Sme ako vláda opozičnej zmluvy, ale nie sme tu na kšefty, vyhlásil pred poslancami minister financií a šéf ANO Andrej Babiš.
PRAHA, BRATISLAVA. Osem mesiacov po páde pravicovej vlády Petra Nečasa a tri mesiace po predčasných voľbách má Česko novú vládu.
Vedie ju druhý najmladší premiér v histórii a šéf sociálnych demokratov (ČSSD) Bohuslav Sobotka.
Dôveru Poslaneckej snemovne získala po jedenástich hodinách rozpravy. Rokovania na štvrťhodinu prerušil len utorkový hokej Slovensko - Česko, ktorý vyhrali Česi.
Novej vláde dalo hlas všetkých 110 prítomných poslancov vládnej koalície ČSSD, hnutia ANO miliardára Andreja Babiša a ľudovcov (KDÚ-ČSL), potrebovala len 91 hlasov.
Proti boli poslanci TOP 09, ODS a Starostovia. Všetkých 33 poslancov komunistov sa podľa Českého rozhlasu pri hlasovaní zdržalo.
Vláde uľahčili získať dôveru poslanci strany Úsvit novej demokracie Tomia Okamuru, ktorí pred hlasovaním opustili rokovaciu sálu tak, ako ohlásili vopred.
Rozdielny prístup opozície Sobotku potešil. „Pri presadzovaní niektorých zámerov môže mať vláda i širšiu podporu,“ povedal podľa českých médií Sobotka a v 40-minútovom príhovore predstavil priority novej vlády.
Výnimka na plienky
Česko má novú vládu
v novej vláde má ČSSD 8 ministrov, ANO šesť a ľudovci (KDÚ-ČSL) troch
nová vláda chce zvýšiť dôchodky a minimálnu mzdu, zruší väčšinu zdravotníckych poplatkov, od roku 2015 plánuje znížiť sadzbu DPH na lieky, knihy, detskú výživu a plienky
proti korupcii chce bojovať zavedením centrálneho registra zmlúv alebo preukazovaním pôvodu majetku
bude podporovať prijatie eura
Nová vláda počíta so znížením DPH na lieky, knihy, plienky a detskú výživu od januára budúceho roka.
Pre plienky však bude musieť minister financií Andrej Babiš vyrokovať výnimku s Európskou úniou.
Sobotkova vláda chce zrušiť poplatky v zdravotníctve a dôchodkovú reformu, minimálnu mzdu chce zvýšiť na 40 percent priemerného platu. To všetko pri udržaní schodku verejných financií pod tri percentá HDP.
Nový premiér sa pritom spolieha na vyšší hospodársky rast krajiny a peniaze, ktoré môže Česko získať z Európskej únie.
„Nebudeme brať ľuďom peniaze formou zvyšovania dane z pridanej hodnoty,“ povedal premiér v snemovni.
Odmietol aj plošné škrty v investíciách alebo platoch zamestnancov verejného sektora.
Babiš: Nie sme ľavicový kabinet
Babiš v snemovni odmietol, že by bol nový kabinet ľavicový a prirovnal ho k neslávnej opozičnej zmluve medzi ČSSD a ODS, ktorú v roku 1998 uzavreli Miloš Zeman a Václav Klaus a stala sa symbolom korupcie v Česku.
„Ak niekto tvrdí, že sme ľavicová vláda, tak nie sme. My sme skôr opozičná zmluva, akú ste tu chlapci mali. ODS a ČSSD. Ale nie je to preto, by sme spolu robili kšefty. My sme tu preto, aby sme začali iným spôsobom. Aby konečne ľudia videli, kam peniaze tohto štátu idú,“ povedal poslancom Babiš.
Opozícia i prezident Miloš Zeman najviac kritizovali vládu za to, že nemá peniaze na sľuby v programovom vyhlásení.
Bývalý minister financií Miroslav Kalousek z TOP 09 prirovnal vládu k rodine, ktorá nemá dosť peňazí na vilu s garážami a bazénom.
„To sú potom len dve možnosti. Buď sa taká rodina utopí v dlhoch alebo ten projekt nezrealizuje,“ povedal.