Priština 28. októbra (TASR) - Medzinárodná správa Kosova zrušila rozhovory o decentralizácii provincie, ktoré sa mali konať 1. novembra v Gnjilane. Šéf Misie OSN v Kosove (UNMIK) Michael Steiner dnes agentúre Tanjug potvrdil, že stretnutie bolo odvolané kvôli "slabej účasti na (sobotňajších) komunálnych voľbách v oblastiach, kde mala byť decentralizácia diskutovaná".
Steiner zdôraznil, že odklad rozhovorov neznamená neúspech projektu decentralizácie. Ako dodal, rokovania o tejto záležitosti budú pokračovať so zástupcami všetkých národností žijúcich v Kosove. Žiaden nový termín však neuviedol.
Srbskí zástupcovia mesiace naliehajú na predstaviteľov medzinárodného spoločenstva, aby uskutočnili decentralizáciu provincie, ktorú označujú za podmienku pre zaistenie bezpečnosti nealbánskej populácie Kosova, návrat utečencov a za motivačný faktor pre účasť na voľbách.
Podľa pozorovateľov sa na voľbách zúčastnilo len o niečo viac ako 20 percent kosovských Srbov, pričom väčšina z nich hlasovala za stúpencov tvrdej línie, ktorí sú skeptický v otázke spolužitia Srbov a Albáncov.
V porovnaní s dvoma predchádzajúcimi voľbami od skončenia kosovského konfliktu - komunálnymi v októbri 2000 a parlamentnými v novembri 2001 - poklesol aj záujem albánskych obyvateľov, ktorých k urnám prišlo asi 55 percent.
Pozorovatelia nízku účasť Srbov označujú za úder pre snahy OSN o integráciu srbskej komunity do politického života provincie a o prekonanie etnického rozdelenia, ktoré - napriek relatívnemu pokoju počas uplynulého roku - vyvoláva obavy z nových násilností.
Steiner zverejnil prvky svojho konceptu decentralizácie 21. októbra. Plán predpokladá vytvorenie obecných jednotiek v jednotlivých sídlach. Obecné jednotky by mali mať vlastné rozpočty, administratívy a rady.
Koncept decentralizácie prišiel v čase, keď srbskí lídri z Kosova aj Srbska predniesli požiadavky, aby sa srbské enklávy stali novými samostatnými správnymi jednotkami a aby sa upustilo od ich integrácie do súčasných obvodov, vo väčšine z ktorých prevládajú kosovskí Albánci.
Steiner pred hlasovaním prisľúbil izolovaným srbským komunitám zvýšenie vplyvu v prípade, že sa na voľbách zúčastnia. Podľa médií a pozorovateľov zástupcovia srbskej komunity volili len v obciach, kde majú väčšinu a prakticky bojkotovali hlasovanie vo zvyšných častiach Kosova.
Konečné oficiálne výsledky volieb majú oznámiť 31. októbra. Podľa predbežných údajov sa črtá víťazstvo Demokratického zväzu Kosova (LDK) prezidenta Ibrahima Rugovu, ktorý však v porovnaní s prechádzajúcimi voľbami zaznamenal určité straty v prospech strán vedených bývalými lídrami Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK).