc Ukrajine. Vyčlenila na to 3000 eur.

17:34 V okolí ukrajinského parlamentu je podľa korešpondenta britského Telegraphu momentálne pokoj, polícia sa po strate pozícií preskupuje.

17:33 Biely dom vyzval Janukovyča, aby stiahol bezpečnostné zložky, a demonštrantov, aby protestovali pokojne.

17:18 Pre poslanca prezidentovej strany Sergeja Markova sú správy o streľbe ostreľovačov na demonštrantov klamstvom. Myslí si, že Janukovyč nemá inú možnosť, než použiť silu.

dsc_3064_r7584_res.jpg

Otec jedného zo zabitých demonštrantov v hoteli Ukrajina. Foto: Petra Procházková

Poslanci žiadajú Slovensko o pomoc

17:07 Ministri zahraničných vecí Francúzska, Nemecka a Poľska nestihnú priletieť do Bruselu na rokovania o sankciách, rozhovory prebehnú bez nich.

17:05 Barroso vidí jediný spôsob riešenia krízy v okamžitom ukončení násilia a v zmysluplnom dialógu, ktorý by reagoval na demokratické úsilie Ukrajincov.

16:52 Európski ministri zahraničia zamierili po rokovaní s Janukovyčom za opozičnými lídrami.

16:47 Ukrajinskí opoziční poslanci žiadajú Slovensko o zdravotnícku pomoc, oznámil Ivan Štefanec z SDKÚ, s ktorým sa telefonicky spojili. Štefanec požiadavku posunie šéfovi diplomacie Lajčákovi.

16:38 Ukrajinská ombudsmanka Valéria Lutkovská vyhlásila, že použitie zbraní proti demonštrantom je neprípustné.

16:34 Z obáv o zhoršenie konfliktu si čoraz viac Ukrajincov robí zásoby základných potravín. Zásoby sa rýchlo míňajú. Množia sa tiež správy o dlhých radoch na benzínových pumpách v okolí Kyjeva.

Meanwhile in the shops in #Kyiv |PR News #Ukraine #Euromaidan pic.twitter.com/evWtxqu0fh

— Euromaidan PR (@EuromaidanPR) February 20, 2014

Putin posiela do Kyjeva ombudsmana

16:25 Vedúci zahraničného výboru europarlamentu Elmar Brok potvrdil, že v centre došlo k streľbe bezpečnostných zložiek na demonštrantov.

16:20 V Ľvove, ktorý v stredu jednostranne vyhlásil nezávislosť, zaznamenali vo štvrtok ráno viacero podpaľačských útokov. Starosta hovorí o pokuse destabilizovať mesto.

16:17 Hnutie Anonymous znefunkčnilo webstránku ukrajinskej polície.

16:15 Ruský prezident Vladimir Putin do Kyjeva posiela ruského ombudsmana Vladimira Lukina, aby sprostredkoval rokovania medzi Janukovyčom a opozíciou.

16:13 Najväčšia poľská poisťovňa PZU uzavrela všetky svoje pobočky na Ukrajine.

16:10 Dnes o 19.00 h bude pred veľvyslanectvom Ukrajiny v Bratislave na Radvanskej ulici tichý protest. Akciu organizujú Ukrajinci, ktorí žijú v Bratislave. Počas protestu zapália sviečky za obete na Ukrajine.

16:09 Podľa ukrajinskej televízie Espreso hľadá Janukovyč spôsob, ako opustiť krajinu. Na garancie sa údajne spýtal ruského prezidenta Vladimíra Putina počas ich spoločného telefonátu. Putin sa vyhol odpovedi.

16:06 Európski ministri vidia priestor na kompromis medzi ukrajinským prezidentom a opozíciou, uviedol pre agentúru Reuters zdroj blízky rokovaniam.

16:04 Na Václavskom námestí v Prahe sa má o 18:30 konať demonštrácia na podporu Ukrajiny.

16:02 Policajtov, ktorí prešli k demonštrantom alebo ich demonštranti zajali, je presne 67, uviedlo ministerstvo vnútra.

15:58 Banky fungujú v bežnom režime, oznámila ukrajinská národná banka.

15:57 Sankcie Západu sú podľa ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova nevhodné a povedú k zhoršeniu situácie. Lavrov tvrdí, že zo strany Západu ide o vydieranie Ukrajiny.

#Kyiv, earlier today: FM #Steinmeier @LaurentFabius @sikorskiradek arrive at the office of Pres. #Yanukovych #Ukraine pic.twitter.com/nKkmGVivJo

— GermanForeignOffice (@GermanyDiplo) February 20, 2014

Spustili zbierku na pomoc Ukrajincom

15:51 Organizácia Človek v ohrození vyhlásila zbierku na pomoc Ukrajincom. Číslo účtu: 2666520298/1100, text SOS Ukrajina. Viac informácií na telefóne 0907 369 399.

15:44 Ruský prezident Vladimír Putin sa rozhodol vyslať do Kyjeva sprostredkovateľa na vyjednávanie s opozíciou, je ním ombudsman Vladimír Lukin.

15:41 Niekoľko desiatok Ukrajincov žijúcich v Prahe sa dnes stretlo na Hradčanskom námestí. Priniesli so sebou transparenty, fotky a osobné odkazy, informovala ČT24.

15:38 Nemecká kancelárka Angela Merkelová v telefonickom rozhovore na Janukovyča naliehala, aby súhlasil s ponukou Únie, Nemecka a ďalších partnerov, že budú sprostredkovateľmi na rokovaniach medzi ukrajinskou vládou a opozíciou. Merkelová Janukovyča upozornila, že hra o čas len stupňuje konflikt a zahŕňa aj ďalšie nepredvídateľné riziká.

15:35 Janukovyč nečakane prerušil rozhovor s tromi ministrami zahraničných vecí pre telefonát s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, informovala agentúra UNIAN. Západní ministri sa Janukovyča snažili presvedčiť, aby skrátil svoje funkčné obdobie do konca tohto kalendárneho roka.

15:28 "Myslím si, že som radikál, keďže robím radikálne činy, nie ako tie stojace múmie na majdane, ktoré mávajú zapaľovačmi a každú hodinu spievajú ukrajinskú hymnu," tak sa predstavil jeden z radikálov, s ktorým hovoril redaktor al-Džazíry.

15:23 Televízia CNN informuje, že od štvrtkového rána zahynulo viac ako sto ľudí a ďalších 500 bolo zranených.

Dead bodies in hotel #Ukraine in #Kiev at #Euromaidan http://t.co/R0Az0XNOI1 #Kyiv pic.twitter.com/ujYEcemZOC

— Euromaidan PR (@EuromaidanPR) February 20, 2014

15:22 Minister vnútra Vitalij Zacharčenko vyzval ozbrojených demonštrantov, aby zložili zbrane a protestovali znova pokojne. Žiada, aby sa opoziční lídri dištancovali od radikálov. Tvrdí, že policajti zatiaľ zasahujú s trpezlivosťou a toleranciou.

15:21 Domobrana majdanu drží svoje pozície a posilňuje barikády. Jej členovia zadržali viacero policajtov a provokatérov - titušky, ktorí boli ozbrojení samopalmi Kalašnikov.

15:18 Podľa štábu opozície sa chystá vyhlásenie výnimočného stavu. Ľudia skupujú potraviny, vyberajú peniaze z bankomatov.

15:17 Ruská ambasáda začala z Kyjeva evakuovať zamestnancov a ich rodinných príslušníkov.

15:16 Opozičná lekárska služba zatiaľ narátala viac než 60 mŕtvych.

15:16 Ukrajinský minister vnútra Vitalij Zacharčenko oznámil, že policajti dostali zbrane s ostrými nábojmi, ktoré môžu použiť v súlade so zákonom.

15:15 Kyiv Post píše, že počet obetí stúpol na 42.

15:14 Demonštranti sa pokúšajú obsadiť úrad prezidenta.

15:04 Začalo sa mimoriadne rokovanie parlamentu. Poslanci stoja a spievajú hymnu.

14:57 Rusko nezrušilo uvoľnenie druhej časti finančnej pomoci pre Ukrajinu, situácia v krajine sa však musí najskôr vrátiť do normálu. Vyhlásil to hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

14:56 Maďarský minister vnútra Sándor Pintér zvolal štáb, ktorý zosúladi opatrenia súvisiace s ukrajinskou krízou. Polícia, úrad ochrany proti katastrofám, migračný úrad, záchranári a ďalšie zložky sa na schôdzke pripravovali na úlohy vyplývajúce z možného vývoja na Ukrajine.

Situácia v Kyjeve je stále napätá

14:55 CNN na svojej stránke popísala situáciu v provizórnej nemocnici, kam demonštranti prinášali zranených. Telá prikryté v krvavých plachtách ležali na zemi, nad nimi sa za nich modili ortodoxní kňazi.

"Trafili ich priamo do srdca, mozgu a do krku," opisuje situáciu lekárka Olga Bogomolecová. Zdravotníci podľa nej nemali šancu zachrániť väčšinu z obetí.

14:52 Starosta západoukrajinského Ľvova vyzval obyvateľov mesta k bdelosti a pohrozil totálnym zákazom predaja alkoholu, ktorý zatiaľ platí v bašte protivládneho odporu do desiatej večer.

14:34 Predstavitelia ukrajinskej opozície Kličko, Jaceňuk a Ťahnybok sa stretli s ministrami zahraničných vecí Francúzska, Nemecka a Poľska. O výsledkoch stretnutia zatiaľ nie sú žiadne informácie.

14:21 Rusko kritizovalo americký zákaz vydávania víz vládnym činiteľom. Hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí Alexander Lukaševič uviedol, že sankcie sú "absolútne nelegitímne" a konflikt na Ukrajine môžu len zhoršiť, informovala agentúra Reuters.

14:18 Podľa niektorých portálov si ľudia v Dnipropetrovsku líhajú na cesty, aby zabránili odjazdu armádnych jednotiek do Kyjeva. Medzi demonštrantmi tiež kolujú informácie, že armádna jednotka v Donecku odmietla poslúchnuť rozkaz a zamieriť do Kyjeva, píše na Twitteri reportér Českej televízie Filip Horký.

14:17 Server Novaya Gazeta informuje, že dnes zomrelo už 44 ľudí.

14:16 Návrh sankcií Európskej únie, ktorý má k dispozícii agentúra Reuters, počíta s personálnymi sankciami a zbrojným embargom. Môžu ho však ešte zmeniť, rokovať o ňom budú dnes v Bruseli.

14:15 Situácia v Kyjeve je naďalej veľmi napätá, podľa zdrojov televízie Espreso.tv v Národnom štábe odporu má byť v meste popoludní vyhlásený výnimočný stav.

14:11 Ukrajinské ministerstvo vnútra informovalo, že pri štvrtkových potýčkach s demonštrantmi prišli o život traja policajti. Zranených ich bolo 50, pričom 30 z nich utrpelo strelné zranenia.

14:09 Po útoku ostreľovača, pri ktorom bolo zranených 20 príslušníkov zásahových jednotiek, ich velenie nariadilo premiestnenie a použitie strelnej zbrane v záujme sebaobrany.

sniper. there on the right #Євромайдан #Евромайдан #Euromaidan pic.twitter.com/AfVmBPF8qF

— ЄВРОМАЙДАН (@euromaidan) February 20, 2014

14:05 Obyvatelia opúšťajú centrum Kyjeva, píše reportér Interfax.

13:54 Približne sto príslušníkov bezpečnostných jednotiek sa vzdalo demonštrantom. Berú ich za barikády. Lídri protestov sa snažia zabrániť zlému zaobchádzaniu.

voja.jpg

FOTO: euromaidanpr.wordpress.com

Demonštrantov varujú pred ostreľovačmi

13:43 V Ľvove protestujú za obnovenie vlakového spojenia do Kyjeva.

13:42 Veľká Británia si predvolala ukrajinského veľvyslanca.

13:35 Reportér kanálu 24 hlási ďalších dvanásť tiel na Inštitútskej ulici pri Kláštore sv. Michala. Piati zabití by mali byť z Ľvova, všetci mali strelné rany na krku alebo hlave.

13:33 Podľa agentúry Reuters si štvrtkové násilnosti vyžiadali najmenej 50 mŕtvych. Je to najviac v dejinách modernej Ukrajiny.

13:21 Na majdane neustále ľudí varujú pred ostreľovačmi. Hlásia ulice, kde sa podľa posledných informácií strieľalo. Situácia je neprehľadná, veľmi zlá je aj v okolí hotela Ukrajina, kde uviazla naša spolupracovníčka Petra Procházková.

13:11 Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ potvrdilo sedem štvrtkových obetí a 35 od začiatku nepokojov v utorok.

13:03 Primátor Kyjeva Volodymyr Makejenko vystúpil z vládnej Strany regiónov. Jeho rozhodnutie súvisí s najnovšími protivládnymi nepokojmi. Makejenko uviedol, že preberá osobnú zodpovednosť za životy obyvateľov Kyjeva. Nariadil tiež znovuotvorenie metra, píše Interfax.

13:06 Z tribúny varovali, aby v žiadnom prípade nešli k hotelu Ukrajina. "Sú tam snajperi. Zostaňte pri týchto barikádach," uviedli.

12:59 Moskva ani neuvažuje o hypotetickom scenári, že by sa sily na Ukrajine presunuli k opozícii, povedal hovorca ruského ministra zahraničných vecí Alexander Lukaševič. Píše Kyiv post.

12:50 Líder ukrajinskej opozície Vitalij Kličko navrhol zvolať na štvrtkové popoludnie mimoriadne zasadnutie parlamentu. Zopakoval aj výzvu na predčasné prezidentské voľby. "To je teraz jediný spôsob, ako zastaviť násilie," uvádza sa v jeho vyhlásení.

12:43 Na Ukrajine ide o otvorený pokus o štátny prevrat a sankcie situáciu len zhoršia, uviedlo vo vyhlásení ruské ministerstvo zahraničia.

Česko zvažuje sankcie voči Ukrajine

12:43 Sankcie pre ukrajinskú vládu zvažuje aj Česko. Minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek uviedol, že osoby zodpovedné za násilnosti na Ukrajine by mali mať zakázaný vstup do krajín Európskej únie.

12:39 Skupina desiatich poslancov vládnej strany Regiónov vyjadrila podporu ukrajinksému ľudu a vyzvala na odstúpenie od prezidentskej formy vlády.

12:36 Viac ako polovica zo 45 ukrajinských športovcov nebude ďalej súťažiť a vracia sa zo Soči.

12:33 Poslankyňa Lesja Orobecová odfotila štítok vojakov ruského ministerstva vnútra, ktorý našli na mieste protestov.

odznak.jpg

12:30 Z hotela Ukrajina, ktorý ostreľujú snajperi, sa nedá dostať. Teraz čerstvo rozstrieľali okno medzi druhým a tretím poschodím. Píše Petra Procházková z Kyjeva. Tým chcem vyvrátiť informácie, že by ostreľovači boli len v hoteli, ako píšu niektoré médiá.

12:27 Z použitia ostrej munície sa navzájom obviňujú obe strany. Od utorka už prišlo o život najmenej 49 osôb.

12:26 Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva oficiálne potvrdilo len sedem obetí. Očití svedkovia však hlásia oveľa viac mŕtvych. Len reportér agentúry Reuters narátal na majdane 21 tiel v civilnom oblečení.

12:25 Americký prezident Obama zaútočil na Putina za postoj k Ukrajine. Tvrdí, že nerešpektuje právo obyvateľov na "slobodu prejavu a zhromažďovania".

12:20 Ukrajinská opozícia deklarovala, že porušenie dohody o prímerí je provokáciou naplánovanou vedením krajiny proti pokojným demonštrantom. Uvádza sa to v spoločnom vyhlásení trojice lídrov opozície: Vitalija Klička, Arsenija Jaceňuka a Oleha Ťahnyboka, informovala agentúra Interfax.

12:10 Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč žiada s demonštrantmi prímerie, píše Washington Times.

11:58 Majdan pred nepokojmi a v stredu.

Kliknutím obrázok zväčšíte

FOTO: boredpanda.com

Krym hovorí o autonómnej republike

11:55 Prezidentská kancelária vydala vyhlásenie, podľa ktorého chcela opozícia dohodnutím prímeria získať len čas na mobilizáciu. Z krviprelievania viní demonštrantov.

11:45 Predaj lístkov na vlaky z Kyjeva na západ pozastavili.

11:43 Šéf krymského parlamentu nevylúčil možnosť, že na Ukrajine vznikne autonómna republika, ak sa násilie rozšíri, píše Kyiv Post.

11:40 Na majdane sa demonštranti modlia.

11:37 Podľa denníka Kommersant sa ukrajinskí poslanci pripravujú na mimoriadne zasadnutie parlamentu o 15:00.

11:33 Z bezpečnostných dôvodov ráno evakuovali zamestnancov parlamentu a neskôr aj ľudí z úradu vlády, ktorý sa nachádza na Hruševského ulici.

11:30 Ukrajinská televízia Espreso informuje o 20 mŕtvych na majdane.

11:25 Na majdane leží trinásť tiel na trolejbusovej zastávke, píše Kyiv Post.

11:15 Na hotel Ukrajina vyvesili obrovský plagát s červeným krížom, píše Petra Procházková. Je otázne, či ho budú obidve strany rešpektovať. Okno na štvrtom poschodí je rozstrieľané.

FOTO: Petra Procházková

11:10 Z tribúny na majdane moderátori pomáhajú navzájom strateným sa nájsť. Hlásia, kde sa s kým kto môže nájsť, diktujú telefónne čísla.

11:17 Počet ľudí na Námestí nezávislosti, takzvanom majdane, stúpa. Podľa odhadov predstavuje 30-tisíc.

11:16 Hoci má metro v Kyjeve odstávku, na presun ho využívajú špeciálne jednotky Berkut.

11:09 Demonštranti majú pocit, že majú navrch, ale to, že európski politici odišli, hodnotia veľmi zle. Píše z Kyjeva Petra Procházková. "Mali prísť na majdan a prehovoriť z tribúny a nie zbabelo utiecť," hovoria.

11:08 Stavajú sa nové barikády na Gruščevskej ulici a Vasiljevskom sklone. Strieľali do neozbrojených demonštrantov.

Ostreľovači strieľajú aj na zdravotníkov

11:07 Ruský premiér Dmitrij Medvedev uviedol, že Rusko sa bude snažiť splniť všetky dohody s Ukrajinou, ale ich vzájomná spolupráca si vyžaduje, aby bola ukrajinská vláda legitímna a chránila svojich občanov.

10:59 Americká vláda spresnila, že uvalila sankcie na 20 najvyšších predstaviteľov ukrajinskej vlády, píše BBC.

10:58 Šéf francúzskej diplomacie Laurent Fabius ráno pre rozhlasovú stanice Europe 1 ubezpečil, že EÚ sa chystá uvaliť "cielené, personalizované sankcie na osoby zodpovedné za rozpútanie násilností na Ukrajine".

10:55 Ukrajinská lyžiarka Bohdana Macocká odmietla ďalej súťažiť na olympiáde v Soči zo solidarity s demonštrantmi v Kyjeve.

obete.jpg

Obete štvrtkových protestov. FOTO: Facebook/Eurmajdan

10:54 Ministri zahraničných vecí Francúzska, Nemecka a Poľska sa v Kyjeve stretli s prezidentom Viktorom Janukovyčom. Informovala o tom agentúra Interfax.

10:53 Agentúra AFP na twitteri píše o 17 mŕtvych v Kyjeve.

10:52 Ostreľovači strieľajú aj na zdravotníkov, ktorí odnášajú z bojiska zranených, píše z kyjeva Petra Procházková.

10:50 Z tribúny na Majdane znie: Zachovávajte disciplínu, nechoďte na ulicu Institutskaja, sú tam ostreľovači. Zabijú vás. Majte trpezlivosť, nepodliehajte provokáciám. Posilňujte barikády. Neútočte!

10:47 Prízemie hotela sa zmenilo na poľnú nemocnicu, píše naša redaktorka Petra Procházková z Kyjeva. "Je tam plno krvi, desiatky zranených, minimálne jedného muža vidím ležať na podlahe a je prikrytý bielou plachtou."

nemo.jpg

V hoteli. FOTO: Petra Procházková

Počet obetí v Kyjeve naďalej stúpa

10:44 Ukrajinskí novinári už napočítali v Kyjeve najmenej 35 mŕtvych. Zdá sa, že väčšina z nich utrpela štvrtok ráno strelné zranenia od polície, píše portál Kyiv Post. Minimálne 15 mŕtvych tiel potvrdil aj fotograf agentúry Reuters.

10:35 Európska únia bude žiadať od Janukovyča nové voľby. Uviedol to francúzsky minister zahraničia Laurent Fabius.

10:34 Podľa ukrajinských médií sa demonštrantom podarilo prelomiť policajnú blokádu okolo budovy parlamentu, ako aj obranu Ukrajinského domu v centre Kyjeva.

10:33 Radikálni protivládni aktivisti počas útoku zajali niekoľko príslušníkov zásahových policajných jednotiek Berkut, zbili ich, vyzliekli a násilím odviedli na Námestie nezávislosti.

10:23 Európski ministri zrušili štvrtkové stretnutie s prezidentom Viktorom Janukovyčom. Agentúra ČTK informovala, že sa tak stalo z bezpečnostných dôvodov.

10:19 Počet obetí štvrtkových stretov sa zvýšil na desať. Informuje Kyiv Post. Do poľných nemocníc prinášajú stále zranení.

Do centra prúdia demonštranti aj vojaci

10:18 Z Námestia nezávislosti sa stále ozývajú výstrely, horia pneumatiky. Demonštranti sa začali vyzbrojovať molotovými koktailami.

10:17 Medzi zranenými je aj päť policajtov.

10:16 Na majdan dorazilo viac ako dvesto príslušníkov špeciálnej jednotky ministerstva vnútra Berkut. Za nimi kráčali zhruba v rovnakom počte takzvané titušky, najatí provokatéri v civile.

10:15 Na námestí je okolo 20-tisíc demonštrantov a do centra začínajú prúdiť ďalší. Dorazilo aj vyše sto prívržencov opozície z oblasti Ľvova.

10:14 Lídri protestov varovali demonštrantov, aby ďalej nepostupovali, pretože na nich čakajú ozbrojení policajti. "Tam vás postrieľajú," hovorí rečník na námestí, ktorý vyzýva demonštrantov, aby nevereili provokatérom a dodržovali prímerie.

Back to presidential palace. View from the front door. pic.twitter.com/IOw96OeruU

— Radosław Sikorski (@sikorskiradek) February 20, 2014

 

Radikáli nerešpektujú prímerie

10:13 Radikálne hnutie Pravý sektor vyhlásilo, že nebude rešpektovať dohodu o prímerí. "Ktosi chce zastaviť národné povstanie podpísaním falošného prímeria. Oficiálne vyhlasujem: Pravý sektor nepodpísal žiadne dohody, s nikým sa na ničom nedohováral," zdôraznil líder hnutia Dmitrij Jaroš.

10:12 Bezpečnostné zložky naďalej robia kontroly na vstupoch do mesta a obmedzený je aj prístup áut k tesnej blízkosti Námestia nezávislosti.

Black smoke,detonations and gunfire around presidential palace. Meeting moved to another location. Officials panicky. pic.twitter.com/2JCMglQ1bL

— Radosław Sikorski (@sikorskiradek) February 20, 2014

Rokovania bez výsledku

10:11 Vo štvrtok ráno malo pokračovať rokovania Janukovyča so zástupcami opozície. Malo sa tak stať po násilnostiach, ktoré si vyžiadali 28 obetí.

10:10 V rámci stredajších rokovaní Janukovyč odmietol návrh, aby odstúpil, a zavrhol aj účasť na rokovaniach s Úniou a USA. Opozícia zasa odmietla Janukovyčov návrh zúčastniť sa na rokovaniach s Ruskom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 2. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 3. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 4. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 5. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 6. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 7. Hygge ako životný štýl
 8. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 40 886
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 40 438
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 14 129
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 356
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 910
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 841
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 293
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 180
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 040
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 918
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Ukrajina

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava: Jozef Brhel, Milan Fiľo, Jaroslav Haščák a Juraj Široký.

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

18 h

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.

7 h

Nemocnica nikdy nezažila toľko úmrtí.

22. jan

Neprehliadnite tiež

Odberné miesto na covid.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 236-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala viac ako štyritisíc obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

15m
Aj Francúzsko očkuje seniorov.

Dôvodom je cirkulácia nových, nákazlivejších variantov koronavírusu.

8 h
Marcelo Rebelo de Sousa.

Na druhom mieste skončila socialistická kandidátka Ana Gomesová.

8 h